Agencja Muzyczna Polskiego Radia, Fundacja Jazzarium, Polskie Stowarzyszenie Jazzowe oraz Związek Artystów Wykonawców STOART zapraszają 3 października br. do Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego na koncert inaugurujący Jazz Jamboree 2016.
Koncert otwiera trio PSM: Łukasz Poprawski, Jan Smoczyński, Michał Miśkiewicz, a w drugiej części - w ramach cyklu Niezależna Scena Młodych Polskiego Radia – zagra Warsaw Academic Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy.
PSM to wynik spontanicznej twórczości powstałej w wyniku zaplanowanych spotkań Łukasza Poprawskiego i Jana Smoczyńskiego. Duet zarejestrował wiele godzin wspólnej improwizacji, z której wybrał najciekawsze momenty i nadał im kształt kompozycji. Tak forma jak i faktura są bardzo często niezwykle proste, oszczędne, ale nie banalne. Brak wypełnienia harmonicznego, nieobligatoryjny udział perkusji jako elementu motorycznego, a za to jej sonorystyczny charakter to kolejne przymioty PSM-u. Łukasz Poprawski, oprócz saksofonu altowego, bierze do ręki także fagot, Jan Smoczyński, głównie posługuje się starym monofonicznym Arpem Odyssey’em na którym realizuje partie basowe, a Michał Miśkiewicz, poza akustycznymi brzmieniami ma w swoim zestawie SPD-SX’a. Zapraszamy do wysłuchania koncertu z pogranicza muzyki elektronicznej, akustycznej, minimal, klasyki i po prostu muzyki improwizowanej.
Łukasz Poprawski - saksofon altowy, fagot
Absolwent klasy saksofonu na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, od 2009 roku wykładowca w klasie saksofonu Wydziału Jazzu w PSM II stopnia im. F.Chopina w Warszawie. Laureat konkursów i festiwali takich jak: I Międzynarodowe Zmagania Jazzowe Szczecin OnLine ' 02, Festiwal Standardów Jazzowych w Siedlcach, Jazz Nad Odrą we Wrocławiu, Pomorska Jesień Jazzowa ("Klucz do kariery"), Krokus Jazz Festival , Jazz Juniors . Ma na swoim koncie współpracę m.in.: z Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Ewą Bem, Jackiem Kochanem, Januszem Skowronem, Kazimierzem Jonkiszem, Wojciechem Pulcynem, Mariuszem Bogdanowiczem, Piotrem Rodowiczem , Sławkiem Jaskułke, Jazzprojektor, Afrokolektyw, Sistars.
Jan Smoczyński - syntezatory analogowe, perkusjonalia
Jest absolwentem Liceum Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Przez rok był uczniem A. Jagodzińskiego w Studium Jazzu na Bednarskiej w Warszawie. W roku 2004 uzyskał tytuł magistra sztuki na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Wojciecha Niedzieli.
W sierpniu 2013 r. zagrał z Bobbym McFerrinem i Gilem Goldsteinem w ramach Solidarity of Art.
Autor aranżacji i opracowań do entuzjastycznie przyjętych projektów "Głosy Gór" z Januszem Olejniczakiem, Jerzym Maksymiukiem, Zespołem Zakopower i Atom String Quartet oraz projektu „Inspired by Lutosławski” z Grażyną Auguścik, Janusz Prusinowski Trio, Atom String Quartet, Wojciechem Pulcynem oraz Tomaszem “Harry” Waldowskim, nominowanego w kategorii muzyka źródeł - Fryderyki 2015.
Stypendysta programu “Młoda Polska”.
Od wielu lat, wraz ze swoim młodszym bratem skrzypkiem, tworzy formację Mateusz Smoczyński Quintet, z którą nagrał płyty „Inspirations” oraz „Expressions” . We współpracy z Alexandrem Zingerem nagrali pod szyldem New Trio płytę "Simultaneus Abstractions", nominowaną do nagrody Fryderyki oraz "Perpendicular Realities". Z zespołem tym, w którym Jan zasiada za organami Hammonda, zagrali szereg koncertów w Polsce oraz w Rosji.
Jest współzałożycielem grupy June, która w 2008 roku wydała swoją debiutancką płytę w wytwórni Kayax. Zespół nominowany był do nagrody Fryderyk 2009 w kategorii "Nowa twarz fonografii". W 2011 roku grupa nagrała dwupłytowy album “July Stars”. Aktualnie muzycy pracują nad projektami muzycznymi dla innych Artystów. Smoczyński został zaproszony przez Kayah do wzięcia udziału w jej płycie – „Skała” i produkuje płyty dla wytwórni Kayax. Nagrywał dla Justyny Steczkowskiej (Daj mi chwilę), Moniki Brodki (Moje piosenki), Doroty Miśkiewicz (Caminho). Koncertował również z Anną Marią Jopek oraz uczestniczył w nagraniach płyty Artystki Jo & Co. Zagrał na płycie "Jak tam jest" duetu Krajewski/Piaseczny , a w 2012 roku został zaproszony do udziału w nagraniach ich płyty "Zimowe Piosenki". Zagrał też na płycie Ani Wyszkoni "Życie jest w porządku".
Brał udział w nagraniach muzyki do filmów we współpracy z Michałem Lorencem oraz Marcinem Pospieszalskim. Współpracował z Ewą Bem, Grażyną Auguścik, Lorą Szafran, Tomaszem Szukalskim, Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Davidem Murrayem, Donem Blackmanem, Tomem Barneyem, Andrzejem Cudzichem, Jackiem Kochanem, Andrzejem Olejniczakiem, Quintetem Marka Bałaty.
Laureat pierwszego miejsca nagrody indywidualnej na międzynarodowym konkursie Jazz Juniors 2001, zdobył również nagrodę indywidualną i II miejsce zespołowe na Festiwalu Standardów Jazzowych Siedlce 2000, I miejsce z Quintetem Namysłowskiego na Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych w Gdyni.
Michał Miśkiewicz - perkusja, spd-sx
Perkusista o wyrazistym, rozpoznawalnym stylu, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jako szesnastolatek zadebiutował w zespole Jana „Ptaszyna ‘’ Wróblewskiego. Rok później do stałej współpracy zaprosił go Tomasz Stańko. Jako członek jego kwartetu Michał uczestniczył w nagraniach płyt dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ECM oraz wiele lat koncertował na liczących się scenach Europy czy USA.
Miśkiewicz jest także członkiem zespołu MARCIN WASILEWSKI TRIO (niegdyś SIMPLE ACOUSTIC TRIO), z którym zdobył wiele wyróżnień, m.in. nagrodę radiowej Trójki „Mateusz 2011”. Zespół ten również dostał się pod skrzydła ECM nagrywając dla tej wytwórni płyty: „Trio”(2005-nagroda Fryderyk), „January”(2008-nagroda Fryderyk), „Faithful”(2011), oraz najnowszą „Spark of Life”(2014-nagroda Fryderyk). Odniosły one duży sukces zarówno wśród słuchaczy, jak i krytyki międzynarodowej. Michał współpracował z całą czołówką polskiego jazzu, miał również okazję zetknąć się z największymi nazwiskami jazzu światowego, m.in.: Busterem Williamsem, Billy Harperem, Dino Saluzzim, Arthurem Blythem, Joe Lovano, Johnem Surmanem, Mikem Turnerem, Gregoir Maretem, Andersem Jorminem, Palle Daniellsonem, Bobo Stensonem. Okazjonalnie występował również z artystkami z pogranicza muzyki pop – Anną Marią Jopek, Katarzyną Nosowską czy Kayah.
Warsaw Academic Big Band powstał w 2006 roku na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Od początku swego istnienia dużo koncertuje w kraju i za granicą. Brał udział w spektakularnych wydarzeniach muzycznych, m.in.: w Międzynarodowym Festiwalu La folie Journée w Nantes we Francji ( 2014), Międzynarodowym Festiwalu Szalone Dni Muzyki w Warszawie (2014), czy Międzynarodowym Festiwalu Jazz 2015 w Warszawie. W koncertach zespołu biorą często udział czołowi polscy muzycy i wokaliści jazzowi. Wspólnie z Big Bandem wystąpili m.in.: Krzesimir Dębski, Krzysztof Herdzin, Cezary Konrad, Henryk Miśkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Mateusz Smoczyński, Nika Lubowicz, Atom String Quartet, Kuba Badach, Janusz Szrom, Wojciech Myrczek, Sławomir Uniatowski, Vivian Buczek (Szwecja). Zespół wydał dwie płyty: zarejestrowaną w Nantes we Francji „L’histoire du big band” oraz „Classic on Jazz” z muzyką klasyczną w aranżacjach big-bandowych. Warsaw Academic Big Band jest laureatem I nagrody i Grand Prix Festiwalu Big Band w Nowym Tomyślu w 2015r.
Warsaw Academic Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy zagra w ramach nowego projektu: Niezależna Scena Młodych Polskiego Radia, którego głównym celem jest promowanie młodych polskich wykonawców, działających w obszarze muzyki, tańca i teatru, poszukujących nowych trendów i sięgających po niebanalne rozwiązania. Wszystkie ciekawe i nowatorskie projekty mogą być zaprezentowane na scenie Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego. Zainteresowani mogą przysyłać zgłoszenia wraz z krótkim opisem projektów na adres: niezaleznascenamlodych@polskieradio.pl w terminie do końca października 2016 r.
Bilety do kupienia na stronie: sklep.polskieradio.pl oraz w kasie studia godzinę przed koncertem
|