Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach, Rybnik ul. 1 Maja 91B, tel. 32 4216222, www.dkchwalowice.pl zaprasza wszystkich do udziału w Konkursie Plastycznym na Wianek/Wieniec Wielkanocny.
Termin składania prac - do 22 marca 2021 r.
Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań plastycznych związanych zwyczajami i tradycjami Wielkanocy, rozwijanie wrażliwości artystycznej i estetycznej oraz stworzenie uczestnikom możliwości prezentacji dokonań twórczych.
Każdy uczestnik może zgłosić jedną pracę w postaci wianka/wieńca Wielkanocnego wykonanego techniką przestrzenną wykonanego w dowolnej technice i wielkości. Prace należy wykonać samodzielnie (z wyj. kategorii rodzinnej). Do zgłaszanych prac należy dołączyć wypełnioną i podpisana kartę zgłoszenia, a każdą pracę opisać imieniem i nazwiskiem autora oraz kategorią.
Uczestnictwo - kategorie wiekowe: I kategoria - dzieci do 10 lat, II kategoria - dzieci 11-15 lat, III kategoria - młodzież i dorośli powyżej 15 lat, IV kategoria - rodzinna (prace wykonane wspólnie przez członków rodziny).
Kryteria oceny prac konkursowych: zgodność tematyczna, samodzielność wykonania pracy, oryginalność kompozycji, pomysłowość i staranność wykonania, jakość artystyczna i estetyczna, ogólne wrażenie artystyczne.
Na uczestników konkursu czekają atrakcyjne nagrody oraz wyróżnienia w każdej z kategorii.
Wyniki konkursu zostaną umieszczone na stronie internetowej Domu Kultury
Chwałowice www.dkchwalowice.pl, laureaci zostaną poinformowani telefonicznie. Nagrodzone prace będą eksponowane w galerii Domu Kultury.
Prace należy dostarczyć pocztą lub osobiście do Domu Kultury Chwałowice (44-206 Rybnik ul. 1 Maja 91B) właściwie zapakowane i zabezpieczone do godz. 14.00 dnia 22.03.2021 r.
Regulamin konkursu i karta zgłoszenia są do pobrania ze strony: http://www.dkchwalowice.pl/pobieralnia/, szczegółowych informacji udziela Sylwia Sobocik-Paździor: tel. 32 4216222 w.38, dkchwalowice.reklama@gmail.com.
A jak wykonać wianek wielkanocny podpowiadamy na przykładzie strony: https://milkandsun.com/wianek-wielkanocny/.
W naszej codziennej Kosmicznej Podróży, wciąż zadajemy sobie pytania: dlaczego, po co, jak, skąd? Czym jest mądrość, miłość, wolność, czy warto być dobrym, jak być szczęśliwym?
W spektaklu „KSIĘŻYC’owe OPOWIEŚCI” przedstawiamy pięć pięknych historii filozoficznych zaczerpniętych z różnych kultur. Jest tu bajka afrykańska, żydowska, dwie opowieści zaczerpnięte z mitologii indiańskiej i historia z dalekiego Nepalu. Każda zilustrowana przepiękną scenografią i lalkami autorstwa Katarzyny Samosiej, zadaje uniwersalne pytania i jednocześnie w mądry, zabawny, ciepły, przystępny dla najmłodszych widzów sposób odpowiada na nie.
Spektakl dla dzieci od lat 3
Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Kwidzyn oraz Starostwa Powiatowego w Kwidzynie.
ZAPRASZAMY NA PIERWSZE SPOTKANIE Z AUTORSKIEGO CYKLU KINGI RAJCHEL POŚWIĘCONEGO PSYCHOLOGII I ZDROWIU PSYCHICZNEMU.
Jak wyłączyć tryb działania, przerwać natłok myśli i przejść ze stanu mobilizacji w stan relaksu? Co zrobić, żeby stres nie przejmował nad Tobą kontroli? Dlaczego zdrowie psychiczne jest równie ważne jak zdrowie fizyczne?
Każdy człowiek na Ziemi powinien mieć przywilej dostępu do wiedzy psychologicznej!
Kinga Rajchel
Psycholog specjalizujący się w diagnozie psychologicznej w praktyce klinicznej i psychoterapeutą w trakcie Szkoły Psychoterapii Poznawczo–Behawioralnej pod kierownictwem dr Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Członkini Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej.
Prowadzi gabinet psychologiczny oraz konsultacje online. W swojej pracy kieruje się przede wszystkim najbardziej aktualną wiedzą opartą na dowodach naukowych i etyką zawodu psychologa. W praktyce klinicznej koncentruje się na zaburzeniach lękowych i zaburzeniach nastroju.
Martyna Trzepizur
Absolwentka psychologii (specjalność kliniczna) Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Obecnie w trakcie szkolenia w 4-letniej Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS w Katowicach.
Pracuje jako psycholog i psychoterapeuta w trakcie certyfikacji w Centrum Pomocy Psychologicznej we Wrocławiu, gdzie prowadzi terapię z dorosłymi oraz młodzieżą. Pracuje z osobami z zaburzeniami lękowymi, problemami z niskim poczuciem własnej wartości czy kryzysami w życiu codziennym. Dodatkowo prowadzi praktyki dla studentów psychologii Uniwersytetu SWPS.
sala: Broadway
wstęp wolny, rezerwacja miejsc wyłącznie online
Wiele złych rzeczy związanych z przemocą dzieje się blisko nas. Bliżej niż byśmy tego chcieli. Skłonność do różnego rodzaju przemocy jest w każdym z nas, ukryta, uśpiona, wyparta, stłumiona lub oswojona. Każdy z nas był też w jakimś stopniu ofiarą przemocy. Raz udaje się nam jej przeciwstawić, a raz nie. Powstaje pytanie, od czego więc zależy, jak na nią zareagujemy?
“Kroniki przemocy” to cztery przeplatające się historie, przedstawiające zaskakujący obraz przemocy, który skłania do refleksji.
Reżyseria i adaptacja: Andre de la Cruz
Obsada: Ewa Dzikowska, Tomasz Konopka, Magdalena Maria Róża Kulik, Gloria Lipińska, Emilia Niedzielak, Marcin Safaryn, Patrycja Strupińska, Ireneusz Wojaczek, Joanna Wykrytowicz, Paulina Zdeb-Rąkoska
Plakat: Ireneusz Wojaczek
Konsultacja choreograficzna nad prologiem – Paulina Szczęsna
Choreografie – Emilia Niedzielak i Magdalena Maria Róża Kulik
Na podstawie fragmentów: “Funny Games”, “Precious”, “Te doy mis ojos” i wywiad z Richard Kukliński
Realizacja: Grupa teatralna Kadratowi.
!UWAGA!
Szanowni Państwo,
W związku z epidemią COVID-19 we wszystkich przestrzeniach DK Kadr funkcjonujemy w reżimie sanitarnym: prosimy o noszenie maseczek ochronnych, dezynfekowanie dłoni, trzymanie dystansu. Prosimy także wszystkich odwiedzających o wypełnianie oświadczeń o stanie zdrowia.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo dokumenty, z którymi zapoznanie się jest warunkiem uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez DK KADR w czasie trwania stanu epidemii.
Prosimy o ich pobranie oraz – jeśli to wymagane – wydrukowanie i podpisanie odpowiednich oświadczeń. Oświadczenia znajdziecie również Państwo w naszej recepcji.
Koncert w wykonaniu Pawła „Bohatera” Drożdża. Wstęp wolny.
Paweł „Bohater” Drożdż – Nowohucki wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent. Grywa na wiertarce. „Bohater” to zdecydowanie niedefiniowalny twórca swobodnie poruszający się w wielu gatunkach muzycznych, nieustannie tworzący nowe, odważne projekty. Oprócz autorskiej twórczości „Bohater” komponuje muzykę na potrzeby filmu, teatru, słuchowisk oraz projektów multimedialnych. W zależności od potrzeb tworzy wpadające w ucho melodie, elektroniczne faktury bądź rozbudowane orkiestrowe aranżacje.
Źródło: https://przezbohatera.pl
Koncert będzie można obejrzeć online:
- Facebook lub kanał YouTube Klubu Kuźnia
- Facebook Dzielnicy XV Mistrzejowice
Koncerty Mistrzejowickie - projekt realizowany przez Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, dzięki pomocy Rady Dzielnicy XV. Koncerty odbywają się raz w miesiącu (w niedzielę). Ich celem jest upowszechnianie wśród lokalnej, nowohuckiej publiczności muzyki poważnej, sakralnej, a także poezji w wykonaniu znanych krakowskich aktorów. Koncerty są wzbogaceniem oferty kulturalnej i tworzą możliwość bezpłatnego udziału w wartościowych i znaczących wydarzeniach.
Organizatorzy: Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, Dzielnica XV Mistrzejowice.
Szczegółowe informacje:
Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Złotego Wieku 14, 31-616 Kraków
tel. 12 648 08 86, klub@kuznia.edu.pl
www.kuznia.okn.edu.pl
www.facebook.com/KlubKuzniaOKN
Online: ClickMeeting, Zapisy przez formularz zgłoszeniowy na www.nhlab.okn.edu.pl.
26-02-2021 -
BEZPŁATNE
19:00
Odczyt w wykonaniu dr hab. Marcina Rzepki, prof. UJ z Instytutu Religioznawstwa UJ, wygłoszony za pośrednictwem platformy ClickMeeting, w ramach cyklu „Religioznawczy Podróżnik”. Wstęp wolny, obowiązują zapisy.
Fenomen Islamskiej Republiki Iranu zasadza się na łączeniu tego, co tradycyjne z nowoczesnością, na aktualizowaniu „rewolucyjności" w zmieniających się warunkach społeczno-kulturowych i politycznych, na swoistym reprodukowaniu wartości rewolucyjnych w czasie kolejnych rocznic rewolucji, świąt, uroczystości, upamiętnień. W istocie „rewolucyjny performance" w Iranie jest tyleż działaniem politycznym, co religijnym, odtwarzanym i interioryzowanym cyklicznie, przestrzennie, symbolicznie.
Rozważania poświęcone rewolucji i religii w Iranie, czy też religijnej rewolucyjności albo rewolucyjnej religii prowadzący proponuje rozpocząć od wizyty w muzeum Świętej Obrony w Teheranie, przestrzeni performatywnej, włączającej i wykluczającej, syntezującej i ukonkretniającej.
Prowadzenie: dr hab. Marcin Rzepka – prof. UJ z Instytutu Religioznawstwa UJ, slawista i orientalista. Doktoryzował się w 2008 roku na podstawie pracy „Językowe i kulturowe aspekty przekładu Biblii na języki irańskie”. Habilitację uzyskał w 2019 roku (rozprawa „Apostołowie nowoczesności. Protestantyzm w Iranie w okresie autorytarnej modernizacji”). W swoich badaniach koncentruje się głównie na problematyce mniejszości religijnych na Bliskim Wschodzie ze szczególnym uwzględnieniem Iranu, historii protestantyzmu i relacji chrześcijańsko-muzułmańskich.
Wydarzenie odbędzie się za pośrednictwem platformy ClickMeeting.
Planowana jest też transmisja na Facebooku: KLIKNIJ TUTAJ.
Zapisy przez formularz zgłoszeniowy na www.nhlab.okn.edu.pl.
- wstęp wolny
- limit miejsc: 50 os.
Religioznawczy podróżnik – cykl comiesięcznych wykładów poświęcony różnorodności form religii. Wielu twierdzi, że to właśnie religia otwiera wrota do zrozumienia kultur, gdyż jest wpisana w lokalne praktyki kulturowe i systemy myślenia. „Religioznawczy Podróżnik” ilustruje tę tezę, ale też zadaje pytanie o samą naturę religii, o jej uniwersalny charakter. Podczas spotkań uczestnicy zastanawiają się kiedy i jak można mówić o „religii” oraz poznają jej różnorodność w odległych od siebie częściach świata. Cykl realizowany jest w partnerstwie z Instytutem Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym online „Malowane światłem” dzieci i młodzież w wieku od 10 do 21 lat.
Bohaterem zdjęć czynimy światło i efekty, które możemy uzyskać fotografując je dzięki odpowiednim ustawieniom aparatu. Światło świec, latarni ulicznych, jadących aut, latarki, odbite w szybach, itd. może stać się niezwykłym obiektem Waszych prac.
Fotografie możecie wykonać lustrzankami, aparatami analogowymi lub kompaktowymi, bezlusterkowcami lub telefonami komórkowymi.
Prace nadsyłajcie do dnia 19 marca 2021 r. na adres mailowy:
fotofilm.krakow@gmail.com
Jedna osoba może przesłać maksymalnie 3 zdjęcia.
Prace będą prezentowane na naszym FB i Instagramie.
O zwycięstwie rozstrzygnie ilość polubień na FB i Instagramie! To Wy wybierzecie zwycięzcę, który otrzyma nagrodę!
Ogłoszenie ostatecznych wyników nastąpi 26 marca 2021 r.
Przesłanie prac jest równoznaczne z akceptacją warunków Regulaminu i Oświadczenia, które należy dosłać wraz ze zdjęciami:
https://www.mdk-dh.krakow.pl/konkursy/967-malowanie-swiatlem-konkurs-fotograficzny
Zapraszamy do odwiedzenia nowej wystawy stałej, na którą tak długo oczekiwaliśmy.
AFRYKAŃSKIE WYPRAWY, AZJATYCKIE DROGI.
Azja to nie tylko Jedwabny Szlak, azjatyckich dróg jest znacznie więcej. Jak na nich nie pobłądzić, jakich drogowskazów użyć, jakie narzędzia pomogą w ich przemierzaniu? Poznajcie azjatyckie szlaki.
Afryka nie jest tak odległa, jak mogłoby się to wydawać. Polscy afrykaniści już w XIX wieku próbowali poznawać kontynent i nawiązywać przyjazne relacje z ich mieszkańcami. Czy znaliście postać Leopolda Janikowskiego? To on jako przybliżył Afrykę warszawiakom, pod koniec XIX wieku, organizując pierwszą w historii ekspozycje etnograficzną na temat Afryki.
Projekt „Zakup sprzętu i wyposażenia na potrzeby nowoczesnych wystaw Państwowego Muzeum Etnograficznego i świadczonych w nim działań edukacyjno-kulturalnych” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach VIII osi priorytetowej Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Dotacja na wkład własny na realizację projektu pochodzi ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.