Spotkanie dwóch muzycznych światów: charyzmatyczny John Porter i niezwykle utalentowana Agata Karczewska na jednej scenie! Nowy projekt, nowy album i pierwszy wspólny singiel „Devil In You” – mroczna, poruszająca opowieść w akustyczno-rockowym klimacie.
„Devil In You” to mroczna odpowiedź na „God`s Gonna Cut You Down” Johnny’ego Casha. Piosenka o bezsilności wobec zła, pokusach, które potra(...) ... więcej »
W ramach cyklu WYRWASY w olsztyńskim Parku Jakubowo wystąpi Paweł Borzeński w duecie! MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na bezpłatny koncert w niedzielę 6 lipca o godz. 18:00 na plenerowej scenie w sąsiedztwie jeziorka Mummel. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Koncerty w Parku Jakubowo. Kultura w Parku!”, finansowanego z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.
Paweł Borzeński to songwriter, komponujący i prezentujący sw(...) ... więcej »
Serdecznie zapraszamy na XLVII Olsztyńskie Koncerty Organowe im. Feliksa Nowowiejskiego! Wydarzenia organizowane pod tym szyldem w ramach letniego cyklu WYRWASY odbędą się tradycyjnie w bazylice konkatedralnej św. Jakuba, w kolejne niedziele (i jeden piątek) lipca i sierpnia 2025. Tegoroczna odsłona koncertów organowych to międzynarodowy skład artystów, mistrzowski poziom wykonawczy i repertuar z najwyższej półki. Podczas dziesięci(...) ... więcej »
Instytut Cervantesa w Krakowie serdecznie zaprasza na koncerty organizowane w ramach Summer Jazz Festival 𝘾𝙖𝙘𝙝𝙖𝙤 ż𝙮𝙟𝙚! 𝘿𝙪𝙨𝙯𝙖 𝙠𝙤𝙣𝙩𝙧𝙖𝙗𝙖𝙨𝙪 w wykonaniu Yelsy Heredia Trio. To muzyczny hołd złożony kubańskiej szkole kontrabasu, a w szczególności jej najznakomitszemu reprezentantowi, Israelowi "Cachao" Lópezowi (1918, Hawana – 2009, Floryda), ikonie i mistrzowi muzyczynyc(...) ... więcej »
Dwór w Stryszowie. Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu
Stryszów 508, 34-146 Stryszów
06-07-2025 -
15:00
BEZPŁATNE
W artystycznym hołdzie Irit Amiel
6 lipca 2025 r. o godz. 15:00 w zabytkowym Dworze w Stryszowie – oddziale Zamku Królewskiego na Wawelu – odbędzie się wernisaż niezwykłej wystawy fotograficznej, powstałej w ramach edukacyjno- artystycznego projektu „Zainspirowani opowieścią Irit Amiel”, któremu towarzyszyć będzie koncert piosenki polsko-hebrajskiej.
Projekt ten to próba zrozumienia i przełożenia na język obrazu emo(...) ... więcej »
Pracownia Architektury i Rysunku Elipsa s.c.
ul. Felicjanek 15/13, Ip.
31-103 Kraków
blisko od Wawelu, Głównego Rynku, Plant, Błoń oraz Parku Jordana
30-06-2025 - 11-07-2025
GODZINY KURSU :
ZAJĘCIA BĘDĄ ODBYWAŁY SIĘ 3 GODZINY DZIENNIE RANO 10.00 - 13.00
TERMINY:
I TURA 30.06.25- 04.07.25
II TURA 07.07.25- 11.07.25
III TURA 25.08.25 - 29.08.25
Serdecznie zapraszamy na XLVII Olsztyńskie Koncerty Organowe im. Feliksa Nowowiejskiego! Wydarzenia organizowane pod tym szyldem w ramach letniego cyklu WYRWASY odbędą się tradycyjnie w bazylice konkatedralnej św. Jakuba, w kolejne niedziele (i jeden piątek) lipca i sierpnia 2025. Tegoroczna odsłona koncertów organowych to międzynarodowy skład artystów, mistrzowski poziom wykonawczy i repertuar z najwyższej półki. Podczas dziesięciu występów od 6 lipca do 31 sierpnia raz jeszcze przypomnimy, że klasyka wcale nie musi być nudna!
MICHAŁ DUŹNIAK (Katowice) – organy
W programie:
* Feliks Nowowiejski (1877–1946)
– III Koncert organowy op. 56 nr 3
I. Preludio
II. Chorał. Plein chant
III. Introduzione e variazione
* August Freyer (1801–1883)
– Concert-Fantasie f-moll op. 1
* Alexandre Guilmant (1837–1911)
– III Sonata op. 56
I. Preludio
II. Adagio
III. Fuga
* Zoltán Kodály (1882–1967)
– Preludium na organy
* Flor Peeters (1903–1986)
– Concert Piece op. 52a
Organizacja XLVII Olsztyńskich Koncertów Organowych:
– Parafia św. Jakuba w Olsztynie
– MOK Olsztyn
Dyrektor artystyczny: Jarosław Tarnawski
XLVII OLSZTYŃSKIE KONCERTY ORGANOWE: MICHAŁ DUŹNIAK
Koncert Inauguracyjny
6 lipca 2025 (niedziela) / godz. 20:00
Bazylika konkatedralna św. Jakuba
Wstęp wolny
Michał Duźniak to organista urodzony w Wodzisławiu Śląskim. Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. dr. hab. Juliana Gembalskiego i dr. hab. Witolda Zabornego. Swoje umiejętności doskonalił podczas wielokrotnych kursów mistrzowskich m.in. u prof. Wolfganga Seifena, prof. Bruno Oberhammera, prof. Jean Luc Perrota, prof. Józefa Serafina, prof. Jaroslava Tůmy (Czechy).
Pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Organów i Muzyki Kościelnej w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie również stale współpracuje z Muzeum Organów Śląskich. Jest dyrektorem Studium Muzyki Kościelnej im. ks. Roberta Gajdy w Katowicach. W 2024 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego.
Koncertuje jako solista i kameralista. Artysta prawykonywał także utwory solowe i kameralne (m.in. Henryka Klai, Michała Schaeffera, Sebastiana Szymańskiego, Krzysztofa Walczaka i własne). Oprócz działalności artystycznej i pedagogicznej prowadzi badania nad górnośląskim instrumentarium organowym i działalnością organmistrzów, opracowując zbiory archiwalne. Jest autorem kilkunastu artykułów naukowych z zakresu budownictwa organowego oraz wykonawstwa literatury organowej. Prowadzi działalność publicystyczną o charakterze muzykologicznym. Od 2021 r. pracuje jako redaktor serii naukowej „Organy na Śląsku” oraz serii „Viriditas musicae”. Pod jego redakcją ukazało się pierwsze wydanie utworów Henryka Klai (2023).
W swoim dorobku Michał Duźniak posiada trzy płyty CD: „De profundis psalmorum”, 2016 (wielkie formy romantyczne), „Ex operibus romanticorum”, 2018 (literatura romantyczna), „Facies modernismi”, 2022 (nieznane utwory Henryka Klai) oraz dokumentację dźwiękową zabytkowego instrumentu firmy Binder und Sohn znajdującego się w Brzeźcach (2020).
W ramach cyklu WYRWASY w olsztyńskim Parku Jakubowo wystąpi Paweł Borzeński w duecie! MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na bezpłatny koncert w niedzielę 6 lipca o godz. 18:00 na plenerowej scenie w sąsiedztwie jeziorka Mummel. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Koncerty w Parku Jakubowo. Kultura w Parku!”, finansowanego z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.
Paweł Borzeński to songwriter, komponujący i prezentujący swoje piosenki od 2006 roku. Mieszka w Ełku. Zajmuje się szeroko pojętą piosenką autorską.
Piosenki Pawła to treściwe i wrażliwe teksty połączone z gitarą akustyczną. Muzyka zawiera wpływy form alternatywnych i progressive-rockowych, w duecie z Kacprem Kasprzakiem także elektronicznych, wzbogaconych syntezatorowym brzmieniem. W swoich utworach Borzeński mówi o postrzeganiu wiary i nadziei, odnosi się do tematyki przyjaźni, miłości, porusza problemy współczesnego młodego pokolenia.
Artysta występował z koncertami w wielu ośrodkach kultury i sztuki oraz lokalach muzyczno-rozrywkowych. Z koncertami odwiedził m.in. miasta: Warszawa, Ełk, Olsztyn, Halle [Niemcy], Lublin, Elbląg, Biłgoraj, Szczytno, Giżycko, Lidzbark Warmiński. Pojawiał się także na festiwalach i przeglądach piosenki poetyckiej i autorskiej. Jest laureatem nagrody Grand Prix IX Festiwalu Nad Jeziorakiem w Siemianach (2014 r.), III nagrody podczas XII i XVIII Ogólnopolskiej Giełdy Piosenki Poetyckiej „Wieczorne Nastroje” w Kwidzynie w 2008 i 2014 r., a także wyróżnionym podczas Festiwalu Sztuki Słowa „Czy to jest kochanie…?” w Elblągu (2015 r.), XXVII Biłgorajskich Spotkań z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską (2015 r.). Jego piosenka „Miejsce na ziemi” była prezentowana w radiowej Trójce, w audycji „Gitarą i Piórem” Janusza Deblessema.
Projekt „Koncerty w Parku Jakubowo. Kultura w Parku!”, realizowany od kilku lat na scenie w Parku Jakubowo, ma na celu ożywienie tej zabytkowej i urokliwej przestrzeni, a także ułatwienie dostępu do życia artystycznego mieszkańcom Osiedla Wojska Polskiego i Zatorza. Projekt jest realizowany ze środków finansowych Gminy Olsztyn w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.
Program tegorocznego cyklu OBO: KONCERTY W PARKU JAKUBOWO. KULTURA W PARKU!
Paweł Borzeński w duecie. OBO: KONCERTY W PARKU JAKUBOWO. KULTURA W PARKU!
6 lipca 2025 (niedziela), godz. 18:00
Scena w Parku Jakubowo
NorBirds. OBO: KONCERTY W PARKU JAKUBOWO. KULTURA W PARKU!
20 lipca 2025 (niedziela), godz. 18:00
Scena w Parku Jakubowo
Sztof. OBO: KONCERTY W PARKU JAKUBOWO. KULTURA W PARKU!
3 sierpnia 2025 (niedziela), godz. 18:00
Scena w Parku Jakubowo
MC Kwadrat. OBO: KONCERTY W PARKU JAKUBOWO. KULTURA W PARKU!
17 sierpnia 2025 (niedziela), godz. 18:00
Scena w Parku Jakubowo
Spotkanie dwóch muzycznych światów: charyzmatyczny John Porter i niezwykle utalentowana Agata Karczewska na jednej scenie! Nowy projekt, nowy album i pierwszy wspólny singiel „Devil In You” – mroczna, poruszająca opowieść w akustyczno-rockowym klimacie.
„Devil In You” to mroczna odpowiedź na „God`s Gonna Cut You Down” Johnny’ego Casha. Piosenka o bezsilności wobec zła, pokusach, które potrafią zrujnować życie i o tym jak łatwo jest pozwolić wygrać naszym słabościom. Pokusa – a w jabłku zwinięty w kłębek wąż…
Nasze czyny zawsze do nas wrócą, nieważne kim jesteśmy… Rozmowa bez końca z samym sobą… A diabeł zawsze jest w tobie… Zawsze, zawsze Teraz też…
Devil in you!
John Porter, Agata Karczewska – wokale, gitary akustyczne
Robert Rasz – perkusja
Krzysztof Łochowicz – gitary elektryczne
Kornel Jasiński – bas
Tomasz „Harry” Waldowski / Studio Kineskop – miks
Robert Szydło – master
Nagrania – W Dobrym Tonie Studio
Producent – John Porter
Wydawca – Mystic
Zdjęcia – Oskar Szramka
Grafika – Mariusz Mrotek
Posłuchaj tu:
LINK https://bfan.link/devil-in-you
PORTER / KARCZEWSKA
6 lipca 2025 (niedziela) / godz. 20:00
Amfiteatr im. Czesława Niemena w Olsztynie
Bilety w cenie 69 zł / 79zł dostępne:
na stronie mok.olsztyn.pl;
w Galerii Dobro (Stare Miasto 24/25);
w Muzeum Nowoczesności (Knosały 3b);
w Galerii wARTe Świeczki (Dąbrowszczaków 3).
Instytut Cervantesa w Krakowie serdecznie zaprasza na koncerty organizowane w ramach Summer Jazz Festival 𝘾𝙖𝙘𝙝𝙖𝙤 ż𝙮𝙟𝙚! 𝘿𝙪𝙨𝙯𝙖 𝙠𝙤𝙣𝙩𝙧𝙖𝙗𝙖𝙨𝙪 w wykonaniu Yelsy Heredia Trio. To muzyczny hołd złożony kubańskiej szkole kontrabasu, a w szczególności jej najznakomitszemu reprezentantowi, Israelowi "Cachao" Lópezowi (1918, Hawana – 2009, Floryda), ikonie i mistrzowi muzyczynych reinterpretacji. Cachao żyje! prezentuje jego twórczość, tworząc zarazem innowacyjny krajobraz dźwiękowy, przekraczający granice, pełen żywiołowych kubańskich rytmów i ponadczasowych melodii.
Wpływ Cachao, wyrastającego poza ramy klasycznych kubańskich gatunków danzón i descarga, łączy się tu z możliwościami brzmieniowymi kontrabasu. Yelsy Heredia, działając niczym medium, tworzy pejzaż dźwiękowy, w którym kontrabas śpiewa, mówi, płacze, celebruje. Każdy z muzycznych tematów wydaje się stworzony właśnie dla tego instrumentu, eksplorując jego możliwości brzmieniowe i przesuwając je na granicę między tym, co ludzkie i boskie.
W Cachao żyje! Yelsy ożywia i adaptuje klasyczne utwory Cachao i zespołu Charanga Típica, prezentując również nowe, oryginalne kompozycje, będące rodzajem hołdu dla kultowego trio stworzonego przez Bebo Valdésa, Patato Valdésa i Cachao.
Yelsy’emu Heredii w tej muzycznej podróży towarzyszą dwie wyjątkowe postacie: wybitny pianista Adrián Estévez i wirtuoz perkusji Moisés Porro.
Zespół wystąpi w Krakowie 6 lipca dwukrotnie: w trakcie Niedzieli Orleańskiej, na Placu Szczepańskim, w trakcie koncertu rozpoczynającego się ok. godz. 17:30, oraz wieczorem, o 21:30, w Harris Piano Jazz Bar.
Dwór w Stryszowie. Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu
Stryszów 508, 34-146 Stryszów
06-07-2025 -
BEZPŁATNE
15:00
W artystycznym hołdzie Irit Amiel
6 lipca 2025 r. o godz. 15:00 w zabytkowym Dworze w Stryszowie – oddziale Zamku Królewskiego na Wawelu – odbędzie się wernisaż niezwykłej wystawy fotograficznej, powstałej w ramach edukacyjno- artystycznego projektu „Zainspirowani opowieścią Irit Amiel”, któremu towarzyszyć będzie koncert piosenki polsko-hebrajskiej.
Projekt ten to próba zrozumienia i przełożenia na język obrazu emocji ukrytych w poezji Irit Amiel – ocalałej z Zagłady poetki, prozaiczki i tłumaczki, której twórczość głęboko dotyka tematów pamięci, tożsamości, traumy i przetrwania.
W projekcie udział wzięli uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych Cosinus w Krakowie oraz Technikum dla Młodzieży „Cosinus” w Krakowie, którzy – po zapoznaniu się z biografią i twórczością poetki – stworzyli fotograficzne interpretacje wybranych wierszy, poszukując w nich uniwersalnych emocji: strachu, samotności, żalu, ale też nadziei i przebaczenia.
– „Młodzież nie tylko uczyła się patrzenia przez obiektyw, ale też– patrzenia emocjami w głąb historii, poezji i ludzkiego doświadczenia. Irit Amiel mówiła: »Jeśli przeżyjesz, opowiedz ludziom«. Dla nas ta wystawa jest właśnie taką opowieścią” – mówi Justyna Kuśnierzowska, dyrektorka Liceum Sztuk Plastycznych Cosinus w Krakowie oraz Technikum dla Młodzieży „Cosinus” w Krakowie, pomysłodawczyni i realizatorka projektu.
Projekt powstał we współpracy z:
- Agnieszką Piśkiewicz-Bornstein – wieloletnią asystentką literacką i bliską przyjaciółką Irit Amiel, autorką książki „Ostatnie fastrygi”, zaangażowaną w ochronę dziedzictwa kultury żydowskiej
- Ditą Amiel-Raviv – artystką sztuk wizualnych i córką Irit Amiel, której twórczość plastyczna nieustannie dialoguje z dziełami matki
- Marcinem Olesińskim- fotografem technik analogowych i
- Arturem Brockim – fotografem, pod którego okiem powstały wszystkie prezentowane podczas wystawy prace, artysty szczególnie cenionego i zasłużonego w tych okolicach .
Program wydarzenia:
- Rozmowa z twórcami projektu: Justyną Kuśnierzowską i Arturem Brockim
- Wystąpienie Dity Amiel-Raviv – córki poetki
- Refleksje Agnieszki Piśkiewicz-Bornstein na temat życia i twórczości Irit Amiel
- Recital piosenki polsko-hebrajskiej w wykonaniu Klaudii Zboralskiej, który wprowadzi uczestników w klimat muzyki, języka i kultury żydowskiej
Autorzy fotografii:
Oliwia Łabaj, Jakub Merkel, Mateusz Zawlocki, Lena Buczek, Milena Jaros, Kamila Kochan, Luna Pelc, Damian Drozdowski, Anna Zaleśny
Wystawa oddaje głos młodym ludziom, którzy – poprzez sztukę – uczą się rozmawiać o trudnej przeszłości i jej wpływie na teraźniejszość.
Wernisaż odbędzie się 6 lipca o godz. 15:00
Dwór w Stryszowie – Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu, Stryszów 508.