ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online
 
17-10-2020     - 18-10-2020  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Warsztaty z obstruction technique
ZAPRASZA
Centrum Kultury w Lublinie
ul. Peowiaków 12
20-007 Lublin
http://ck.lublin.pl
Lublin
miejsce:
Centrum Kultury w Lublinie
17 października 10:00
18 października 18:00
» Taniec
Zapraszamy tancerzy z doświadczeniem w dziedzinie tańca współczesnego na pogłębione warsztaty z obstruction technique, prowadzone przez Mikołaja Karczewskiego.
Warsztaty odbędą się w dniach 17 - 18.10.2020 (przewidziany czas pracy to 6h, dokładny harmonogram podamy niebawem)

Więcej informacji o zapisach i szczegółach organizacyjnych warsztatu poniżej.

O WARSZTATACH
Warsztat prowadzony będzie w oparciu o doświadczenia Mikołaja Karczewskiego w pracy z tzw. the obstruction technique, która została zapoczątkowana przez amerykańską reżyser Nancy Spanier i twórczo rozwinięta przez choreografa Palle Granhøja, z którym Mikołaj współpracuje od 2012r. Sam założyciel teatru „Granhøj Dans” pisze o swej metodzie tak: „Technika obstrukcji to sposób na znalezienie rdzenia/podstawy tańca. Czym jest taniec i jaka jest rola tancerza w tańcu? Obstrukcja to jednocześnie zniszczenie i rekonstrukcja ruchu. W jednym momencie dezintegruje i tworzy, można to nazwać tańcem dekonstruującym. Koniec jest początkiem. Taniec się nie kończy. Taniec trwa ostatecznie”.
W pierwszym etapie warsztatu zadaniem uczestników będzie przygotowanie materiału choreograficznego, w oparciu o założenia wskazane przez prowadzącego, oraz wypracowaniu czynników mających wpływ na wykonanie i percepcję tegoż ruchu. W drugim etapie skupimy się na różnych metodach obstrukcji , w której partnerzy dekonstruują powstały materiał tworząc nowe rozwiązania czy choreografie.

W trakcie poznawania tych podstawowych założeń uczestnicy rozwijają potencjał twórczy tkwiący w trakcie „żywo” tworzonej choreografii - wprowadzając szereg szczegółowych i praktycznych zasad technika ta daje możliwości poszerzenia rozumienia ruchu, jego znaczeń, a także jego komponowania.

Metoda ta również jest interesująca ze względu na istotną role choreografa, jako tzw. oka z zewnątrz, który prowadzi ten proces, kieruje i decyduje o przebiegu danej obstrukcji, co prowokuje wiele pytań odnośnie roli choreografii oraz systemu na który się on decyduje - skuteczność i efektywność obstrukcji zapewnić mają zasady pracy, których liczba, w zależności od wybranej metody obstrukcji, jest w zasadzie nieograniczona – strukturyzują one działania i ułatwiają adaptację choreografii do danej obstrukcji stwarzając jednocześnie pole manewru do twórczej ekspresji i poszukiwań.
O PROWADZĄCYM
Mikołaj Karczewski - absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, zamiejscowego Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Artysta współpracuje z wieloma teatrami w Polsce i zagranicą, m.in. jako choreograf z TR w Warszawie czy Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Grał w spektaklach wielu uznanych reżyserów m. in. w "Hamlecie" w reż. C. Tomaszewskiego, "Położnicach szpitala Św. Zofii" w reż. M. Strzępki, "Stille" W. Klimczyka i D. Knapik oraz w choreografiach Colleen Thomas Young "But the sun came up" czy Joe Altera "if/then" w Lubelskim Teatrze Tańca. Od 2012 roku jest tancerzem duńskiego teatru tańca Granhøj Dans. Za rolę Szarlatana w spektaklu „Petrushka-Extended” (2016) otrzymał nominację do nagrody teatralnej w Danii w kategorii najlepszy tancerz sezonu. W tym roku można zobaczyć go w choreografii „An Eve and an Adam”, która otrzymała prestiżową nagrodę Reumert 2019 jako najlepszy spektakl teatru tańca w Danii. Dodatkowo, w roku 2020 rozpoczął współpracę z kolejną słynną duńską kompanią DON GNU oraz został uhonorowany stypendium twórczym od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska".
Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń wraz z tanecznym CV do dnia 7 października na adres: warsztaty.taniec@ck.lublin.pl
Liczba miejsca na warsztatach jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Koszt udziału: 70 zł / 60 zł dla uczestników zajęć Centrum Ruchu.
Wpłat można dokonywać po potwierdzeniu informacji od organizatorów o wpisaniu na listę uczestników na numer konta:
Bank PKO S.A. 61 1240 1503 1111 0010 0136 6780 tytułem „obstruction”
Adres odbiorcy: Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, 20-007 Lublin
Warsztaty organizowane są w ramach programu "Przestrzenie Sztuki", który finansowany jest ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Operatorem lokalnym programu jest Centrum Kultury w Lublinie.

mat. Lubelski Teatr Tańca, Centrum Kultury w Lublinie i Przestrzenie Sztuki Lublin
https://www.facebook.com/events/740517189828688
Miejsce:
Centrum Kultury w Lublinie
Godz.
17 października 10:00
18 października 18:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |   Rejestracja    |   Logowanie

 Copyright © 2002-2020


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury