Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach, Rybnik ul. 1 Maja 91B, tel. 32 4216222, www.dkchwalowice.pl zaprasza wszystkich do udziału w Konkursie Plastycznym na Wianek/Wieniec Wielkanocny.
Termin składania prac - do 22 marca 2021 r.
Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań plastycznych związanych zwyczajami i tradycjami Wielkanocy, rozwijanie wrażliwości artystycznej i estetycznej oraz stworzenie uczestnikom możliwości prezentacji dokonań t(...) ... więcej »
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach, Rybnik ul. 1 Maja 91B, tel. 32 4216222, www.dkchwalowice.pl zaprasza wszystkich do udziału w Konkursie Plastycznym na Wianek/Wieniec Wielkanocny.
Termin składania prac - do 22 marca 2021 r.
Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań plastycznych związanych zwyczajami i tradycjami Wielkanocy, rozwijanie wrażliwości artystycznej i estetycznej oraz stworzenie uczestnikom możliwości prezentacji dokonań twórczych.
Każdy uczestnik może zgłosić jedną pracę w postaci wianka/wieńca Wielkanocnego wykonanego techniką przestrzenną wykonanego w dowolnej technice i wielkości. Prace należy wykonać samodzielnie (z wyj. kategorii rodzinnej). Do zgłaszanych prac należy dołączyć wypełnioną i podpisana kartę zgłoszenia, a każdą pracę opisać imieniem i nazwiskiem autora oraz kategorią.
Uczestnictwo - kategorie wiekowe: I kategoria - dzieci do 10 lat, II kategoria - dzieci 11-15 lat, III kategoria - młodzież i dorośli powyżej 15 lat, IV kategoria - rodzinna (prace wykonane wspólnie przez członków rodziny).
Kryteria oceny prac konkursowych: zgodność tematyczna, samodzielność wykonania pracy, oryginalność kompozycji, pomysłowość i staranność wykonania, jakość artystyczna i estetyczna, ogólne wrażenie artystyczne.
Na uczestników konkursu czekają atrakcyjne nagrody oraz wyróżnienia w każdej z kategorii.
Wyniki konkursu zostaną umieszczone na stronie internetowej Domu Kultury
Chwałowice www.dkchwalowice.pl, laureaci zostaną poinformowani telefonicznie. Nagrodzone prace będą eksponowane w galerii Domu Kultury.
Prace należy dostarczyć pocztą lub osobiście do Domu Kultury Chwałowice (44-206 Rybnik ul. 1 Maja 91B) właściwie zapakowane i zabezpieczone do godz. 14.00 dnia 22.03.2021 r.
Regulamin konkursu i karta zgłoszenia są do pobrania ze strony: http://www.dkchwalowice.pl/pobieralnia/, szczegółowych informacji udziela Sylwia Sobocik-Paździor: tel. 32 4216222 w.38, dkchwalowice.reklama@gmail.com.
A jak wykonać wianek wielkanocny podpowiadamy na przykładzie strony: https://milkandsun.com/wianek-wielkanocny/.
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym „W ułamku sekundy".
IV edycja W ułamku sekundy w tym roku odbywa się pod hasłem „Żywioły". Woda, Powietrze, Ogień, Ziemia – to cztery hasła wywoławcze i stanowiące inspirację dla Waszych prac fotograficznych.
Celem konkursu jest ukazanie wrażliwości artystycznej, umiejętności obserwowania otaczającej rzeczywistości, oryginalności ujęcia tematu, dzielenie się inwencją twórczą, inspirowanie innych do działań artystycznych. Tegoroczna edycja W ułamku sekundy poświęcona została Żywiołom. Zamiast zwykłych zdjęć krajobrazów, ludzi czy zwierząt, zachęcamy Was do artystycznego oddania natury żywiołu. Postarajcie się spojrzeć na otaczający nas świat, jak na scenę rozgrywającego się przedstawienia pełnego niepohamowanego piękna, budzącego fascynację i jednocześnie szacunek.
KURS RYSUNKU W ROKU SZKOLNYM 2020/2021 W PRACOWNI ARCHITEKTURY I RYSUNKU ELIPSA S.C.
Zapraszamy do zapisów na kurs rysunku dla kandydatów na kierunki Architektura, Architektura Krajobrazu, Inżynieria Wzornictwa Przemysłowego (PK), Projektowanie Wnętrz, Digital Design.
Terminy na kurs podstawowy 1x w tygodniu, kurs intensywny 2x w tygodniu lub nielimitowany, można dobierać dowolnie z wymienionych dni.
SĄ DOSTĘPNE WOLNE MIEJSCA W TERMINACH:
W ROKU 2020/2021 OBOWIĄZUJE LIMIT MIEJSC. PRACOWNIA JEST WYPOSAŻONA W ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, ŚRODKI CZYSTOŚCI, KAŻDORAZOWO SPRZĄTANA PRZED I PO ZAJĘCIACH. PROSIMY O PRZYNOSZENIE OBUWIA ZAMIENNEGO.
Terminy zajęć z historii sztuki (ilość w każdej z grup ograniczona):
Sobota 13.30-15.00
Do kursantów podchodzimy indywidualnie od podstaw, od dowolnie wybranego terminu.
Podział grup na początkującą i zaawansowaną. Dni zajęć można zmieniać, jeżeli będzie to konieczne po wcześniejszym zgłoszeniu.
Zajęcia można odrabiać po ustaleniu terminu z prowadzącymi.
Kurs rysunku przeznaczony jest dla osób które nigdy nie miały styczności z rysunkiem oraz posiadających podstawowe umiejętności., uczniów gimnazjów, szkół podstawowych, liceów, studentów, hobbystów.
Do rozpoczęcia nauki nie jest konieczne wcześniejsze przygotowanie plastyczne.
Dodatkowo proponujemy kurs historii sztuki od października przygotowujący do matury. Historia sztuki jest jednym z kryteriów egzaminacyjnych, zajęcia prowadzone przez wykładowcę architektury, UJ.
Wymagamy regularnego uczęszczania na zajęcia, postępów, wykonywania prac rysunkowych zadawanych przez prowadzących, systematyczności, dostosowania się do rytmu grupy, DUŻO UŚMIECHU oraz CHĘCI !!! ;)
Dlaczego warto nas wybrać: - mamy doświadczenie i sprawdzony program! - Wyniki naszych kursantów prezentujemy na stronie www.kurs-rysunku.pl, wymieniając osoby, które dostały się na studia.
Posiadamy wysoką skuteczność. Jesteśmy jedną z niewielu szkół rysunku w Krakowie w której uczą zawodowi, projektujący w praktyce Architekci IARP, wpisani na listę Izby Architektów Polskich oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich, zajęcia prowadzi doktor inżynier architekt WAPK, pracownik naukowy KAAFM oraz magister inżynier architekt WAPK. Prowadzący wykładają rysunek w szkołach i na uczelniach oraz posiadają udokumentowany dorobek dydaktyczny i naukowy, a także realizacje z zakresu architektury!
Zajęcia prowadzimy na poziomie akademickim z wielką starannością, traktując każdego kandydata indywidualnie
Na naszym kursie uczy wyłącznie wykwalifikowana z min. 20-letnim doświadczeniem w zakresie edukacji.
Adres przeprowadzania zajęć z rysunku odręcznego:
Krowoderska 6/14, Kraków, III p. (winda), na domofonie PRACOWNIA ARCHITEKTURY ELIPSA.
lokalizacja blisko (ok. 400m) Dworca Głównego i Rynku Głównego w Krakowie.
SKUTECZNOŚĆ KURSU RYSUNKU ELIPSA:
Na Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej dostała się liczna grupa naszych kursantów z punktacją od 160-220 pkt. Nasi kursanci otrzymali dwie oceny 6 na WAPK oraz kilka ocen bardzo dobrych i dobrych. Również dostali się kursanci na Architekturę Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych i inne Wydziały Arcihtektury w Polsce, a także na Game Design oraz Identyfikacja Wizualna, Projektowanie Wnętrz, Architektura Krajobrazu.
PROGRAM KURSÓW RYSUNKU:
Zasady perspektywy
Kompozycja rysunku w przestrzeni kartki
Podstawowe konstrukcje geometryczne z brył i ich kompozycja
Konstrukcja światłocienia
Opracowanie odpowiedniej maniery rysunku pod wybrany kierunek studiów
Proporcje ludzkie w architekturze i projektowaniu
Kompozycja architektoniczna
Projektowanie architektury zieleni i krajobrazu
Projektowanie wnętrz
Projektowanie pojazdów, przedmiotów, designu w nowych technologiach.
Konstrukcje i kompozycje złożone (architektura historyczna, tradycyjna, współczesna, futuryzm i formy przemysłowe)
Historia Architektury i Sztuki z wykładami przygotowującymi do egzaminu maturalnego
Tematy z wyobraźni (projektowe i abstrakcyjne)
Rysunki z martwej natury i plenerowe
Egzaminy próbne oparte o tematy egzaminacyjne i studialne
Przedstawienie na podstawie autorskich projektów I realizacji prowadzących kurs - zasad pracy architekta, projektanta wnętrz, architekta krajobrazu, projektanta pojazdów
Wykłady n.t. architektury współczesnej i historycznej
Przeglądy teczek oraz przygotowanie teczek do egzaminów na uczelnie zagraniczne oraz Krakowską Akademię im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego i Akademię Sztuk Pięknych.
Nauka rysowania i przygotowanie teczek na Inżynierię Wzornictwa Przemysłowego Politechnika Krakowska.
Podstawy oprogramowania komputerowego typu AUTOCAD (posiadamy oryginalną licencję pracowni), w oparciu o wykorzystanie w projektach.
CENNIK KURSÓW
http://kurs-rysunku.pl/kurs/cennik.html
Szczegółowych informacji n.t. płatności i kursu udzielamy telefonicznie lub e-mailem.
Rabaty obejmują również zapisy grupowe.
Osoby polecane i polecające otrzymują rabat, jeżeli ktoś cię polecił, poinformuj kto - przy zapisie.
Kurs rysunku stosuje system rabatów przy wpłacie z góry za 1 semestr oraz 2 semestry w roku szkolnym. Rabaty obowiązują dla kursu podstawowego i kursu intensywnego.
Osoby będące w szkole podstawowej, I, II, III i IV klasie szkoły średniej, a także studenci przy kontynuacji kursu do egzaminu otrzymują rabaty - uczęszczasz dłużej płacisz mniej.
Kurs gwarantuje, że opłata za naukę nie będzie podnoszona w trakcie roku szkolnego.
Opłaty pobieramy miesięcznie.
Co w cenie:
Papier biały bristol 50x70 format B2, dostępny na zajęciach, kącik kawowy.
W cenę kursu rysunku wliczone są pomoce dydaktyczne m.in. autorskie plansze do tematów. Udostępniamy również deski (50x70) do rysowania na zajęciach.
W cenie kursu historii sztuki materiały dydaktyczne oraz przykładowe materiały maturalne w formie papierowej, a także w formie on-line
Co należy przynieść:
Należy przynieść na pierwsze zajęcia ołówek automatyczny 1.0 (np. faber castell) lub 2.0 (np. koh-i-noor versatle 2.0) lub inny ołówek o podanych grubościach oraz gumkę chlebową.
Inne:
W przypadku braku potrzebnych materiałów wszelkie w/w pomoce jak ołówki, pisaki, pastele, klej do modeli, papier oraz gumki są dostępne na kursie.
Zapisy:
Zapisy oraz zapytania przyjmujemy telefonicznie lub e-mailem.
Można dokonać zapisu również bezpośrednio w pracowni w trakcie roku szkolnego.
tel. 692 415 013, 600 926 466, e-mail: elipsa@kurs-rysunku.pl
ZAPISY PO DOKONANIU WYBORU KURSU MOŻNA SKŁADAĆ RÓWNIEŻ POPRZEZ FORMULARZ ON-LINE
http://kurs-rysunku.pl/zapisy.html
ZAPRASZAMY SERDECZNIE
Krowoderska 6/14, Kraków, III p. (winda), na domofonie PRACOWNIA ARCHITEKTURY ELIPSA.
lokalizacja blisko (ok. 400m) Dworca Głównego i Rynku Głównego w Krakowie.
Muzeum Opactwa Benedyktynów w Tyńcu
ul. Benedyktyńska 37
30-398 Kraków
05-06-2020 - 31-03-2021
Zapraszamy na wystawę czasową w muzeum Opactwa otwartą codziennie od 10.00-18.00.
Średniowieczne klasztory wciąż fascynują skomplikowanym systemem organizacyjnym. Jako samowystarczalne instytucje od wieków łączyły centrum duchowe z intelektualnym z całym zapleczem począwszy od produkcji żywności po opiekę nad chorymi. W naszej kulturze najbardziej trwałym okazał się obraz mnicha-skryby oraz mnicha opiekującego się ogrodem ziołowym aby następnie sporządzić z leczniczych roślin lekarstwa. Nieprzypadkowo, gdyż właśnie te funkcje odegrały bardzo ważną rolę w historii Europy.W następstwie upadku cesarstwa rzymskiego klasztory stopniowo stały się miejscami zapewniającymi zorganizowaną pomoc medyczną, niedostępną poza nimi w Europie przez kilka wieków. Dzięki klasztorom przetrwała wiedza ze starożytnych traktatów medycznych, hodowano rośliny lecznice i wykonywano z nich leki. Mnisi korzystali z wiedzy starożytnych lekarzy, ale też prowadzili własne obserwacje właściwości ziół i pieczołowicie je opisywali. W efekcie klasztory stały się głównymi miejscami studiów medycznych pomiędzy V a X wiekiem.
Reguła św. Benedykta zwraca szczególną uwagę na troskę o chorych mnichów. To dla nich organizowano infirmerie (czyli szpitale) i apteki, które były zaopatrywane w leki wytwarzane na miejscu w oparciu o ogrody ziołowe. Klasztory nie odmawiały również pomocy swoim gościom, zarówno z okolicy, jak i pielgrzymom. Z czasem coraz więcej aptek było na stałe otwarte dla osób z zewnątrz.
Rozwój medycyny na uniwersytetach, wykształcenie się zawodów medyka i aptekarza oraz upowszechnienie się świeckich aptek miało wpływ na spadek znaczenia klasztorów w pomocy medycznej. Dalej jednak działały zakony, których misja koncentrowała się na niesieniu pomocy chorym i potrzebującym. Prowadzono szpitale i apteki, które niejednokrotnie funkcjonują do dziś.
Na wystawie chcemy spojrzeć na historię klasztornych aptek i szpitali, ale też skorzystać z mądrości mnichów, którzy w praktyce realizowali ideę „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Koncentrując swoje życie na sprawach duchowym, jak również świadomie nie zapominali o trosce o zdrowie doczesnego ciała, by w pełni sił móc służyć Bogu.