POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online
 
28-02-2019     - 02-03-2019  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Pami morza: projekt artystyczno-naukowy
ZAPRASZA
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
ul. Zamkowa 8
32-020 Wieliczka
12 278-32-66
http://muzeum.wieliczka.pl
Wieliczka
miejsce:
Wieliczka
10:00
BEZPŁATNE
» Plastyka
W dniach 28.02.-2.03.2019 r. odbdzie si w wielickiej kopalni plener artystyczny z udziaem ok. 100 studentw i pedagogw krakowskich uczelni wyszych (pocztek 28 lutego o godz. 10.00 w Zamku upnym w Wieliczce). Rozpoczyna on projekt artystyczno-naukowy Pami morza, ktry Muzeum up Krakowskich Wieliczka organizuje we wsppracy z uczelniami w Krakowie: Akademi Sztuk Piknych - Wydzia Architektury Wntrz i Wydzia Malarstwa, Uniwersytetem Pedagogicznym - Wydzia Sztuki i Politechnik Krakowsk - Wydzia Architektury.
Jest to ju druga edycja projektu, tym razem o szerszej formule, ktry obejmuje plener, wystaw i monografi. Jego zaoeniem jest muzealna i midzyuczelniana wsppraca jednostek naukowych, zarwno pracownikw jak i studentw.
Pierwsza edycja projektu Solne wntrza miaa miejsce w 2017 r. i zostaa zorganizowana przez Muzeum wsplnie z Akademi Sztuk Piknych w Krakowie - Wydzia Architektury Wntrz.

Jako temat przewodni warsztatw w kopalni tym razem wybrano motyw ladw morza. Pynca woda, przyrwnywana do czego nietrwaego, wymykajcego si kontroli i cigle zmiennego traktowana bywa czsto, jako analogia upywu czasu. Rozlegy, podziemny wiat, jaki istnieje w wielickiej kopalni, to wynik aktywnoci natury, m. in. zaniku morza w okresie mioceskim oraz zapis pracy czowieka, cay czas naraonego na dziaanie ywiow. Poznanie tej na co dzie niedostpnej sfery, ma sprzyja rozwijaniu wrd studentw kierunkw artystycznych i projektowych pasji badawczych oraz stworzy warunki do powstania wspczesnej sztuki, inspirowanej wielickimi plenerami. Studium in situ zastanych motyww, m. in. zachowanych obiektw inynierii kopalnianej oraz interpretacja innych, samodzielnie wybranych motyww solnych wntrz lub form geologicznych, pozwoli uczestnikom spojrze na kopalni soli z nowej perspektywy, sign wyobrani gbiej, powiza swoje umiejtnoci z tym, czego dowiadczyli w kontakcie z tym odmiennym krajobrazem. Grupa z Wydziau Architektury Politechniki Krakowskiej podja si z kolei nieco innego zadania, przygotowania projektw koncepcyjnych tzw. farm pionowych dla wielickiej kopalni.

Efektem wsplnych dziaa, oprowadzania, prelekcji i samych warsztatw w niezwykej scenerii podziemnych wntrz w Wieliczce bdzie prezentacja prac rysunkowych, malarskich i autorskich koncepcji projektowych, najpierw w miejscu, gdzie powstay pod ziemi, w ekspozycji Muzeum up Krakowskich (16.05 1.10.2019), a nastpnie w salonach Krakowa. Na wernisa wystawy poplenerowej jest przygotowywana publikacja monografii, obejmujcej zarwno teksty naukowcw, artystw i prowadzcych warsztaty, jak i zaproszonych goci. To naukowa refleksja nad problemem obecnoci sztuki poza pracowni i galeri. Publikacja podejmuje dialog z plenerow formu podziemnych warsztatw i szukaniem inspiracji twrczych w miejscu nietypowym.
www.muzeum.wieliczka.pl

PATRONAT HONOROWY nad projektem Pami morza objli:

prof. dr hab. Kazimierz Karolczak,
Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego
im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

prof. dr hab. in. Jan Kazior
Rektor Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kociuszki

prof. dr hab. Stanisaw Tabisz,
Rektor Akademii Sztuk Piknych im. Jana Matejki w Krakowie

Stay patron medialny: TVP Krakw
Patronat medialny: Radio Krakw
http://muzeum.wieliczka.pl
Miejsce:
Wieliczka
Godz.
10:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury