ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Mikstacki odpust ku czci św. Rocha w cieniu epidemii
 
27-08-2020
Leśna szkółka - trwa rekrutacja.
 
14-08-2020
Speed-ball. Trwa rekrutacja na bezpłatne zajęcia sportowe.
 
27-07-2020
Trenowali on-line, teraz otrzymali nagrody.
 
26-07-2020
Leśna świetlica w Porębie.
 
22-07-2020
III Międzyszkolne zawody w Speed-ballu.
 
13-07-2020
Średniowieczna sztuka powstaje w Galerii Katowickiej
 
09-07-2020
Leśna Baza - Przystanek Natura.
 
17-06-2020
Speed-ball Online.
 
16-06-2020
Wizyta studyjna w Drzewicy.
 
12-02-2020
Ferie ze Speed-ballem.
 
12-02-2020
Speed-ball dla młodzieży.
 
06-01-2020
RELACJE
Jak przed 100- laty...Uroczystość 100- lecia konsekracji mikstackiej fary
24-10-2018
Tak długo mikstacka wspólnota parafialna oczekiwała i przygotowywała się do obchodów 100-lecia kościoła farnego. Ten dzień już za nami. 20 października minęło dokładnie 100-lat od dnia konsekracji kościoła przez abpa Edmunda Dalbora. Uroczystościom przewodniczył ks. bp Edward Janiak, Ordynariusz Diecezji Kaliskiej. Zależało mi, aby uroczystości tej nadać charakter zbliżony do tej przeżywanej przez naszych przodków. Biskup Edward Janiak, podobnie jak przed wiekiem abp Edmund Dalbor zajechał przed kościół karocą zaprzężoną w cztery konie.
Na początku Eucharystii skierowałem do księdza biskupa słowa powitania. Przybliżyłem w nich także historię budowy mikstackiej fary. Przypomniałem postać budowniczego kościoła ks. Franciszka Ruszczyńskiego. To Jego determinacji, zaangażowaniu i ofiarności naszych praojców możemy dziś modlić się w pięknej murowanej świątyni. Nie mogło zabraknąć także wspomnienia kapłanów, którzy na przestrzenie lat troszczyli się o piękno tej świątyni. Od trzech lat trwają w kościele prace renowacyjne. Kilka dni przed jubileuszowymi uroczystościami udało się zakończyć prace w prezbiterium. W związku z tym zwróciłem się do ks. biskupa z prośbą o jego poświęcenie. Ponadto została wykonana tablica upamiętniającej obchody 100-lecia konsekracji kościoła oraz 25-rocznicy erygowania Diecezji Kaliskiej oraz krzyż misyjny znajdującego się przy kościele. Wszystkie te dzieła zostały poświecone przez księdza biskupa.
Na początku homilii ks. biskup zaznaczył, że jest w mikstackiej parafii już po raz czwarty, chociaż jak przyznał są parafie, których nie był ani razu. Kontynuując powiedział: „Zawsze Mikstat kojarzył mi się z tradycją, że tutaj jest takie szczególne miejsce gdzie ludzie mają poczucie więzi, z miastem, z tym miejscem”. Powołując się na dokumenty historyczne wyjaśnił, dlaczego Mikstat nazywany jest czasami „małym Paryżem”. Podkreślił także, że już w dawnych dokumentach zapisano, że mieszkańcy troszczą się o swój kościół. Nawiązując do trwających w świątyni prac renowacyjnych celebrans powiedział: „Chciałabym bardzo serdecznie podziękować na ręce księdza proboszcza za troskę o świątynię. Tutaj jest wiele elementów, które się razem spotkały i szanse tego projektu unijnego i urzędu marszałkowskiego i ministra i właściwie wasz udział jest bardzo istotny. Nieraz nawet jak się coś w prezencie dostaje nie ceni się, ale jak jest w tym udział tzw. ten grosz wdowi to jest bardzo cenne”. Kontynuują homilię ks. biskup podziękował konserwatorom, mecenasom sztuki za troskę o to, by świątynia stawała się coraz piękniejsza. Podkreślił, że wygląd świątyni świadczy parafianach, o ich wierze, wdzięczności wobec Pana Boga i ofiarności, ale dodał: „Pan Bóg chce od nas czegoś więcej, On chce mieszkać w naszych sercach. To my mamy być tym tabernakulum”.
