POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relacjÄ™ Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  BezpÅ‚atne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

OdbywajÄ…ce siÄ™ online
 
07-04-2018     - 08-04-2018  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Rybnicki Festiwal Podró¿ników KARAWANA
ZAPRASZA
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
44-206 Rybnik
ul. 1 Maja 91B
http://www.dkchwalowice.pl
Rybnik
miejsce:
Dom Kultury w Rybniku-Chwa³owicach
Rybnik ul. 1 Maja 91B
13:00
FESTIWAL
» Wydarzenia inne
Rybnicki Festiwal Podró¿ników KARAWANA
www.facebook.com/festiwal.karawana/

Z trzema sztukami, pod ciemn¹ skór¹, nie zamiorzli, kradn¹c serce,
byæ czêœci¹ natury, d³ugodystansowo, o ³owcach g³ów,
z wiatrem we w³osach, piramidy w spódnicy, jak Yeti!

Program:
SOBOTA - 07.04.2018
13.00 - Trzy Sztuki w Antarktyce. FOTOGRAFIA - wernisa¿ wystawy
Bartosza Stró¿yñskiego.
14.00 - Iœka Marchwica z Bike Jamboree - A³taj zim¹ rowerem
15.20 - Tomasz Owsiany - Pod ciemn¹ skór¹ Filipin
16.40 - Iza Klementowska - Szkielet bia³ego s³onia
18.00 - Bartosz Stró¿yñski - Trzy Sztuki w Antarktyce
19.20 - Marek Tomalik - ABORYGENI - rdzenni Australijczycy!

NIEDZIELA - 08.04.2018
13.00 - Grzegorz Ozimiñski i Maciej Stromczyñski - Pacific Crest Trail
14.20 - Patrycja Paula Gas - Dajakowie - wolni ludzie z Borneo
15.40 - Jakub Czajkowski - Konno przez Mongoliê i Kirgistan
17.00 - Anna Jaklewicz - Indiana Jones w spódnicy
18.20 - Marcin Tomaszewski - YETI. Cz³owiek gór

Po ka¿dym festiwalowym dniu - Podró¿nicze After Party w ¯ó³tym M³ynku
- Rybnik ul. Œw. Jana 2, www.facebook.com/zolty.mlynek.klubokawiarnia/.

Ponadto: Wystawa fotografii podró¿niczej. Spotkania z ksi¹¿k¹ podró¿nicz¹. Kiermasz rêkodzie³a etnicznego. Bufet wegetariañski (Bar Wegetariañski MASALA www.facebook.com/MasalaBarRybnik ).

Karnet na ca³y festiwal - 30 z³. Bilet na sobotê lub niedzielê - 20 z³. Rezerwacja i sprzeda¿: http://biletyna.pl/event?q=karawana oraz Kasa Domu Kultury, tel. 32 4216222 w.39, dkchwalowice.kasa@gmail.com.

Organizatorami Karawany s¹: Dom Kultury w Rybniku-Chwa³owicach www.dkchwalowice.pl, Szko³y Spo³eczne im. Jerzego Kukuczki www.ssp.rybnik.pl, Klubokawiarnia ¯ó³ty M³ynek www.facebook.com/zolty.mlynek.klubokawiarnia/.

Sponsorem festiwalu jest Hotel Politañski www.hotelpolitanski.pl, gdzie odpoczywaæ bêd¹ zaproszeni podró¿nicy.

Dziêkujemy wszystkim wyszczególnionym na plakacie KARAWANY mediom za patronat i instytucjom za wspó³pracê!


Trzy Sztuki w Antarktyce - bezprecedensowe przedsiêwziêcie w polskiej kulturze, sztuce i œwiecie mediów. Pierwszy w historii artystyczny rejs jachtem ¿aglowym polskich twórców do Antarktyki. W lutym 2017 r. zespó³ trzech sztuk: Adam Nowak, lider zespo³u Raz Dwa Trzy, Bartosz Stró¿yñski, Rafa³ Kolikow, Artur Homan, Ksawery Zylber, Jacek Hawrylczak i Pawe³ Drozd, pop³ynêli jachtem ¿aglowym Selma Expeditions do Antarktyki. Uczestnicy rejsu, inspirowani podró¿¹, dzik¹ natur¹ i ekstremalnymi warunkami panuj¹cymi na krañcach œwiata, zmierzyli siê z wyj¹tkowymi wyzwaniami artystycznymi w obszarach filmu, muzyki i fotografii. Strona: www.3sztuki.pl. Bartosz Stró¿yñski - fotograf i filmowiec podwodny, kompozytor, autor tekstów, producent projektów multimedialnych. Autor ksi¹¿ki pt. „AntArktyka. Podwodne zauroczenie”. Pomys³odawca i producent przedsiêwziecia Trzy Sztuki w Antraktyce. Nagradzany w wielu presti¿owych konkursach fotograficznych, uczestnik licznych wypraw fotograficznych. Specjalizuje siê w fotografii zimowej, fotografii wodnych ssaków, fotografii podwodnej gadów. Autor artyku³ów o nurkowaniu i fotografii podwodnej publikowanych w kraju i za granic¹. Strona: www.fimufo.pl.

Iœka Marchwica - dziennikarz, etnomuzykolog. Wspó³za³o¿y³a portal Etnosystem.pl, w RadioJAZZ.fm prowadzi³a autorsk¹ audycjê ETNOS, poœwiêcon¹ kulturom œwiata i podró¿owaniu. W latach 2010-2011 bra³a udzia³ w autorskim projekcie górskim "Szlakiem Polskich Szczytów", który zak³ada³ zdobycie najwy¿szych szczytów polskich pasm górskich oraz prezentacjê regionów kulturowych tych¿e pasm. W grudniu 2017 r. wziê³a udzia³ w 8. etapie rowerowej sztafety dooko³a œwiata Bike Jamboree, przeje¿d¿aj¹c z czwórk¹ towarzyszy z Rosji do Mongolii przez góry A³taj w warunkach srogiej syberyjskiej zimy. Strona FB: www.facebook.com/jadwigam. A³taj zim¹ rowerem , “Bike Jamboree etap 8 - Jednak nie zamiorzli” - spotkanie z uczestnikami najtrudniejszego, najbardziej wymagaj¹cego i najbardziej niebezpiecznego etapu pierwszej w historii rowerowej sztafety dooko³a œwiata Bike Jamboree. Ula Ziober, Megi Sobczak, Mateusz Trzeciak, Rafa³ Flieger i Iœka Marchwica przejechali blisko 1200 kilometrów przez góry A³taj. To historia piêciu czerwonych bohaterów i ich tajemniczego psa, którzy przez granicê rosyjsko-mongolsk¹ przejechali “z dziadkiem mrozem w sakwach”. To spotkanie z prawdziw¹, œcinaj¹c¹ krew w ¿y³ach zim¹ i gor¹c¹ przyjaŸni¹. Film: https://vimeo.com/250758880.

Tomasz Owsiany - (1984), z wykszta³cenia romanista i t³umacz jêzyka francuskiego. Autor pokazów podró¿niczych oraz sta³y wspó³pracownik miesiêcznika "Poznaj Œwiat". Laureat Nagrody Dziennikarzy Kolosów (za rok 2015) za wyprawê "Pod ciemn¹ skór¹ Filipin", wyró¿nion¹ tak¿e w kategorii Podró¿. Autor ksi¹¿ek "Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie" oraz „Pod ciemn¹ skór¹ Filipin”. Mi³oœnik przyrody, odpoczywaj¹cy najpe³niej w lesie i na górskich szlakach. Pod ciemn¹ skór¹ Filipin - w ci¹gu samotnej oœmiomiesiêcznej wyprawy poznawczej Tomasz Owsiany odwiedzi³ szeœæ plemion i ludów oraz wybrane spo³ecznoœci Filipin we wszystkich makroregionach kraju. Nawi¹za³ bliskie wiêzi z mieszkañcami i uczestniczy³ w ich codziennym ¿yciu.Wyrabia³ wêgiel, uprawia³ zbieractwo, ora³ bawo³ami ry¿owiska i bra³ udzia³ w ceremoniach. Mieszka³ w kolonii karnej, pozna³ szamana uprawiaj¹cego czarn¹ magiê i dotar³ do obozu grupy paramilitarnej na Mindanao. Celem jego wyprawy by³o doœwiadczenie próbek z pe³nego przekroju Filipin, poznanie nieeksportowej twarzy kraju oraz znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak przeobra¿aj¹ siê tamtejsze rdzenne kultury pod wp³ywem nowoczesnoœci. Strona FB: www.facebook.com/towsianyautor.

Iza Klementowska - reporterka i dziennikarka, publikowa³a m.in. w „Du¿ym Formacie” Gazety Wyborczej, „Wysokich Obcasach Extra”, „Newsweeku”, „Polityce”, „Machinie”, „Sukcesie”, „Bluszczu” i „Nowym Dzienniku”. Jej teksty ukaza³y siê równie¿ w antologiach „Swoj¹ drog¹”, „Pytania, których siê nie zadaje”, „Odwaga jest kobiet¹”, „Twarze sukcesu. Zespó³ Downa”. Autorka ksi¹¿ek „Samotnoœæ Portugalczyka”, „Minuty. Reporta¿e o staroœci”, „Szkielet bia³ego s³onia” (nominacja do nagrody Travelery 2017). Strona FB: www.facebook.com/iza.klementowska. Szkielet bia³ego s³onia - opowieœæ o wspó³czesnym Mozambiku, który wci¹¿ jest mozaik¹ przesz³oœci z teraŸniejszoœci¹, o bogatej kulturze i tradycjach, o ludziach poszukuj¹cych szczêœcia pomimo trudnych warunków ¿ycia i o tym, jak ciê¿ko jest z niego wyjechaæ, kiedy ju¿ siê przyjecha³o (poniewa¿ Mozambik kradnie serce).

Marek Tomalik - podró¿nik, dziennikarz prasowy i radiowy, z wykszta³cenia geolog. Pasjonat i znawca Australii, do której jeŸdzi systematycznie od 1989 r. Organizuje wyprawy w Outback (www.wsednosprawy.pl). Twórca i organizator 23 edycji Festiwalu Podró¿ników „Trzy ¯ywio³y”. Autor ksi¹¿ek o podró¿ach. Przez 15 lat prowadzi³ w Radiu Kraków program podró¿ników „Globtroter”, dwukrotny laureat Kolosów. Australia to jego „miejsce na ziemi”, autor trzech ksi¹¿ek o pi¹tym kontynencie: "Australia, moja mi³oœæ", "Lady Australia" i "Australia, gdzie kwiaty rodz¹ siê z ognia". Strona Marka: www.australia-przygoda.com. ABORYGENI - rdzenni Australijczycy! Australijska kultura Aborygenów odwraca do góry nogami nasze zachodnie pojêcie w³asnoœci ziemi. Dla Aborygenów to ziemia jest w³aœcicielem jednostki. Co wiêcej, niektóre czêœci krajobrazu wywieraj¹ metafizyczny magnetyzm, wci¹gaj¹ cz³owieka, nawet z du¿ej odleg³oœci. Jest w tym g³êboko zakorzeniony transcendentalny obowi¹zek powrotu. W przeciwnym razie wewnêtrzne ja usycha i umiera. Walkabout, duchowa podró¿ Aborygenów na pustyni jest odpowiednikiem pielgrzymki, rytua³em przejœcia. Oto mityczna, pradawna kraina Aborygenów, czerwonych piasków, pustynnych œcie¿ek œpiewu, dziwnych stworzeñ, bezkresnych równin, niecodziennej roœlinnoœci. Totemiczni Przodkowie nie stwarzali œwiata zaklêciami, ale poprzez swoje dzia³ania. Jednoczeœnie byli jego czêœci¹. Aborygeni czuj¹ siê integraln¹ czêœci¹ natury, a nie jak wiêkszoœæ bia³ych - kimœ lepszym od zwierzêcia, roœliny czy ska³y.

Grzegorz Ozimiñski i Maciej Stromczyñski - wspólnie tworz¹ Terra Incognita Project www.terraprojekt.com.pl, który zak³ada eksploracje d³ugodystansowych szlaków górskich na terenie ca³ego Œwiata. Od 2016 r. w ramach projektu odby³y siê dwa trekkingi szlakami d³ugodystansowymi na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Pó³nocnej. Pierwszym z nich by³ szlak Pacific Crest Trail, a drugim Appalachian Trail. Pacific Crest Trail, przez pustyniê, góry i jeziora do œnie¿nej Kanady - opowieœæ o wysokogórskim pieszym szlaku trekingowym na zachodnim wybrze¿u USA, który dwójka przyjació³ z Czêstochowy zaliczy³a w 2016 r. Pacific Crest Trail to upalne i górzyste tereny kalifornijskiej pustyni, majestatyczne Góry Sierra Nevada, malowniczy acz deszczowy Oregon oraz zimny i œnie¿ny Waszyngton. Wêdrówka zajê³a im 163 dni. Jak wygl¹da pó³roczne ¿ycie w namiocie z drug¹ osob¹? Jacy s¹ amerykanie z ma³ych miasteczek? Dlaczego film "Dzika droga" nie oddaje pe³nej urody szlaku? O tym wszystkim opowiedz¹ w Karawanie.

Patrycja Paula Gas - antropolog, kulturoznawca, trener kompetencji miêdzykulturowych, wyk³adowca w Instytucie Studiów Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Autorka ksi¹¿ki "Dajakowie - wolni ludzie z Borneo". Studiowa³a na Universidad de Cádiz w Hiszpanii oraz w VEDC Malang na Jawie Wschodniej. W latach 2012-2014 wraz ze Zbyszkiem Janczukowiczem prowadzi³a badania antropologiczne na Jawie i Borneo. Obecnie cyklicznie prowadzi badania nad wykorzystaniem storytellingu w poszerzaniu kompetencji miêdzykulturowych w Szwecji.
Dajakowie - wolni ludzie z Borneo. Czym zajmuj¹ siê ³owcy g³ów w czasach globalizacji? Jaki wp³yw ma magia na ich ¿ycie? Dlaczego graj¹ w koœci na pogrzebach? Czy warto byæ w klubie motorowym w Indonezji? Gdzie s¹ wioski, w których nie by³o jeszcze bia³ego cz³owieka? Jak i gdzie podró¿owaæ po Borneo, ¿eby poczuæ jego dzikoœæ i magiê oraz zaznaæ goœcinnoœci gospodarzy? Jak polowaæ na ³owców g³ów? O tym i wielu innych ciekawostkach dowiemy siê z opowieœci Patrycji Pauli Gas i Zbyszka Janczukowicza, któzy na starej Hondzie w ci¹gu dwóch lat przebyli 40 tysiêcy kilometrów po Jawie i Borneo.

Jakub Czajkowski - geograf i podró¿nik. Organizuje i pilotuje wyprawy przygodowe, trekkingowe, konne i rowerowe w ró¿ne miejsca na ziemi. Kilkakrotnie podró¿owa³ konno po Mongolii i wêdrowa³ po górskich pustkowiach Azji Œrodkowej, w Pamirze i Tien-szanie. Przemierza³ szlaki Tybetu, Indochin i syberyjsk¹ tajgê. Wielokrotnie organizowa³ te¿ trekkingi górskie w ró¿nych pasmach Karpat. Strona: www.jakubczajkowski.com. Konno przez Mongoliê i Kirgistan. Podró¿owanie po Azji Centalnej nabiera zupe³nie innego wyrazu kiedy przemierzamy j¹ konno. To tam nadal mieszkaj¹ prawdziwi koczownicy, których przodkowie dawno temu podbili niemal ca³y ówczesny œwiat. Konie od setek lat zajmuj¹ w ich kulturze wyj¹tkowe miejsce, a ludzie wci¹¿ nie wyobra¿aj¹ sobie codziennego ¿ycia bez tych zwierz¹t. Wyprawy konne to wyj¹tkowa forma poznawania tej czêœci œwiata. Na dzielnych i wytrzyma³ych wierzchowcach dotrzemy w naprawdê w niesamowite miejsca. Wespniemy siê na wysokie prze³êcze Niebiañskich Gór Tien-szan i nad malownicze wysokogórskie jeziora. Galopuj¹c bezkresnym mongolskim stepem poczujemy wiatr we w³osach ciesz¹c siê prawdziw¹, niczym nie skrêpowan¹ wolnoœci¹.

Anna Jaklewicz - podró¿niczka, archeolog i antropolog. Autorka ksi¹¿ek „Indonezja. Po drugiej stronie raju” i „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta”. Organizatorka wypraw do Azji i pilot wyjazdów trampingowych. Prowadzi zajêcia miêdzykulturowe dla m³odzie¿y oraz warsztaty archeologiczne dla dzieci. Jej pokaz o Indonezji zdoby³ nagrodê publicznoœci na Kolosach oraz nagrodê jury Festiwalu 100droga. Prezentacja o Chinach zwyciê¿y³a w konkursie ¯ywio³y OFF na festiwalu Trzy ¯ywio³y. Za samotn¹, dziewiêciomiesiêczn¹ podró¿ po Indonezji, zosta³a nominowana przez National Geographicdo nagrody TRAVELERY w kategorii Podró¿ Roku. Strona: www.annajaklewicz.pl. Indiana Jones w spódnicy czyli archeologiczne podró¿e Anny Jaklewicz do Sudanu. Czy ka¿dy archeolog nosi kapelusz a’la Indiana Jones? Czy jego ¿ycie jest tak pe³ne przygód jak filmowego bohatera? Sk¹d archeolog wie, gdzie prowadziæ wykopaliska, by coœ odnaleŸæ? Co dzieje siê z zabytkami po ich odkryciu? Pokaz Anny Jaklewicz zabierze nas do Sudanu, gdzie towarzyszyæ bêdziemy misji archeologicznej. Razem z badaczami spróbujemy odkryæ tajemnice staro¿ytnych grobowców. Poznamy te¿ najciekawsze miejsca i najbardziej fascynuj¹ce tradycje wspó³czesnego Sudanu - kraju, w którym jest wiêcej piramid ni¿ w Egipcie.

Marcin Tomaszewski, pseud. Yeti, polski taternik i alpinista, cz³onek Kadry Narodowej Polski w Alpinizmie wysokogórskim, instruktor wspinania, fotograf górski, autor bajek dla dzieci. Zacz¹³ siê wspinaæ w 1991 r. w Tatrach, gdzie przeszed³ oko³o 250 dróg o trudnoœciach do VIII. Na Kazalnicy dokona³ przesz³o 20 przejœæ, 2 zim¹, 4 solo nowymi drogami. Wspina siê te¿ w Alpach, na Grenlandii, w rejonie fiorduTasermjut, na Ziemi Baffina, na Alasce, w Yosemite, w Patagonii, w Himalajach Nepalu i Garhwalu, w rejonie Baltoro w Karakorum oraz w górach Qionglai-szan w Chinach. Alpinista czynnie propaguje wspinaczkê w Polsce poprzez organizowanie szkoleñ i sekcji wspinaczkowych, organizacjê zawodów i pokazów wspinaczki. Jest pomys³odawc¹ projektu wspinaczkowego 4 ¿ywio³y, który zak³ada³ wytyczenie solowych dróg w symbolizuj¹cych cztery ¿ywio³y czterech górskich rejonach - na Alasce (zimno), w Patagonii (wiatr), na Ziemi Baffina (woda) i w Wenezueli (tropik). Celem by³o pokonanie mo¿liwie najwiêkszej i najtrudniejszej ze œcian w wymienionych rejonach. Z czasem projekt zosta³ rozszerzony o kolejne regiony wspinaczkowe. Laureat licznych nagród i wyró¿nieñ za swoje osi¹gniêcia w górach, m.in: 5 Kolosów, nominacja do nagrody „Z³oty czekan” i innych. Autor ksi¹¿ki „#Yeti40” - autobiograficznej opowieœci podsumowuj¹cej jego dotychczasow¹ przygodê ze wspinaczk¹. Strona: www.marcintomaszewski.pl.



http://www.facebook.com/festiwal.karawana/
Miejsce:
Dom Kultury w Rybniku-Chwa³owicach
Rybnik ul. 1 Maja 91B
Godz.
13:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relacjÄ™    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z RedakcjÄ…


 Serwis DziÅ› w Polsce jest w caÅ‚oÅ›ci finansowany przez FundacjÄ™ Promocji Kultury