ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
COSTA COFFEE wyłoniła najlepszego baristę w Polsce! Krakowianin zwycięzcą tegorocznego konkursu Barista of the Year
 
04-07-2016
Mroźne orzeźwienie na letnie upały od COSTA COFFEE!
 
09-06-2016
WIEMY, DO KTÓRYCH MIAST POJEDZIE RED BULL TOUR BUS Z DAWIDEM PODSIADŁO NA POKŁADZIE
 
15-04-2016
WYKŁAD FIZYKI Z DAWKĄ ADRENALINY W CZĘSTOCHOWIE
 
23-11-2015
Park św.Mikołaja w Krainie Bajek w Zatorze
 
13-11-2015
ZNAMY TRZY NAJLEPSZE DRUŻYNY - RED BULL WINNING 5 NA PÓŁMETKU!
 
10-11-2015
Duma, pasja i osobowość - Krakowianin najlepszym baristą w Europie!
Maciej Golonka zwycięzcą Europejskiego Finału Mistrzostw Barista of the Year 2015

 
05-11-2015
KAJAKOWA RYWALIZACJA W MIEŚCIE STU MOSTÓW ZA NAMI!

 
09-10-2015
Synergy Days 2015
 
30-06-2015
Nowa kawiarnia COSTA COFFEE w sercu Mokotowa
 
26-06-2015
FINALIŚCI 5. KONKURSU LOTÓW RED BULL
 
23-06-2015
Latem będzie rześko, że aż miło – w Costa Coffee!
 
18-06-2015
RELACJE
Zwierzęta w mikstackim sanktuarium pobłogosławione…
19-08-2018
Od ponad trzystu lat 16 sierpnia odbywają się w Mikstacie uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha, który jest uważany m.in. za opiekuna zwierząt domowych. Mają one tu niespotykany, unikalny, niezwykłe przebieg, gdyż połączone są z obrzędem błogosławieństwa zwierząt.
Można zapytać, skąd ta tradycja, skąd ten zwyczaj. Dlaczego w Mikstacie w tym dniu błogosławi się zwierzęta? Mikstaczanie wierzą, że św. Rocha uratował ich przodkowie oraz ich zwierzęta przed śmiercią w czasach, gdy ziemie te były nawiedzane przez epidemie cholery. W duchu wdzięczności pobudowali na Wzgórzu za miastem drewniany kościół ku Jego czci. Tu co roku przed bramę prowadzącą do sanktuarium przyprowadzają, przynoszą , a czasami i przywożą swoje zwierzęta, by ks. Biskup je pobłogosławił, a św. Roch opiekował się nimi. Właściciele zwierząt przywożą, przyprowadzają, a czasami przynoszą je, by kiedyś kapłan, a w ostatnich latach Biskup je pobłogosławił.
Tradycji stało się zadość i podczas tegorocznych uroczystości odpustowych odbył się obrzęd błogosławieństwa zwierząt, któremu przewodniczył ks. biskup Łukasz Buzun. Podczas obrzędu błogosławieństwa ks. biskupowi posługiwali dwaj chłopcy w strojach św. Rocha, jeden z nich ma na imię Roch. Również podczas obrzędu błogosławieństwa zwierząt zauważyć można było chłopca przebranego w strój św. Rocha. Przyprowadził do pobłogosławienia swego psa.
Obrzęd błogosławieństwa poprzedziła modlitwa ks. biskupa. Tradycyjnie już na obrzęd błogosławieństwa przybyli nie tylko mieszkańcy mikstackiej parafii, ale pielgrzymi i turyści kulturowi z najodleglejszych zakątków kraju.
Niezwykła była ta „procesja” zwierząt i ich właścicieli przed brama prowadzącą do Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha.
Były konie, kucyki, krowy, cielątka wiezione na przyczepie, świnki morskie, chomiki, małe i duże króliki, szynszyle, gołębie, gęsi, malutkie kurczaczki. Były psy i koty, różnych ras i wielkości. Na specjalnych przyczepach przywieziono cielątka. Klatki, w których niesione bądź wiezione były zwierzątka były pięknie przyozdobione.
Obrzęd błogosławieństwa zwierząt zakończyło wypuszczenie prze ks. Biskupa Łukasza Buzuna i ks. kustosza Krzysztofa Ordziniaka gołębi, które są symbolem pokój, ale także Ducha Świętego. Obecny rok duszpasterski przeżywamy pod hasłem „ Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” , więc wznoszące się nad głowami licznie zgromadzonych parafian i pielgrzymów gołębie miały wymiar szczególnie symboliczny.
Bardzo wiele osób przybyło w czwartkowy poranek, by polecić opiece św. Rocha swoje zwierzątka. Dodajmy, że w grudniu 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt w Mikstacie zostały one na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Piękne i mające głęboką wymowę religijną są mikstackie uroczystości odpustowe z nierozłącznie z nimi związanym błogosławieństwem zwierząt. Za rok, znów 16 sierpnia o godz. 9:00 odbędzie się w Mikstacie obrzęd błogosławieństwa zwierząt…

  


 

miejsce wydarzenia:

http://www.parafia-mikstat.pl
 

 Copyright © 2002-2021


Polskie Niezależne Media
 
Kontakt z Redakcją