Przed 100- laty abp Dalbor podczas pobytu w Mikstacie udzielił sakramentu bierzmowanie 650 osobom. Także biskup Edward Janiak podczas uroczystości udzielił tego sakramentu. Przyjęło go z rąk Ordynariusza 50 młodych mikstackich parafian. Druga część homilii skierowana była właśnie do nich. Biskup zwrócił uwagę, że jest wiele dróg prowadzących człowieka do Boga. Wskazał, że są nimi sakramenty, objawienie, ale także drugi człowiek. Zachęcał młodych do otwartości, ale przede wszystkim do tego, by byli świadkami wiary w świecie, a zwłaszcza dla swoich rówieśników. ”. Wskazywał młodym, że należy tak iść przez życie, żeby nikt przeze mnie nie płakał, żeby być otwartym, pomocnym, bez względu na światopogląd, różnice, język, bo każdy człowiek stworzony jest na obraz i podobieństwo Boże. I chciałbym, żebyście może inne rzeczy zapomnicie z tej uroczystości, ale tego nie zapominajcie, że nie ma przypadkowych spotkań, że każdy człowiek jest dla mnie wezwaniem”.
Wiele cennych wskazówek i ważnych słów zostało wypowiedziane w tej homilii. Warto do nich powrócić.
W procesji z darami bierzmowana młodzież wraz ze swoimi rodzicami złożyła ofiarę na renowację świątyni. Ponadto w procesji z darami przyniesiono m.in.: kwiaty, ornaty, świece, ofiarę na meble do zakrystii, patenę i bieliznę kielichową, chleb i wino. Przed końcowym błogosławieństwem ks. biskup podkreślił, że piękna jest mikstacka świątynia obecnością wiernych.
Po zakończonej Eucharystii odbyło się wręczenie tytułu: Zasłużony dla Miasta i Gminy Mikstat- dr. Rafałowi Dutkiewiczowi. Laudacje wygłosił Burmistrz Miasta i Gminy pan Henryk Zieliński, zaś treść uchwały o nadaniu tytułu Zasłużonego dla Miasta i Gminy , przewodniczący Rady Miasta i Gminy Łukasz Dybul. Po wręczeniu dyplomu i repliki aktu urodzenia głos zabrał uhonorowany, dodajmy pochodzący z Mikstatu dr Rafał Dutkiewicz.
Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem Roty.
Dodam, że świątynia, której 100 - lecie konsekracji obchodziliśmy została pobudowana w latach 1913-1914, kiedy proboszczem był ks. Franciszek Ruszczyński w zaledwie czternaście miesięcy. Mikstaczanie zatem cztery lata oczekiwali na jej konsekrację. Uroczystość ta stała się okazją do manifestacji patriotyzmu i polskości. Mikstat na prawie miesiąc przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości przystrojony był we flagi.
Także w 100-lecie w mieście powiewały flagi narodowe i mikstackie.
Trzeba tu zaznaczyć, że mikstaccy parafianie już w lutym rozpoczęli przygotowania duchowe do wielkiego jubileuszu poprzez nowennę miesięcy do Trójcy Świętej. Ponadto w dniach bezpośrednio poprzedzających uroczystość odbyły się w parafii rekolekcje. Nauki rekolekcyjne głosił o. Andrzej Grzesiak.
W notatce prasowej zamieszczonej przez ks. Franciszka Ruszczyńskiego po uroczystościach konsekracji kościoła czytamy: „Przyjazd Arcypasterza i konsekracya kościoła to chwila historyczna dla miasta Mikstata, pozostawiająca głębokie wrażenie w sercach i umysłach, a w dziejach parafii złotemi i niezatartemi głoskami zapisana”.
Mogę chyba dodać, podobnie jak obchody 100-lecia konsekracji kościoła. Jako proboszcz mikstackiej wspólnoty mam taką nadzieję…

Ks. Krzysztof Ordziniak, proboszcz
  
zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz


 
Konsekracja 1918-2018

miejsce wydarzenia:
Parafia pw Świętej Trójcy w Mikstacie

http://www.parafia-mikstat.pl
 

 Copyright © 2002-2020


Polskie Niezależne Media
 
Kontakt z Redakcją