POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online
 
02-06-2024       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Izabella Cywińska augustowianka dobrze przyszyta. ”. Związki Izabelli Cywińskiej z Augustowem podczas 50 lat małżeństwa artystycznego z Januszem Michałowskim. Wspomnienia.
ZAPRASZA
Augustowskie Placówki Kultury
Miejski Dom Kultury
Rynek Zygmunta Augusta 9, Augustów

Miejska Biblioteka Publiczna
ul. Hoża 7, Augustów

Muzeum Ziemi Augustowskiej
Dział Etnograficzny
ul. Hoża 7, Augustów

Dział Historii Kanału Augustowskiego
ul. 29 Listopada 5a, Au
http://www.apk.augustow.pl
apk.mdk.augustow@poczta.fm
Augustów
miejsce:
sala widowiskowa MDK (Rynek Zygmunta Augusta 9, wejście od ul. Kościelnej, II strona)
17:00
BEZPŁATNE
» Literatura
urmistrz Miasta Augustowa serdecznie zaprasza do wspólnego świętowania Dni Augustowa. W programie szereg wydarzeń, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Rozpoczniemy w czwartek 30 maja, spotkaniem autorskim z Zofią Piłasiewicz. W programie także koncerty – wystąpią przed Państwem Czerwone Gitary oraz zespół KULT, który wygrał ostatnie głosowanie mieszkańców na muzyczną gwiazdę Dni Augustowa.

Sala widowiskowa MDK (Rynek Zygmunta Augusta 9, wejście od ul. Kościelnej, II piętro)

Godz. 17:00 – KULT - koncert

Izabella Cywińska, reżyserka filmowa, teatralna i telewizyjna jak żadna inna postać współczesnej kultury polskiej (ale też i polityki) była przez ponad 50 lat związana z Augustowem i jego mieszkańcami. To w historii naszego miasta wyjątkowa postać i wyjątkowa, bogata i zażyła relacja.
Mam na myśli nie tylko związki z rodziną męża aktora Janusza Michałowskiego i pobyty wakacyjne w jego domu rodzinnym na ul. Kościuszki 13 przez pół wieku.
Izabella Cywińska odwiedzała Augustów zanim poznała przyszłego męża i po raz pierwszy z nim przyjechała na ul. Kościuszki jako narzeczona. Nie bywała przez te liczne lata wyłącznie gościem rodziny męża, lecz była wnikliwą obserwatorką życia mieszkańców, posiadając dar wrażliwości i wiedzy wyniesionej ze swoich pierwszych studiów na etnografii. Ukoronowaniem tego żywego, wszechstronnego uczestniczenia w życiu miasta był Medal za Zasługi dla m. Augustowa dla Dwojga Małżonków nadany przez Radę naszego miasta. Tak być nie musiało. Medal dla Janusza Michałowskiego, który wielokrotnie w wywiadach udzielanych mediom podkreślał miasto swojego pochodzenia, był oczywistością. Żona zaś osobiście i osobno na niego także zapracowała. Wymieńmy trzy wydarzenia. Pomoc w dokończeniu inwestycji biblioteki publicznej, której budowa w końcu lat 80 ub. wieku utknęła w kryzysie finansów publicznych. Minister kultury Izabella Cywińska, związana z Augustowem uczuciowo, jednym podpisem rozstrzygnęła sprawę w kierunku dokończenia inwestycji. A wtedy budżet na kulturę był mniej niż cienki. Drugą była promocja autobiografii Izabelli "Dziewczyna z kamienia" w Miejskim Domu Kultury z udziałem autorki. Także wynikała z przywiązania do Augustowa. Warszawska promocja tej książki miała miejsce w Instytucie Teatralnym i odbyła się z udziałem wybitnej aktorki Danuty Stenki, która zyskała uznanie i wielką popularność za udział w serialu "Boża podszewka" w reżyserii Izabelli Cywińskiej. W Instytucie była obecna reprezentacja diaspory augustowskiej w stolicy, bo Klub Augustowian jeszcze nie istniał. No i trzecie: Izabella zawsze wspierała Męża w jego marzeniach, by kolekcję lamp naftowych przekazać w darze dla Augustowa. Wiem to, bo podczas wizyt w domu, a zarazem siedzibie wspaniałej kolekcji, na Piwnej na Starym Mieście w Warszawie rozmawialiśmy o tym wielokrotnie. Pod koniec życia zgłosiło się co prawda także Muzeum w Wilanowie lecz Augustowa to nigdy nie wykluczało z cennej darowizny której oboje byli właścicielami. Artystka często podkreślała że chociaż pracowała i mieszkała w wielu miastach w Polsce to kolejność w sercu na podium jest ustalona od lat: Poznań, Warszawa, Augustów. Na spotkaniu powiem skąd taką kolejność szczególnie odnośnie Poznania. Zapraszam Państwa na spotkanie 2 czerwca. Ożywimy przeszłość, pobudzimy pamięć, wznowimy wrażenia z filmów i sztuk reżyserowanych przez "przyszywaną augustowiankę". Ale także przypomnimy spotkania z Izą, gdy na naszej targowicy przymierzała na ciuchach konfekcję zasłuchana w gwarę regionalną, na którą jako etnograf była wrażliwa. I tam nawiązywały się znajomości z augustowiankami.
Do zobaczenia w sali widowiskowej MDK
https://www.apk.augustow.pl/wydarzenia/izabella-cywinska-augustowianka-dobrze-przyszyta-2024
Miejsce:
sala widowiskowa MDK (Rynek Zygmunta Augusta 9, wejście od ul. Kościelnej, II strona)
Godz.
17:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury