ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Mikstacki odpust ku czci św. Rocha w cieniu epidemii
 
27-08-2020
Leśna szkółka - trwa rekrutacja.
 
14-08-2020
Speed-ball. Trwa rekrutacja na bezpłatne zajęcia sportowe.
 
27-07-2020
Trenowali on-line, teraz otrzymali nagrody.
 
26-07-2020
Leśna świetlica w Porębie.
 
22-07-2020
III Międzyszkolne zawody w Speed-ballu.
 
13-07-2020
Średniowieczna sztuka powstaje w Galerii Katowickiej
 
09-07-2020
Leśna Baza - Przystanek Natura.
 
17-06-2020
Speed-ball Online.
 
16-06-2020
Wizyta studyjna w Drzewicy.
 
12-02-2020
Ferie ze Speed-ballem.
 
12-02-2020
Speed-ball dla młodzieży.
 
06-01-2020
RELACJE
Zwierzęta w Diecezjalnym Sanktuarium
Świętego Rocha w Mikstacie pobłogosławione
22-08-2016
Tak oczekiwaliśmy na te niezwykłe uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha połączone z obrzędem błogosławieństwa w mikstackim Sanktuarium. Tak jak już wspominaliśmy w tekście zapowiadającym uroczystości odpustowe odbywają się one tu nieprzerwanie od trzystu lat. I w tym roku, tradycji stało się za dość. 16. sierpnia o godz. 9:00 przed bramą prowadzącą do Sanktuarium odbył się obrzęd błogosławieństwa zwierząt. W tym roku dokonał go Ks. Bp Łukasz Buzun.
Tradycyjnie w uroczystościach odpustowych ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt, przybyli pielgrzymi i turyści z najodleglejszych zakątków naszego kraju, ale także z zagranicy. Święty Roch jest opiekunem zwierząt, stąd w dniu odpustu Mikstacie od ponad trzystu lat błogosławi się zwierzęta.
Wiele osób uczestniczyło w tym roku w obrzędzie błogosławieństwa zwierząt. A zobaczyć tu można było, tak jak od lat prawie całą Arkę Noego. Były konie, kucyki, krowy, co prawda tylko cztery, ale to także znak naszych czasów. Coraz mniej się ich hoduje w okolicy. świnki morskie, chomiki, małe i duże króliki, psy i koty różnych ras i wielkości, szynszyle, gołębie, gęś i kura niesione przez swych właścicieli, papugi, a nawet pająk, jaszczurka, kameleon. Były piękne bryczki, które na ulicach miasteczka można zobaczyć tylko w tym wyjątkowym. Można było zobaczyć na obrzędzie błogosławieństwa także ul. Coraz mniej jest na błogosławieństwie zwierząt gospodarskich, ale za to licznie reprezentowane są tzw. zwierzątka towarzyszące. Obrzęd błogosławieństwa zwierząt zakończyło wypuszczenie prze Księdza Biskupa i Ks. Kustosza, Krzysztofa Ordziniaka gołębi. Gołębie są symbolem pokoju, ale także Ducha Świętego.
Po obrządzie błogosławieństwa zwierząt było wspólne biesiadowanie. A o godz. 12:00 uroczysta suma, której przewodniczył Ks. bp Łukasz Buzun.
Nie zabrakło oczywiście kolorowego jarmarku, po mikstacku zwanego „budami”.
Warto tu dodać, że 3 grudnia 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Dziękujemy bardzo portalowi Polska Zaprasza za objęcie patronatem medialnym naszych uroczystości odpustowych.
A znów za rok, 16 sierpnia w Mikstacie odbędą się ponownie uroczystości odpustowe, oczywiście z błogosławieństwem zwierząt…

Opr. Małgorzata Strzelec
zdj. Jacek Sikora

  


 

miejsce wydarzenia:
Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie

http://www.parafia-mikstat.pl/
 

 Copyright © 2002-2020


Polskie Niezależne Media
 
Kontakt z Redakcją