Interesujesz się kwestiami związanymi z tożsamością? Chcesz lepiej przyjrzeć się emocjom współczesnego mężczyzny? W takim razie mamy dla Ciebie naprawdę interesującą propozycję!
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza pełnoletnich mężczyzn do udziału w projekcie Dawida Zalesky’ego 👉 „Męski ryk. Głos w kryzysie”! Od stycznia do czerwca 2026 postaramy się poddać redefinicji pojęcie współczesnej męskości. Poszukamy uw(...) ... więcej »
Interesujesz się tworzeniem filmów? Masz ucho i oko wyczulone na absurdy rzeczywistości? A do tego może nawet lubisz pisać?
W takim razie mamy propozycję wprost idealną dla Ciebie!
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza osoby pełnoletnie do literacko-filmowego projektu warsztatowego Marty Chyły-Janickiej 👉 „Mnie czy sobie świecisz?”! W ciągu sześciu miesięcy 2026 r. chcemy stworzyć twórczą, regularnie działającą grupę, kt(...) ... więcej »
Interesujesz się street artem? Kręci Cię miejska partyzantka artystyczna? A może do tego jeszcze… szydełkujesz?
Jeśli tak, to mamy coś w sam raz dla Ciebie!
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza do udziału w twórczym projekcie warsztatowym Marianny Nowickiej 👉 „Crochet town // Sploty miasta”! Od stycznia do czerwca 2026 będziemy tworzyć wspólną włóczkową instalację, która – w duchu idei sztuki ulicznej – docelowo znaj(...) ... więcej »
Zapraszamy do udziału w XXI edycji Otwartych Mistrzostw Fotograficznych OMF 2025!
Konkurs jest otwarty dla wszystkich – zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, bez ograniczeń wiekowych i sprzętowych. Chcemy pokazać świat z różnych perspektyw: codzienne życie, ulotne chwile, kreatywne eksperymenty i abstrakcyjne spojrzenie na rzeczywistość.
Kategorie konkursowe
• Fotografia uliczna – uchwyć życie miasta, codzienne sytuacj(...) ... więcej »
Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3, sala 207
14-01-2026 -
BEZPŁATNE
17:00
Interesujesz się kwestiami związanymi z tożsamością? Chcesz lepiej przyjrzeć się emocjom współczesnego mężczyzny? W takim razie mamy dla Ciebie naprawdę interesującą propozycję!
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza pełnoletnich mężczyzn do udziału w projekcie Dawida Zalesky’ego 👉 „Męski ryk. Głos w kryzysie”! Od stycznia do czerwca 2026 postaramy się poddać redefinicji pojęcie współczesnej męskości. Poszukamy uważności nad kondycją mężczyzn w Polsce oraz przyjrzymy się emocjom, które targają facetami na co dzień.
Kryzys męskości to zjawisko, w którym tradycyjne role i tożsamość mężczyzny staja się niejasne we współczesnym, szybko zmieniającym się społeczeństwie. Wynika to z odejścia od tradycyjnych podziałów, rosnących oczekiwań w sferze zawodowej i osobistej, a także z problemów psychicznych, takich jak zagubienie, samotność i trudności w wyrażaniu emocji. Przyczyniają się do tego również zmiany ekonomiczne i społeczne, które podważają tradycyjna role mężczyzny jako głównego żywiciela rodziny.
W ramach projektu chcemy przyjrzeć się temu kryzysowi poprzez męski krzyk, ryk, płacz, lament oraz radość. Zaprosimy do niego mężczyzn w różnym wieku – z Olsztyna, ale i też okolic – którzy zechcą otworzyć się na siebie i podzielić swoim kryzysem, swoją frustracją, gniewem, a także czasem i bezsilnością.
Ryk męski to nie tylko ryk maszyn, silników czy urządzeń wszelakich, które kochają mężczyźni, a kultura patriarchatu proponuje im się z nimi utożsamiać. Natomiast w znaczeniu potocznym „ryk” to głośny, przeraźliwy krzyk, śmiech lub płacz człowieka. Autor projektu dodaje: „Dla mnie »ryk« to myśli Henry’ego Davida Thoreau, Paula Kingsnortha, Walta Whitmana, o których jako uczestnik warsztatów i koncertu będę chciał osobiście opowiedzieć i wyryczeć mieszkańcom Olsztyna”.
Podczas trwania projektu przyjrzymy się językowi, jaki często słyszymy w mediach społecznościowych (YouTube, Facebook, X) i forach internetowych oraz będziemy czerpać z opowieści (storyteling) mężczyzn zaproszonych do projektu. Spotkania będą miały formę przypominającą męskie kręgi, których popularność wzrasta w ostatnich latach w Polsce. Naszą metodą będzie terapia krzykiem, znana również jako terapia pierwotnego krzyku, zapoczątkowana przez Arthura Janova. Jej celem jest uwolnienie stłumionych emocji i traum z dzieciństwa poprzez gwałtowne krzyki.
Finałem projektu stanie się koncert z elementami performatywnymi, wypracowanymi wspólnotowo podczas spotkań przez kolejne sześć miesięcy.
Cykl spotkań od stycznia do czerwca 2026 poprowadzi 👉 Dawid Zalesky, art director, kurator sztuk wizualnych oraz scenograf ze specjalizacją site specific, absolwent Akademii Filmowo-Teatralnej [DAMU] w Pradze oraz stypendysta ENSAAMA Olivier-de-Serres w Paryżu. Dawid jest współtwórcą i uczestnikiem licznych projektów oraz festiwali, w tym poza granicami kraju, a jego prace były pokazywane w takich instytucjach, jak m.in. Tabloid Gallery w Tokio, Centre Pompidou w Paryżu czy Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie. Jako scenograf współpracował m.in. z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, Teatrem Dramatycznym w Białymstoku, a aktualnie współpracuje z Teatrem Jaracza w Olsztynie, gdzie odpowiada za szatę graficzną instytucji i plakaty premierowe.
📣 Pierwsze spotkanie organizacyjne projektu „Męski ryk. Głos w kryzysie” odbędzie się 👉 w środę 14 stycznia o godz. 17:00 w sali 207 Kamienicy Naujacka przy ul. Dąbrowszczaków 3. Spotkanie organizacyjne ma charakter otwarty. Docelowo spotkania będą odbywały się raz na dwa tygodnie, w środy, w godz. 17:00-20:00.
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.
Projekt jest adresowany do mężczyzn w wieku 18-80 lat.
„Męski ryk. Głos w kryzysie” to jeden ze zwycięskich projektów tegorocznej edycji Desantu Kultury MOK Olsztyn „3xM: Miasto, Mowa, Mężczyzna”. Więcej o Desancie Kultury można przeczytać na 👉 https://www.mok.olsztyn.pl/projekty/desant-kultury
Desant Kultury: „3xM: Miasto, Mowa, Mężczyzna”
Dawid Zalesky: Męski ryk. Głos w kryzysie
Spotkanie organizacyjne: 14 stycznia (środa) / godz. 17:00
Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3, sala 207
Wstęp wolny
Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3, sala 303
14-01-2026 -
BEZPŁATNE
18:00
Interesujesz się tworzeniem filmów? Masz ucho i oko wyczulone na absurdy rzeczywistości? A do tego może nawet lubisz pisać?
W takim razie mamy propozycję wprost idealną dla Ciebie!
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza osoby pełnoletnie do literacko-filmowego projektu warsztatowego Marty Chyły-Janickiej 👉 „Mnie czy sobie świecisz?”! W ciągu sześciu miesięcy 2026 r. chcemy stworzyć twórczą, regularnie działającą grupę, która będzie rozwijała umiejętności pisarskie, scenariuszowe i filmowe, a przy okazji budowała własny, lokalny język humoru – osadzony w Olsztynie i naszych codziennych absurdach.
Jeśli zdecydujecie się na udział w naszej grupie, zyskacie możliwość uczestniczenia w wyjątkowych zajęciach literackich, podczas których będziemy koncentrowali się na pisaniu krótkich scenariuszy skeczy czy zabawnych, absurdalnych scen do filmów-rolek na Instagram. Osoby sceptyczne wobec tego medium będą miały możliwość skupienia się tylko na warstwie literackiej; w ramach projektu przewidzianej jest stworzenie dedykowanego bloga na Facebooku, gdzie będziemy publikować wybrane ćwiczenia grupy.
Na tym nie koniec! Uczestnicy zajęć będą mieli okazję uczyć się nagrywania filmów-rolek, montażu i dubbingu pod okiem profesjonalistki!
Warsztaty literackie, na które chcemy Was zaprosić, obejmą naprawdę szeroki zakres tematów.
💡 Będziemy pisać scenariusze krótkich filmów do Internetu, skupiając się przede wszystkim na absurdach w komunikacji oraz trudnościach z tego wynikających.
💡 Będziemy koncentrować się na tematyce mężczyzn. Zastanowimy się nad mężczyznami, z jakimi chcemy się spotkać, jakimi chcemy być, których nie chcemy już nigdy więcej widzieć.
💡 Będziemy pisać absurdalne, zabawne dialogi znanych mieszkańcom Olsztyna obiektów architektonicznych. Co powiedziałby Targ Rybny Okrąglakowi? Co sądzi ulica Niepodległości o Rondzie OKS? Czy tramwaj nr 1 chce wjechać w ,,szubienice’’? Ogramy to, zmontujemy i zdubbingujemy.
💡 Będziemy zastanawiali się nad tym, jak mężczyźni się komunikują. Bez wyśmiewania i osądzania przyjrzymy się temu, w jaki sposób porozumiewa się zmęczony ojciec, zdeterminowany trener, redpillowiec, pan z warzywniaka. Będziemy pisać, nagrywać, tworzyć wirale, bawić się, zmuszać (siłą!) do refleksji.
💡 Będziemy mieli bloga na Facebooku, miejsce na Instagramie i sporo zajęć nad analogowymi
zeszytami.
Celujemy w bycie olsztyńskim Monty Pythonem, na miarę czasów i okoliczności.
Albo lepiej.
Projekt „Mnie czy sobie świecisz?” jest adresowany do osób pełnoletnich.
Cykl cotygodniowych spotkań od stycznia do czerwca 2026 poprowadzi 👉 Marta Chyła-Janicka, scenarzystka i reżyserka, absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi oraz polonistyki na UWM. Marta zajmuje się autorskim filmem animowanym, w którym koncentruje się na problematyce tożsamości, presji społecznej i komunikacji w niszowym gatunku dramedy, łączącym humor z refleksją nad współczesnością. Za swą twórczość otrzymała szereg prestiżowych nagród podczas festiwali na całym świecie. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu zajęć dotyczących filmu animowanego oraz podstaw pisania scenariusza. Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
📣 Pierwsze spotkanie organizacyjne projektu „Mnie czy sobie świecisz?” odbędzie się 👉 środę 14 stycznia o godz. 18:00 w sali 303 Kamienicy Naujacka przy ul. Dąbrowszczaków 3. Spotkanie organizacyjne ma charakter otwarty. Docelowo spotkania będą odbywały się raz w tygodniu w środy w godz. 18:00-20:00
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.
„Mnie czy sobie świecisz?” to jeden ze zwycięskich projektów tegorocznej edycji Desantu Kultury MOK Olsztyn „3xM: Miasto, Mowa, Mężczyzna”. Więcej o Desancie Kultury można przeczytać na 👉 https://www.mok.olsztyn.pl/projekty/desant-kultury
Desant Kultury: „3xM: Miasto, Mowa, Mężczyzna”
Marta Chyła-Janicka: Mnie czy sobie świecisz?
Spotkanie organizacyjne: 14 stycznia (środa) / godz. 18:00
Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3, sala 303
Wstęp wolny
Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3, sala 207
15-01-2026 -
BEZPŁATNE
18:00
Interesujesz się street artem? Kręci Cię miejska partyzantka artystyczna? A może do tego jeszcze… szydełkujesz?
Jeśli tak, to mamy coś w sam raz dla Ciebie!
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza do udziału w twórczym projekcie warsztatowym Marianny Nowickiej 👉 „Crochet town // Sploty miasta”! Od stycznia do czerwca 2026 będziemy tworzyć wspólną włóczkową instalację, która – w duchu idei sztuki ulicznej – docelowo znajdzie się w przestrzeni Olsztyna.
Podczas półrocznego cyklu warsztatów będziemy starali się przełożyć osobiste emocje i wspomnienia, związane z konkretnymi miejscami w Olsztynie, na małe, kolorowe elementy włóczkowe – swego rodzaju symboliczne skrawki, fragmenty subiektywnych wspomnień, przeżyć, doświadczeń uczestników. Każdy taki element będzie symbolizował mikro-historię i cząstkę indywidualnej tożsamości lokalnej. Finalnie wszystkie te różnorodne elementy scalimy w jedną wielobarwną całość. Unikalna kompozycja stanie się emocjonalną mapą Olsztyna, aktywnie współtworzoną przez uczestników projektu. Nasze zespolone dzieło zostanie zaprezentowane w przestrzeni publicznej, stając się efemerycznym komentarzem do skomplikowanej, złożonej historii i współczesności miasta. W ten sposób osobiste emocje, opowieści, przeżycia i mikro-historie mieszkańców Olsztyna złożą się na symboliczny obraz naszej wspólnoty.
Głównym celem projektu „Crochet town // Sploty miasta” jest budowanie poczucia wspólnoty, tożsamości lokalnej i sprawczości wśród mieszkańców Olsztyna. Chcemy w innowacyjny sposób połączyć rękodzieło z zaangażowaniem społecznym uczestników grupy warsztatowej.
Autorka projektu, Marianna Nowicka, planuje koncentrować się przede wszystkim na dwóch kluczowych pojęciach/zjawiskach wykorzystywanych jako metoda przy realizacji projektu:
🧶 Yarn bombing (lub Yarn storming)
Jest to forma efemerycznego, społecznie zaangażowanego street artu, która zyskuje coraz większe uznanie w badaniach społecznych i artystycznych. Polega na „ubieraniu”, „otulaniu” miejskich obiektów włóczką – może to być niemal wszystko: drzewa, latarnie, ławki, płoty, mury, elementy architektury czy znaki drogowe. W literaturze naukowej podkreśla się rolę yarn bombingu w „ocieplaniu” krajobrazu miasta, przestrzeni publicznej, przeciwdziałaniu anonimowości, wzbudzaniu pozytywnych emocji i zachęcania do dialogu społecznego. Często bywa także formą pokojowej manifestacji, protestu, sprzeciwu.
🧶 Free form crochet
To technika intuicyjnego/swobodnego szydełkowania, która jest nieograniczona żadnymi sztywnymi schematami. Jest to klucz do dostępności i włączenia – nie jest konieczna początkowa umiejętność szydełkowania. Umożliwia to integrację osób o różnym stopniu zaawansowania, jednocześnie dając pole do rozwoju osobom zaawansowanym.
Projekt „Crochet town // Sploty miasta” ma charakter otwarty. Mogą w nim uczestniczyć przedstawiciele wszystkich grup społecznych, wiekowych, środowiskowych, niezależnie od posiadanych (lub nie) umiejętności szydełkowania, wieku, pochodzenia czy płci.
Cykl cotygodniowych spotkań od stycznia do czerwca 2026 poprowadzi 👉 Marianna Nowicka, animatorka kultury, edukatorka i rękodzielniczka. Marianna to absolwentka etnologii i antropologii kulturowej na UMK, na co dzień związana z Fundacją Borussia w Olsztynie, gdzie koordynuje projekty edukacyjne i młodzieżowe oraz projekty wolontariatu Europejskiego Korpusu Solidarności. Marianna posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji działań o zasięgu lokalnym, regionalnym i międzynarodowym, również w środowisku międzykulturowym. Prowadzi m.in. warsztaty rękodzielnicze, zajęcia dotyczące tożsamości lokalnej, komunikacji międzykulturowej, wielokulturowej historii i współczesności Warmii i Mazur, archiwistyki społecznej. Wierzy w siłę rozwijania kompetencji poprzez twórcze działanie, zaangażowanie i zabawę.
📣 Pierwsze spotkanie organizacyjne projektu „Crochet town // Sploty miasta” odbędzie się 👉 w czwartek 15 stycznia o godz. 18:00 w sali 207 Kamienicy Naujacka przy ul. Dąbrowszczaków. Spotkanie organizacyjne ma charakter otwarty. Docelowo spotkania będą odbywały się raz w tygodniu w czwartki w godz. 18:00-20:00
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.
„Crochet town // Sploty miasta” to jeden ze zwycięskich projektów tegorocznej edycji Desantu Kultury MOK Olsztyn „3xM: Miasto, Mowa, Mężczyzna”. Więcej o Desancie Kultury można przeczytać na 👉 https://www.mok.olsztyn.pl/projekty/desant-kultury
Desant Kultury: „3xM: Miasto, Mowa, Mężczyzna”
Marianna Nowicka: Crochet town // Sploty miasta
Spotkanie organizacyjne: 15 stycznia (czwartek) / godz. 18:00
Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3, sala 207
Wstęp wolny
Zapraszamy do udziału w XXI edycji Otwartych Mistrzostw Fotograficznych OMF 2025!
Konkurs jest otwarty dla wszystkich – zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, bez ograniczeń wiekowych i sprzętowych. Chcemy pokazać świat z różnych perspektyw: codzienne życie, ulotne chwile, kreatywne eksperymenty i abstrakcyjne spojrzenie na rzeczywistość.
Kategorie konkursowe
• Fotografia uliczna – uchwyć życie miasta, codzienne sytuacje, ludzi i ich emocje. To reportażowe spojrzenie, w którym ważny jest „decydujący moment” i wrażliwość obserwatora.
• Przestrzeń osobista – pokaż, jak ludzie tworzą swoją strefę intymną, domową lub zawodową. Zdjęcia mogą pokazywać miejsca, akty, detale codzienności – wszystko, co mówi o osobistej przestrzeni człowieka.
• Abstrakcja – eksperymentuj z formą, światłem i kolorami, odkrywaj nieoczywiste piękno w zwykłych przedmiotach i sytuacjach. Ta kategoria daje pełną swobodę wyobraźni.
Terminy
• Zgłoszenia prac: do 18 grudnia 2025 (godz. 15:00)
• Ogłoszenie wyników: 15 stycznia 2026
• Wystawa pokonkursowa: luty 2026, MOK Olsztyn
Nagrody
Grand Prix im. Ryszarda Czerwińskiego, miejsca I–III, wyróżnienia w postaci bonów na wydruk zdjęć oraz dodatkowe kwalifikacje do wystawy pokonkursowej.
Zgłoszenia
Osoby niepełnoletnie mogą brać udział za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych.
Pełny regulamin, szczegółowe informacje o wymaganiach technicznych, RODO i zgłoszeniach osób niepełnoletnich, a przede wszystkim formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie https://mok.olsztyn.pl/omf/
Jeśli macie jakieś pytania czy wątpliwości, piszcie na adres omf@mok.olsztyn.pl
XXI Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne OMF 2025 są objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Olsztyna Roberta Szewczyka.