ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Mikstacki odpust ku czci św. Rocha w cieniu epidemii
 
27-08-2020
Leśna szkółka - trwa rekrutacja.
 
14-08-2020
Speed-ball. Trwa rekrutacja na bezpłatne zajęcia sportowe.
 
27-07-2020
Trenowali on-line, teraz otrzymali nagrody.
 
26-07-2020
Leśna świetlica w Porębie.
 
22-07-2020
III Międzyszkolne zawody w Speed-ballu.
 
13-07-2020
Średniowieczna sztuka powstaje w Galerii Katowickiej
 
09-07-2020
Leśna Baza - Przystanek Natura.
 
17-06-2020
Speed-ball Online.
 
16-06-2020
Wizyta studyjna w Drzewicy.
 
12-02-2020
Ferie ze Speed-ballem.
 
12-02-2020
Speed-ball dla młodzieży.
 
06-01-2020
RELACJE
Odpust ku czci św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt w Mikstacie
20-08-2019
Mikstat znany jest z kultu Świętego Rocha i związanych z nim uroczystości odpustowych. To właśnie tutaj, od ponad trzystu lat z okazji odpustu ma miejsce obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Związany jest ze znajdującym się na Cmentarnym Wzgórzu Sanktuarium pw. Świętego Rocha.
Ten niewielki, ale niezwykle nastrojowy i urokliwy kościół został pobudowany w 1786 roku jako wotum dziękczynne za uratowanie mieszkańców miasta przed zarazą. Jak wierzą mieszkańcy tej wspólnoty parafialnej, gdy epidemie nawiedzały te tereny modlono się do Świętego Rocha patrona od morowego powietrza o oddalenie zarazy. Na obecnym Cmentarnym Wzgórzu ukazał się mężczyzna, w stroju pielgrzyma, z psem. Uniesioną ręką wykonał znak krzyża nad miastem. Zaraza ustąpiła, zaś parafianie pobudowali w tym miejscu kościół, a w dniu odpustu przyprowadzają, przywożą a czasami przynoszą przed cmentarną bramę swoje zwierzęta. Tak jak ich przodkowie proszą, by Święty Roch opiekun zwierząt domowych otoczył je swoją opieką.
Duchowe przygotowania do wielkiego odpustu rozpoczęły się już 7 . sierpnia. W kolejnych dniach gromadziliśmy się w sanktuarium o godz. 18:30 na mszach świętych z nauką, po których odprawiana była nowenna do św. Rocha. W tym roku nauki rekolekcyjno- nowennowe głosił ks. Sebastian Łagódka. W tych samych dniach w godzinach przedpołudniowych w sanktuarium odbywały się spotkania dla młodych w ramach VIII edycji Szkoły Świętego Rocha. Podczas spotkań poznawali oni postać św. Rocha, a także dziedzictwo kulturowe małej Ojczyzny, szczególnie to związane z uroczystościami odpustowymi.
Tradycyjne uroczystości odpustowe odbyły się w Mikstacie i w tym roku. Tak jak to mam miejsce od kilku lat patronat medialny nad niezwykłymi uroczystościami odpustowymi objął portal Polska zaprasza.
Czas świętowania rozpoczęła msza święta sprawowana w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kościele farnym o godz. 18:00. To po tej Eucharystii procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami świętego Rocha wyruszyła do sanktuarium. Tu odśpiewane zostały uroczyste nieszpory, odmówiona modlitwa ostatniego dnia nowenny. Następnie rozpoczęło się całonocne modlitewne czuwanie. O godzinie 24:00 kapłani pochodzący z mikstackiej parafii sprawowali pasterkę, która z maryjnego święta przeprowadziła nas w dzień imienin naszego patrona.
W dniu odpustu, tradycyjnie już o godz. 8:00 sprawowana była msza św. wotywna w intencji gospodarzy i o Boże błogosławieństwo w pracy i inwentarzu. Przewodniczył jej ks. kan. Krzysztof Ordziniak, który podczas homilii podkreślił, niezwykłą atmosferę uroczystości odpustowych. Przypomniał najważniejsze wydarzenia życia świętego Rocha oraz zwrócił uwagę na właściwy stosunek człowieka do zwierząt. Wyjaśnił ponadto znaczenie i sens błogosławieństwa zwierząt.
O godz. 9:00 rozpoczął się niezwykle widowiskowy, ale przede wszystkim mający wymiar religijny obrzęd błogosławieństwa zwierząt, któremu przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej Wiesław Szlachetka. Naprawdę przedziwna i niezwykle barwna była to procesja, która tak jak nakazuje tradycja przeszła przed bramą prowadzącą do sanktuarium 16 sierpnia. Można tu było zobaczyć prawie całą Arkę Noego. Były konie, kucyki, krowy, cielątka wiezione na przyczepie, świnki morskie, chomiki, małe i duże króliki, szynszyle, gołębie, gęsi, malutkie kurczaczki. Były psy i koty, różnych ras i wielkości. Na specjalnych przyczepach przywieziono cielątka. Klatki, w których niesione bądź wiezione były zwierzątka były pięknie przyozdobione. Podczas obrzędu błogosławieństwa zwierząt był i chłopiec przebranego za św. Rocha. Przyprowadził do pobłogosławienia swego psa. Na obrzęd ten licznie przybyli ze swoimi zwierzętami zarówno mieszkańcy parafii, jak i pielgrzymi z różnych stron kraju. Przed laty obrzęd błogosławieństwa miał zapewnić opiekę św. Rocha nad zwierzętami, które w tamtym okresie stanowiły niejednokrotnie jedyne źródło utrzymania dla całych rodzin. Przyprowadzano wówczas przede wszystkim konie, krowy, owce. Obecnie przyprowadza się, przywodzi, a czasami przynosi zwierzęta hodowane przez dzieci w domach, a także te, które umilają człowiekowi czas wolny, a czasami pomagają w powrocie do zdrowia. To o opiekę dla nich, mimo rozwoju nauk weterynaryjnych, z wiarą i ufnością, prosili Świętego Rocha- opiekuna zwierząt ich właściciele. Podczas tegorocznego obrzędu błogosławieństwa najwięcej było psów. Co ciekawe jeszcze pod koniec lat sześćdziesiątych nie przyprowadzano na obrzęd błogosławieństwa psów. A jak podają hagiografowie, pies był wiernym towarzyszem Świętego Rocha na pielgrzymim szlaku, a gdy zachorował to właśnie pies miał mu przynosić pożywienie.
I jeszcze jedna ciekawostka na którą zwracali uwagę uczestnicy obrzędu błogosławieństwa psy i koty spoglądały w tej przedziwnej procesji na siebie niezwykle przyjaźnie.
Tradycyjnie już obrzęd zakończyło wypuszczenie przez księdza biskupa i księdza kustosza gołąbków, które są symbolem pokoju, ale i Ducha Świętego.
Trudno wyobrazić sobie odpust bez sumy. Uroczysta suma pod przewodnictwem bp Wiesława Szlachetki została odprawiona o godz. 11:00. W słowie skierowanym do zebranych na Mikstackim Wzgórzu ks. biskup wyjaśnił istotę treści błogosławieństw, które stanowią program życia chrześcijańskiego. Zaakcentował, że święty Roch kroczył tą drogą i z niezwykłym oddanie posługiwał bliźnim potrzebującym pomocy. Ponadto hierarcha zwrócił uwagę na występujące coraz częściej zjawisko humanizacji zwierząt i dehumanizacji człowieka.. Celebrans podkreślając znaczenia błogosławieństw apelował do zebranych: „Błogosławcie a nie złorzeczcie”. Po sumie cmentarnymi alejkami przeszła procesja eucharystyczna. Na zakończenie ks. biskup udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem . Ksiądz biskup życzył wszystkim radosnego świętowania. Zgodnie z tradycją wielu parafian i pielgrzymów zabrało ze sobą małe chlebki, którymi podzielili się ze swoimi bliskimi w domach.
O godzinie 18:00 sprawowana była jeszcze msza święta w intencji małych dzieci podczas której otrzymały one indywidualne błogosławieństwo. Po Eucharystii procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami św. Rocha powróciła do fary. Zakończyły się uroczystości odpustowe A.D. 2019.
Dodajmy, że w 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Do Mikstatu można przyjechać każdego innego dnia, bo pięknie odnowione sanktuarium otwarte jest codziennie. Jednak szczególnie zapraszam na niezwykłe uroczystości odpustowe do Mikstatu, jak zawsze 16 sierpnia, obrzęd błogosławieństwa rozpocznie się o godz. 9:00. Te A.D. 2020 odbywać się będą tym razem w niedzielę. Więc może już dziś warto zarezerwować sobie ten dzień i przyjechać na niezwykłe uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha. Oczywiście do Mikstatu…
Dziękujemy portalowi Polska zaprasza za dotychczasową współpracę, za objęcie patronatem medialnym mikstackich uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha i liczymy na dalszą…
Ks. Krzysztof Ordziniak, kustosz sanktuarium
  


 
Błogosławieństwo zwierząt przy Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie

miejsce wydarzenia:
Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha

www.parafia-mikstat.pl
 

 Copyright © 2002-2020


Polskie Niezależne Media
 
Kontakt z Redakcją