MOK Olszyn zaprasza na spotkanie z Pauliną Mikułą o tym, jak się (nie) rozumiemy. Wydarzenie pt. „Co tam szponcisz, huncwocie?” rozpocznie się w środę 29 kwietnia 2026 o godz. 18:00 w Zajezdni trolejbusowej przy Knosały.
Język zmienia się razem z nami. Czasem pomiędzy pokoleniami powstaje prawdziwa przepaść językowa. Podczas spotkania z Pauliną Mikułą przyjrzymy się temu, jak różne pokolenia mówią, rozumieją i interp(...) ... więcej »
Burmistrz Miasta Augustowa oraz Augustowskie Placówki Kultury zapraszają do udziału w I Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Janiny Osewskiej „Poezja nad jeziorami”.
Konkurs ma za zadanie pobudzanie wrażliwości poetyckiej, odkrywanie talentów, promocję wartościowej twórczości poetyckiej, kultywowanie i propagowanie kultury słowa i wrażliwości językowej oraz upamiętnienie augustowskiej poetki Janiny Osewskiej, jej twórczośc(...) ... więcej »
Augustowskie Placówki Kultury serdecznie zapraszają na kolejną edycję wiosennego kiermaszu rękodzieła i sztuki ludowej pod hasłem Majowe Bąki. W piątek 1 maja 2026 na Rynku Zygmunta Augusta o godzinie 9:00 ponownie startuje najbardziej ukwiecony i umajony w tej części Polski kiermasz! Do godziny 17:00 na swoich stoiskach będą czekać na odwiedzających i kupujących producenci regionalnych specjałów, ręcznie robionych bibelotów, (...) ... więcej »
Burmistrz Miasta Augustowa Mirosław Karolczuk oraz Starosta Augustowski Piotr Rusiecki mają zaszczyt zaprosić Państwa na uroczyste obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja, które odbędą się w Augustowie 3.05.2026 roku.
Szczegółowy program obchodów:
9:45 – zbiórka pocztów sztandarowych na placu przy Bazylice Mniejszej NSJ.
10:00 – Msza Święta w intencji Ojczyzny.
11:10 – Wspólny przemarsz na Rynek Zygmunta Augus(...) ... więcej »
MOK Olsztyn zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Joanny Milewicz „Obserwejszyn" z tłumaczeniem na Polski Język Migowy (PJM). Wydarzenie odbędzie się w dwóch odsłonach, w czwartek 21 maja i w poniedziałek 1 czerwca 2026 w Galerii Dobro.
Wystawa prezentuje malarstwo Joanny Milewicz – artystki, która w swoich pracach łączyła wyobraźnię z obserwacją codzienności. Jej obrazy mówią o emocjach, relacjach i świecie wo(...) ... więcej »
MOK Olsztyn zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Joanny Milewicz „Obserwejszyn" z tłumaczeniem na Polski Język Migowy (PJM). Wydarzenie odbędzie się w dwóch odsłonach, w czwartek 21 maja i w poniedziałek 1 czerwca 2026 w Galerii Dobro.
Wystawa prezentuje malarstwo Joanny Milewicz – artystki, która w swoich pracach łączyła wyobraźnię z obserwacją codzienności. Jej obrazy mówią o emocjach, relacjach i świecie wo(...) ... więcej »
W pierwszym tygodniu czerwca Szczecin stanie się prawdziwą stolicą polskiego badmintona. W Enea Arenie zobaczymy czołowych badmintonistów naszego kraju, którzy powalczą o tytuły Mistrzów Polski w różnych kategoriach wiekowych. Ponad 300 zawodników, w tym mistrzowie Polski i Europy, ogromne emocje i rywalizacja na najwyższym poziomie gwarantowane!
Mistrzostwa to nie tylko walka o medale - najlepsi zostaną powołani do reprezentacji (...) ... więcej »
Spotkanie z Bernardem Gromkiem – laureatem nagrody Krakowska Książka Miesiąca. Wręczenie nagrody za książkę Revolterium. Jest to opowieść osadzona w XIX-wiecznym Krakowie, dwa lata po krwawym powstaniu krakowskim. Miasto znów zaczyna płonąć gniewem, a w mrocznych zaułkach polityczny ferment miesza się z plotką o zaginionym skarbie. Rozmowę z laureatem poprowadzi Agnieszka Staniszewska-Mól.(...) ... więcej »
Zapraszamy do udziału w XVI Konkursie Piosenki Anglojęzycznej „Singing Kids”, organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” ul. Reymonta 18 w Krakowie.
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i średnich. Uczestnicy rywalizują w czterech grupach wiekowych:
7-9 lat
10-12 lat
13-15 lat
16-19 lat
W każdej grupie przewidziano dwie kategorie:
soliści
zespoły
Warunkiem udziału jest wykonanie(...) ... więcej »
Spotkanie z Anną Gaudnik. Ze swojej poezji znana jest od 20 lat. Z początkiem XXI wieku podjęła inicjatywę publicznego zaprezentowania swojej twórczości. Od tego momentu, w okolicznych instytucjach kultury nieustannie organizuje wieczorki poetyckie, bierze udział w lekcjach poświęconych poezji, zasiada w szkolnych konkursach recytatorskich i teatralnych.
Jej twórczość została doceniona w II Regionalnym Konkursie Twórczości Lite(...) ... więcej »
POEZJA NA KAZIMIERZU-Teatr Stygmator zaprasza to cykliczne wydarzenia poetycko-artystyczne. Pomysłodawczynią i prowadzącą jest Violetta Zygmunt. Odbywają się w Kawiarni Literackiej, ul. Krakowska 41 na Krakowskim Kazimierzu w ostatni piątek miesiąca. o stałej porze tj. o godzinie 18.00. Wstęp wolny.(...) ... więcej »
Burmistrz Miasta Augustowa Mirosław Karolczuk oraz Starosta Augustowski Piotr Rusiecki mają zaszczyt zaprosić Państwa na uroczyste obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja, które odbędą się w Augustowie 3.05.2026 roku.
Szczegółowy program obchodów:
9:45 – zbiórka pocztów sztandarowych na placu przy Bazylice Mniejszej NSJ.
10:00 – Msza Święta w intencji Ojczyzny.
11:10 – Wspólny przemarsz na Rynek Zygmunta Augusta
11:20 – Oficjalne uroczystości na Rynku Zygmunta Augusta
– Podniesienie flagi państwowej.
– Powitanie przybyłych gości.
– Wystąpienia okolicznościowe.
– Złożenie kwiatów pod Pomnikiem „Tym, którzy oddali swe życie za wolną
i sprawiedliwą Ojczyznę”.
12:00 Wspólne odśpiewanie hymnu państwowego
12:10 Ślubowanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Augustów-Lipowiec
W czasie uroczystości będą rozdawane flagi, wstążeczki i kotyliony w barwach narodowych symbolizujących szlachetność, czystość oraz odwagę i miłość.
Radosne świętowanie rozpoczniemy już w sobotę 2 maja rodzinnym piknikiem z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, kiedy to towarzyszą nam refleksje o szczytnych kartach historii Polski.
Szczegółowy harmonogram wydarzeń odnajdą Państwo na plakatach oraz w miejskim kalendarzu wydarzeń.
APK
Augustowskie Placówki Kultury serdecznie zapraszają na kolejną edycję wiosennego kiermaszu rękodzieła i sztuki ludowej pod hasłem Majowe Bąki. W piątek 1 maja 2026 na Rynku Zygmunta Augusta o godzinie 9:00 ponownie startuje najbardziej ukwiecony i umajony w tej części Polski kiermasz! Do godziny 17:00 na swoich stoiskach będą czekać na odwiedzających i kupujących producenci regionalnych specjałów, ręcznie robionych bibelotów, toreb, maskotek, biżuterii, ceramiki i czego tylko się w duchu zamarzy.
Jak zawsze, nie zabraknie też innych atrakcji – będą warsztaty dla dzieci i występy lokalnych zespołów – zapowiada się wspaniale!
Wstęp wolny.
Zapraszamy i przedstawiamy szczegółowy harmonogram wydarzenia:
9:00 – Początek kiermaszu.
11:00 – Oficjalne otwarcie
11:30-13:30 – Warsztaty artystyczne oraz animacje dla dzieci, które poprowadzi Kształciciel. Zajęcia odbędą się na skwerku w parku miejskim (za sceną). Wstęp wolny.
Od 12:00 występy lokalnych zespołów na scenie na Rynku Zygmunta Augusta:
12:00 – Leśne Granie,
13:00 – Modry Len,
14:00 – Zespół Retro,
14:45 – Sztabinianki,
16:00 – Kapela Podwórkowa Wojtki,
17:00 – zakończenie kiermaszu.
APK
MOK Olsztyn zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Joanny Milewicz „Obserwejszyn" z tłumaczeniem na Polski Język Migowy (PJM). Wydarzenie odbędzie się w dwóch odsłonach, w czwartek 21 maja i w poniedziałek 1 czerwca 2026 w Galerii Dobro.
Wystawa prezentuje malarstwo Joanny Milewicz – artystki, która w swoich pracach łączyła wyobraźnię z obserwacją codzienności. Jej obrazy mówią o emocjach, relacjach i świecie wokół nas. Można je oglądać na wiele sposobów – skupiając się na kolorach i formach albo szukając znaczeń i skojarzeń.
Na wystawie można zobaczyć zarówno znane prace artystki, jak i rzadziej prezentowane obrazy. Ważnym elementem ekspozycji jest także odtworzona przestrzeń jej pracowni.
Oprowadzanie kuratorskie: Agnieszka Odrakiewicz
Czas trwania: ok. 40 minut
Dostępność:
Tłumaczenie PJM
Jeśli masz dodatkowe potrzeby lub pytania dotyczące dostępności – skontaktuj się z nami (email: dostepni@mok.olsztyn.pl, telefon: 665 606 018). W miarę możliwości zapewnimy odpowiednie rozwiązania.
Wydarzenie realizujemy w ramach projektu „Wspólna przestrzeń – MOK bez barier", w którym rozwijamy dostępność naszej oferty i pracujemy nad lepszym uwzględnianiem potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.
#FunduszeUE
Projekt „Wspólna przestrzeń – MOK bez barier" jest dofinansowany z programu „Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury" z programu 3.3 „Systemowa poprawa dostępności" Priorytetu III „Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami" Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 dotyczącego realizacji projektu systemowego pn. Projektowanie uniwersalne – dostępność w instytucjach kultury.
Joanna Milewicz: Obserwejszyn // oprowadzanie kuratorskie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy (PJM)
21 maja (czwartek) / 1 czerwca (poniedziałek) 2026 / godz. 18:00
Galeria Dobro, ul. Stare Miasto 24/25
Wstęp wolny
MOK Olszyn zaprasza na spotkanie z Pauliną Mikułą o tym, jak się (nie) rozumiemy. Wydarzenie pt. „Co tam szponcisz, huncwocie?” rozpocznie się w środę 29 kwietnia 2026 o godz. 18:00 w Zajezdni trolejbusowej przy Knosały.
Język zmienia się razem z nami. Czasem pomiędzy pokoleniami powstaje prawdziwa przepaść językowa. Podczas spotkania z Pauliną Mikułą przyjrzymy się temu, jak różne pokolenia mówią, rozumieją i interpretują język. Porozmawiamy o tym, skąd biorą się różnice w słownictwie i stylu wypowiedzi. Dlaczego niektóre wyrażenia brzmią dla jednych naturalnie, a dla innych zupełnie obco. Oraz o tym, czy mimo tych różnic nadal mówimy „tym samym językiem”.
W trakcie wydarzenia porozmawiamy m.in. o tym, jakie słowa i zwroty najlepiej pokazują językową różnicę pokoleń oraz dlaczego młodsze pokolenia tak chętnie tworzą nowe znaczenia i skróty. Zastanowimy się, które elementy języka pozostają ponadpokoleniowe i czy różnice językowe utrudniają komunikację, czy raczej ją wzbogacają.
Spotkanie będzie miało formę swobodnej rozmowy z publicznością, pełnej przykładów z internetu, codziennych rozmów i popkultury. To okazja, by zderzyć perspektywy różnych pokoleń, pośmiać się z językowych nieporozumień i odkryć, że mimo różnic wciąż potrafimy się dogadać.
Spotkanie w drugiej części przyjmie formę spotkania autorskiego z prezentacją najnowszej książki Pauliny Mikuły „Prosty poradnik językowy” i możliwością zdobycia autografu autorki na książce.
Paulina Mikuła - popularyzatorka wiedzy o języku polskim, konferansjerka, autorka, absolwentka filologii polskiej na UW. Laureatka konkursu „Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej Vox Populi”.
Od ponad dwunastu lat tworzy edukacyjne filmy o polszczyźnie, które publikuje w mediach społecznościowych. Prowadzi szkolenia z prostego języka, poprawności językowej oraz wystąpień publicznych. W kwietniu 2016 roku ukazała się jej pierwsza książka poświęcona zagadnieniom językowym pod tytułem „Mówiąc Inaczej”. Jesienią 2020 wydała „LiteraTOURę”, czyli zbiór felietonów na temat polskich książek. Najnowszą publikacją jej autorstwa jest „Prosty poradnik językowy”, którego premiera miała miejsce w grudniu 2025 roku.
Zainteresowanych informujemy, że drzwi będą otwarte już od godz. 17:00
Paulina Mikuła: Co tam szponcisz, huncwocie?
29 kwietnia 2026 (środa) / godz. 18:00
Zajezdnia trolejbusowa, ul. Knosały
Wstęp wolny
Czytelnia naukowa
Filia 21 Biblioteki Kraków
ul. Królewska 59
21-05-2026 -
BEZPŁATNE
17:00
Spotkanie z Anną Gaudnik. Ze swojej poezji znana jest od 20 lat. Z początkiem XXI wieku podjęła inicjatywę publicznego zaprezentowania swojej twórczości. Od tego momentu, w okolicznych instytucjach kultury nieustannie organizuje wieczorki poetyckie, bierze udział w lekcjach poświęconych poezji, zasiada w szkolnych konkursach recytatorskich i teatralnych.
Jej twórczość została doceniona w II Regionalnym Konkursie Twórczości Literackiej i Artystycznej Seniorów i Osób Niepełnosprawnych „Szlakiem pamięci historii, ludzi, miejsc i wydarzeń” .
„Poetycka wędrówka przez życie Tamary Łępickiej”. 21.05.2026 godz. 17:00 – spotkanie z autorką
Wystawę prac Anny Gaudnik można oglądać w maju i w czerwcu w godzinach otwarcia czytelni. Zapraszamy.
Czytelnia naukowa
Filia 21 Biblioteki Kraków
ul. Królewska 59
28-04-2026 -
BEZPŁATNE
18:00
Spotkanie z Bernardem Gromkiem – laureatem nagrody Krakowska Książka Miesiąca. Wręczenie nagrody za książkę Revolterium. Jest to opowieść osadzona w XIX-wiecznym Krakowie, dwa lata po krwawym powstaniu krakowskim. Miasto znów zaczyna płonąć gniewem, a w mrocznych zaułkach polityczny ferment miesza się z plotką o zaginionym skarbie. Rozmowę z laureatem poprowadzi Agnieszka Staniszewska-Mól.
Instytut Cervantesa w Krakowie zaprasza na wystawę prezentującą historię i teraźniejszość jednej z najważniejszych instytucji kultury w Hiszpanii - Teatro Español w Madrycie.
Madryt jest miastem teatru. Od XVI wieku aż do dziś teatr kształtował jego życie kulturalne, społeczne i gospodarcze, a nawet jego układ urbanistyczny. Teatro Español to legendarna instytucja: to właśnie tu, w xx, odbywały się premiery najsłynniejszych sztuk Pedro Calderóna de la Barki, Lopego de Vegi i innych autorów Złotego Wieku. W ciągu kilkuset lat swojego istnienia teatr był świadkiem i sceną wielu ważnych wydarzeń historycznych i społecznych. Jego działalność budziła zachwyt i protesty, była źródłem barwnych anegdot i ostrych sporów. Trzy razy (w 1802 r., 1975 r. i 1991 r.) wybuchły w nim potężne pożary, z których wyszedł cało tylko cudem.
Wystawa jest okazją, aby zapoznać się z fascynującymi dziejami Teatro Español i jego repertuarem w różnych stuleciach. Można na niej zobaczyć fotografie i programy spektakli z ostatnich stu kilkudziesięciu lat (m.in. adaptacji tekstów Viriginii Woolf, Antonina Artauda, Ramóna Maríi del Valle-Inclána, Lopego de Vegi, Calderóna de la Barki), portrety aktorów i aktorek występujących na jego deskach, zdjęcia z epokowych wydarzeń rozgrywających się w jego scenerii, poznać ewolucję samego budynku i madryckiej Dzielnicy Literatury (Barrio de las Letras), w której się znajduje, a nawet zajrzeć za kulisy i dowiedzieć się więcej o pracy personelu technicznego – w wywiadach pełnych osobistych wspomnień i anegdot, pracownicy - Teatro Español odkrywają przed nami teatralną codzienność, dzielą się wspomnieniami i anegdotami.
„Teatro Español w Madrycie. Najstarszy teatr w Europie” to uczta nie tylko dla miłośników teatru i Madrytu, ale wszystkich zainteresowanych hiszpańską kulturą i historią. Te, jak w soczewce, skupiają się dziejach tej niezwykłej instytucji, która kończy w tym roku 443 lata i niezmiennie pozostaje jednym z najważniejszych miejsc na artystycznej mapie Hiszpanii.
Na inauguracji wystawy, która odbędzie się w czwartek, 23 kwietnia o godz. 18:00, będzie obecna kuratorka wystawy, Natalia Menéndez – reżyserka teatralna, dramaturżka i aktorka, która w latach 2019–2023 pełniła funkcję dyrektorki Teatro Español.
Zapraszamy do udziału w XVI Konkursie Piosenki Anglojęzycznej „Singing Kids”, organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” ul. Reymonta 18 w Krakowie.
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i średnich. Uczestnicy rywalizują w czterech grupach wiekowych:
7-9 lat
10-12 lat
13-15 lat
16-19 lat
W każdej grupie przewidziano dwie kategorie:
soliści
zespoły
Warunkiem udziału jest wykonanie jednej piosenki w języku angielskim.
Kryteria oceny:
poprawność językowa
muzykalność i umiejętności wokalne
oprawa muzyczna
ogólne wrażenie artystyczne
Harmonogram konkursu:
zgłoszenia: do 8 maja 2026
informacja o przesłuchaniach: do 15 maja 2026
przesłuchania konkursowe: 20-21 maja 2026 (8:00-16:00)
ogłoszenie wyników: do 27 maja 2026
koncert laureatów i wręczenie nagród: 30 maja 2026 podczas „Pikniku Krowoderskiego”
Zgłoszenia:
Zgłoszenia należy przesyłać wyłącznie drogą mailową na adres:
singingkids@mdk-dh.krakow.pl
Wymagane jest przesłanie skanów podpisanych załączników (1, 2 i 3).
Szczegółowe informacje dotyczące podkładów muzycznych, wymagań technicznych oraz zasad uczestnictwa znajdują się w regulaminie na stronie internetowej konkursu:
https://www.mdk-dh.krakow.pl/xvi-konkurs-piosenki-anglojezycznej-singing-kids/