POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online
 
14-12-2017     - 31-03-2018  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Wystawa Niemcy i sowieci represje wobec obywateli polskich w czasie II Wojny wiatowej
ZAPRASZA
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
ul. Zamkowa 8
32-020 Wieliczka
12 278-32-66
http://muzeum.wieliczka.pl
Wieliczka
miejsce:
Zamek upny
8.30-17.00
BEZPŁATNE
» Wystawy różne
Wystawa umoliwia zapoznanie si z represjami stosowanymi wobec ogu obywateli przedwojennego Pastwa Polskiego. Zorganizowana przez Muzeum up Krakowskich Wieliczka prezentowana jest do 31.03.2018 r. w Zamku upnym Wieliczce.

Pokazany jest na niej przeraajcy, zadziwiajco zbieny i konsekwentnie realizowany obraz terroru obu agresorw: Niemcw i sowietw oraz wsppraca Gestapo i NKWD w pocztkowym okresie II Wojny wiatowej. Stosowany przez nich szeroki zakres represji obj takie dziaania jak: eksterminacja polskich elit przywdczych i inteligencji, Holocaust, zbrodnia Katyska, obozy koncentracyjne, roboty przymusowe, wysiedlenia-wywzki, zwalczanie ruchu oporu, pacyfikacje, likwidacja struktur pastwowych, a po ponownym wkroczeniu sowietw w 1944 r. na terytorium Polski, masowe eliminacje polskich patriotw.

Ze wszystkich pastw walczcych i okupowanych podczas II wojny wiatowej Polska poniosa relatywnie najwiksze straty i szkody demograficzne. Trudno o dokadny bilans demograficzny polskich strat w czasie wojny. Szacuje si, e ycie stracio wwczas ok. 6 mln obywateli polskich (w tym 2,72,9 mln pochodzenia ydowskiego). Ok. 90% bezporednich strat wrd ludnoci polskiej byo rezultatem terroru okupanta niemieckiego.

Oglna liczba mieszkacw Polski w 1946 r. w porwnaniu z 1939 r. zmniejszya si a o 11,2 mln. Zoyy si na to straty ludnociowe wynikajce z dziaa wojennych i terroru okupantw, wywzek i deportacji, a take normalnego ruchu naturalnego, migracji zagranicznych oraz ze zmian obywatelstwa mieszkacw zwizanych z przeobraaniem powojennych granic pastwowych. W wyniku decyzji wielkich mocarstw Polska stracia bowiem poow swego terytorium na wschodzie, w tym Lww i Wilno, a uzyskaa ziemie poniemieckie po Odr i Nys uyck.

W wyniku II wojny zniszczeniu ulegy najwaniejsze orodki polityczne i kulturalne przedwojennej Polski, np. Warszawa w 75%, Pozna w 45%. Wielkie straty poniosa polska gospodarka. Zniszczonych zostao ponad 60% przedwojennych zakadw przemysowych. Znacznie zmniejszy si potencja produkcji rolnej, a lasy zdewastowano.
Niemcy i sowieci represje wobec obywateli polskich w czasie II Wojny wiatowej, to kolejna wystawa planszowa z zapocztkowanego w 2016 roku cyklu Wybrane zagadnienia z historii Polski. Wystawy przygotowywane s przez Muzeum up Krakowskich Wieliczka przy wspudziale historykw z Uniwersytetu Jagielloskiego i partnerstwie Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Wystawy te dedykowane s w pierwszym rzdzie turystom odwiedzajcym Kopalni Soli i Zamek upny w Wieliczce. Cykl jest przygotowywany z myl zarwno o polskim odbiorcy jak i, a moe nawet przede wszystkim, o odbiorcy zagranicznym, ktry polskiej historii nie zna. Mniej wicej 50 % turystw to turyci krajowi, pozostaa cz to osoby z zagranicy. Z tego powodu teksty s w piciu wersjach jzykowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, rosyjskiej oraz hiszpaskiej tak by jak najwicej osb mogo si z nimi zapozna. Tematyka dobierana jest w taki sposb by przybliy ogldajcym pewne wybrane aspekty z naszej historii, ktre w naszym przekonaniu maj wpyw na polskie postrzeganie aktualnej rzeczywistoci politycznej i relacje z ssiadami, wynikajce z dowiadcze z przeszoci. Wystawy pomagaj zrozumie dlaczego podejmujemy takie a nie inne decyzje i dlaczego niepodlego, niezawiso, prawda historyczna ma dla nas tak due znaczenie.

Podpis pod fotografi:
Aresztowanie profesorw Uniwersytetu Jagielloskiego 6.11.1939 r., mal. M. Wtorski, Muzeum UJ Collegium Maius w Krakowie


http://www.muzeum.wieliczka.pl
Miejsce:
Zamek upny
Godz.
8.30-17.00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury