POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online
 
27-03-2018       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Sztuka Czytania. Spotkanie wok albumw Zwrotnica i Zdzisaw Stanek
ZAPRASZA
Muzeum Śląskie
40-005 Katowice
al. W. Korfantego 3
tel. 32 779 93 00
http://www.muzeumslaskie.pl
Katowice
miejsce:
Muzeum lskie w Katowicach, al. W. Korfantego 3
18.00-19.30
BEZPŁATNE
» Literatura
27.03.2018 r. w Sali Imprezowej Muzeum lskiego w Katowicach al. W. Korfantego 3, w godzinach 18.00-20.00 w ramach cyklu Sztuka Czytania odbdzie si promocja katalogu Zwrotnica. Pocztki neoawangardy na Grnym lsku wydanego przez Muzeum lskie w Katowicach oraz publikacji Zdzisaw Stanek. Katalog zbiorw wydanej przez Muzeum Historii Katowic.

Z okazji uroczystych obchodw stulecia polskiej awangardy muzea i galerie oraz inne instytucje kultury, w tym Muzeum lskie oraz Muzeum Historii Katowic, przygotoway wiele imprez. Wystawom prezentowanym w siedzibach obu katowickich muzew towarzysz katalogi Zwrotnica. Pocztki neoawangardy na Grnym lsku oraz Zdzisaw Stanek. Katalog zbiorw. Zarwno ekspozycje, jak i publikacje pozwalaj spojrze na awangard z wielu perspektyw.

Widzowie przekrojowej wystawy i czytelnicy katalogu Zwrotnica. Pocztki neoawangardy na Grnym lsku odnajd w cigu narracji charakterystyk rodowisk artystycznych, a take poznaj histori awangardy, w ktrej szczegln rol odegra Wadysaw Strzemiski. Jego Teoria widzenia, przywieziona do Katowic przez Konrada Swinarskiego, na pocztku lat 50. stanowia podrcznik dla modych malarzy z grupy ST-53. Nadrzdnym celem ich dziaa byo wypracowanie nowej wiadomoci widzenia wedug wskazwek zawartych w tekstach mistrza. Sprzeciwiajc si modelowi sztuki narzuconemu przez wadze i propagandowemu wizerunkowi regionu, pogbiali wiedz na temat nowoczesnych idei definiujcych mylenie o wiecie. Artyci z ST-53 oraz pasjonaci z Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego podjli trud samoksztacenia i realizacji ambitnych celw artystycznych, rozwijali dialog z autorytetami wielkiej awangardy dwudziestolecia midzywojennego.

Z kolei autorki wydarze zrealizowanych przez Muzeum Historii Katowic ekspozycj oraz katalogiem zbiorw chciay zainspirowa zarwno specjalistw, jak i mionikw sztuki do podjcia zadania przywrcenia dziea Zdzisawa Stanka polskiej historii sztuki. Jest to bowiem dopiero pierwsza prba przypomnienia wybitnego twrcy, ktrego nadzwyczaj obfity i rnorodny dorobek plastyczny, rozproszony po Polsce i wiecie, stanowczo wymaga dalszych, szeroko zakrojonych bada, pogbionych analiz i wraliwych interpretacji. Tym bardziej intrygujcych, e artysta, nie bdc osob wylewn, zaprasza: Spjrz na obrazy. Poznaj je. Potem napisz Ja tylko maluj Spjrz. S obrazy. Sowami ich nie dopeniꅔ.

Muzeum lskie w Katowicach, realizujc swoj misj, tworzy przestrze dla dialogu
w celu lepszego poznania lska, Polski i Europy. Dobr okazj do takiego dialogu jest prowadzony w Bibliotece Muzeum lskiego cykl spotka o ksice i przy ksice pod hasem Sztuka czytania. Dyskusja towarzyszca wydaniu publikacji wpisuje si w ide tych spotka i stanowi doskonae dopenienie zamysu prezentowania ksiek zwizanych tematyk lub te osob autora z wojewdztwem lskim.

Gomi i uczestnikami spotkania bd Ada Grzelewska, Agnieszka Koodziej-Adamczuk, Natalia Kruszyna, Ewelina Krzeszowska i Joanna Szeligowska-Farquhar.

Moderatorem dyskusji bdzie Anna Saciuk-Gsowska.

Podczas spotkania bdzie mona kupi katalogi w promocyjnej cenie.
https://muzeumslaskie.pl/pl/kalendarium/spotkanie-wokol-albumow-zwrotnica-zdzislaw-stanek/
Miejsce:
Muzeum lskie w Katowicach, al. W. Korfantego 3
Godz.
18.00-19.30
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury