POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relacjÄ™ Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  BezpÅ‚atne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

OdbywajÄ…ce siÄ™ online
 
01-09-2018       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
"KRAWIEC NITECZKA" w Rybniku.
ZAPRASZA
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
44-206 Rybnik
ul. 1 Maja 91B
http://www.dkchwalowice.pl
Rybnik
miejsce:
Dom Kultury w Rybniku-Chwa³owicach
Rybnik ul. 1 Maja 91B
16:00
DLA DZIECI
» Teatr
"KRAWIEC NITECZKA" - spektakl Teatru Lalka z Warszawy
w sobotê 1 wrzeœnia 2018 r. o godz. 16.00
w ramach programu TEATR POLSKA.

Spektakl dla dzieci w wieku od 4 lat trwa 65 min. Bilety: 10 z³/os. - w przedsprzeda¿y do 31 sierpnia 2018 r. i 15 z³/os. - w dniu imprezy, dostêpne na www.dkchwalowice.pl/kup-bilet.html oraz w Kasie DK Chwa³owice tel. 32 4216222 w.39, dkchwalowice.kasa@gmail.com.


Celem programu TEATR POLSKA www.teatrpolska.pl jest u³atwianie dostêpu do oferty polskich teatrów poprzez zwiêkszanie ich mobilnoœci i umo¿liwienie prezentacji spektakli w oœrodkach maj¹cych utrudniony dostêp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorz¹dowe instytucje kultury i organizacje pozarz¹dowe otrzymuj¹ dofinansowanie prezentacji przedstawieñ w miejscowoœciach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego www.instytut-teatralny.pl ze œrodków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. X edycja programu rozpocznie siê 1 wrzeœnia 2018 r. w Rybniku spektaklem "Krawiec Niteczka" w Domu Kultury Chwa³owice. Ten sam spektakl powtórzony zostanie dzieñ póŸniej 2 wrzeœnia w Domu Kultury Boguszowice.

Przedstawienie "Krawiec Niteczka" w re¿yserii Jaros³awa Kiliana by³o prezentowane 30 czerwca i 2 lipca 2018 r. w konkursie na presti¿owym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry w Sopocie www.dwateatry.tvp.pl.

Trailer spektaklu KRAWIEC NITECZKA Teatru Lalka z Warszawy www.teatrlalka.pl : https://www.youtube.com/watch?v=llWi5YQV8dQ.

Przedstawienie powsta³o na podstawie baœni Kornela Makuszyñskiego „O tym jak krawiec, Pan Niteczka zosta³ królem” ze zbioru „Bardzo dziwne bajki”. Akcja przedstawienia rozpiêta zosta³a pomiêdzy pracowni¹ krawieck¹ a… niebem. Droga, jak¹ odbywa tytu³owy bohater pe³na jest przygód i niebezpieczeñstw. W lalkowym przedstawieniu przyjaŸñ zostanie wystawiona na niejedn¹ próbê, a serce nie raz zabije mocniej ze strachu albo z mi³oœci. Przedstawienie jest œpiewogr¹, do której s³owa piosenek napisa³ Jaros³aw Kilian, a muzykê skomponowa³ Grzegorz Turnau. By³a to ju¿ czternasta wspólna realizacja tych twórców. Dla dzieci zrealizowali m.in.: „Przygody Sindbada ¯eglarza”, „Czarnoksiê¿nika z Krainy Oz”, „Pinokia”, „Podró¿e Guliwera i Krzesiwo”. Premiera spektaklu „Krawiec Niteczka” mia³a miejsce 20 stycznia 2018 r.: adaptacja, teksty piosenek, re¿yseria i lalki - Jaros³aw Kilian, muzyka - Grzegorz Turnau, aran¿acja - Pawe³ Pi¹tek, scenografia - Magdalena Gajewska, przygotowanie wokalne - Aldona Krasucka, asystent re¿ysera - Aneta Harasimczuk, skrzypce - Bartosz Blachura, autor plakatu - Piotr M³odo¿eniec. W tytu³owej roli wystêpuje Grzegorz Feluœ, a w obsadzie zobaczymy: Anetê Jucejko-Pa³êck¹, Agnieszke Mazurek, Tomasza Mazurka, Andrzeja Perzynê, Olgê Ryl-Krystianowsk¹.

Re¿yser o spektaklu:
„Poetycka opowieœæ Makuszyñskiego o krawcu z miasteczka Tajdarajda nale¿y do klasyki polskiej baœni. Nie jest tylko opowieœci¹ o sprytnym rzemieœlniku, który dzielnie stawia czo³a
przeciwnoœciom losu. Krawiec Niteczka jest przede wszystkim opowieœci¹ drogi. Bohater naszego przedstawienia, uszyty zrêcznie z ga³ganków przez krawca Józefa, wyrusza z pracowni krawieckiej w podró¿. W wêdrówce towarzyszy mu Strach na wróble. Kornel Makuszyñski z poczuciem humoru i potê¿n¹ doz¹ swojskiego nadrealizmu prowadzi krawca z Ziemi, przez Piek³o a¿ do Nieba. Bajki autora Kozio³ka Mato³ka od stu ju¿ prawie lat kszta³tuj¹ wyobraŸniê i poczucie humoru Polaków. Z dzieciêc¹ radoœci¹ i zaciekawieniem wracamy do tych tekstów i chcemy zainteresowaæ nimi kolejne pokolenie. Lalkowe przedstawienie dedykujemy najm³odszym widzom, ale tak¿e ich rodzicom i dziadkom. Liczymy, ¿e znów odnajd¹ w sobie dzieci.” /Jaros³aw Kilian/.

W miasteczku Tajdarajda
¿y³ Krawiec, co siê zowie.
O Krawcu tym niezwyk³ym
niech toczy siê opowieœæ.
Krawiec z niego by³ wybitny,
wirtuoz ig³y i esteta,
przy tym mia³ weso³¹ duszê,
krawiec, ale i poeta.
Wiersze, pieœni jak okruchy
najró¿niejszej poetyki
wci¹¿ nicowa³ i przerabia³
jak nicuje siê p³aszczyki.

Bo krawiectwo, mawia³ Józef,
wci¹¿ z poezj¹ siê przeplata
i poeta jest jak krawiec:
dzierga, zszywa, pruje, ³ata.
Lecz fastryg¹ brzydk¹ gardzi
i piêknego œciegu szuka,
by ze s³ów tak pozszywanych
mog³a powstaæ czysta sztuka, czysta sztuka…
Ballada o Krawcu Niteczce , frg. (s³. J. Kilian, muz. G. Turnau)

Re¿yser: Jaros³aw Kilian - historyk sztuki i re¿yser. Absolwent Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Pañstwowej Wy¿szej Szko³y Teatralnej w Warszawie. Stypendysta British Council i Departamentu Stanu USA. Odby³ sta¿ re¿yserski u Petera Brooka w Wiedniu. Od 2016 roku dyrektor Teatru Lalka w Warszawie. Wywodzi siê z rodziny od trzech pokoleñ zwi¹zanej z teatrem (ojciec Adam Kilian by³ scenografem). Profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, wieloletni dziekan Wydzia³u Re¿yserii AT. W latach 1999-2010 pe³ni³ funkcjê dyrektora artystycznego Teatru Polskiego w Warszawie. Re¿yseruje m.in. opery, widowiska plenerowe, spektakle dla dzieci i przede wszystkim europejsk¹ i polsk¹ klasykê teatraln¹ - dzie³a S³owackiego, Fredry, Moliera, Szekspira (m.in.: „Sen nocy letniej”, „Jak wam siê podoba”, „Burzê”, „Opowieœæ zimow¹”). Ostatnio m.in. zrealizowa³: „Podró¿e Guliwera” wg. Swifta oraz „Mê¿a i ¯onê” Fredry w Teatrze Polskim w Warszawie, operê Stefaniego i Bogus³awskiego „Krakowiacy i Górale” w Teatrze Wielkim Operze Narodowej i „Halkê” Moniuszki w Teatrze Wielkim w £odzi.

Autor muzyki: Grzegorz Turnau - kompozytor, piosenkarz i pianista, autor tekstów, aran¿er. Gry na fortepianie uczy³ siê w Pañstwowej Ogólnokszta³c¹cej Szkole Muzycznej I stopnia im. Ignacego Paderewskiego w Krakowie. Studiowa³ filologiê angielsk¹ na Uniwersytecie Jagielloñskim. Od 2016 roku kierownik muzyczny Teatru Lalka. Przez 13 lat zwi¹zany z Piwnic¹ pod Baranami. W 1991 roku ukaza³ siê jego debiutancki album Naprawdê nie dzieje siê nic. Od tego czasu wyda³ 16 solowych albumów i uczestniczy³ w kilkudziesiêciu innych projektach fonograficznych. Komponuje muzykê dla filmu i teatru, m.in. od wielu lat wspó³pracuj¹c z re¿yserem Jaros³awem Kilianem; jest te¿ autorem wiêkszych form muzycznych. Laureat wielu nagród, m.in.: 9 Fryderyków, 2 Wiktorów, Grand Prix Festiwalu w Opolu. Otrzyma³ medal Gloria Artis i Z³oty Krzy¿ Zas³ugi. W 2016 roku zosta³ laureatem Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki.

Scenografia: Magdalena Gajewska - absolwentka wydzia³u Architektury Wnêtrz i Wzornictwa Przemys³owego poznañskiej ASP oraz Wydzia³u Scenografii ASP w Krakowie. Od 2006 roku scenograf Teatru Wybrze¿e. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki, laureatka nagrody im. Teresy Roszkowskiej przyznawanej przez Polski Oœrodek Miêdzynarodowego Instytutu ITI. Ma na swoim koncie kilkadziesi¹t scenografii teatralnych. Ostatnio zrealizowa³a m.in. scenografiê do spektakli: „Broniewski” Rados³awa Paczochy w re¿yserii Adama Orzechowskiego, „Urodziny, czyli ceremonie ¿a³obne w czas radosnego œwiêta” Rados³awa Paczochy w re¿yserii Adama Orzechowskiego, „Zakochany Szekspir” Marca Normana, „Toma Stopparda” w re¿yserii Paw³a Aignera.



http://www.dkchwalowice.pl
Miejsce:
Dom Kultury w Rybniku-Chwa³owicach
Rybnik ul. 1 Maja 91B
Godz.
16:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relacjÄ™    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z RedakcjÄ…


 Serwis DziÅ› w Polsce jest w caÅ‚oÅ›ci finansowany przez FundacjÄ™ Promocji Kultury