POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online
 
  »  23-06-2024niedziela
Noc Świętojańska nad Nettą
ZAPRASZA
Augustowskie Placówki Kultury
Miejski Dom Kultury
Rynek Zygmunta Augusta 9, Augustów

Miejska Biblioteka Publiczna
ul. Hoża 7, Augustów

Muzeum Ziemi Augustowskiej
Dział Etnograficzny
ul. Hoża 7, Augustów

Dział Historii Kanału Augustowskiego
ul. 29 Listopada 5a, Au
http://www.apk.augustow.pl
apk.mdk.augustow@poczta.fm
Augustów
miejsce:
Błonia nad rzeką Nettą (ul. Rybacka)
18:30
BEZPŁATNE
» Wydarzenia inne
Noc Świętojańska nad Nettą
Augustowskie Placówki Kultury zapraszają do zabawy w prasłowiańskim klimacie. W niedzielę 23 czerwca 2024r. już po raz kolejny błonia nad rzeką Nettą staną się miejscem świętojańskiego pikniku, na którym nie zabraknie tradycyjnych, ludowych elementów, dobrej muzyki i fantastycznej zabawy dla małych i dużych.
Impreza, której początek zaplanowano na 18:30, w swoim programie przewiduje moc atrakcji dla małych i dużych, m.in. malowanie kwiatu paproci, animacje i zabawy dla dzieci dla dzieci, warsztaty zielarskie i, oczywiście, wicie wianków!
O muzyczną duchową ucztę zadbają w tym roku muzycy z WOWAKIN, a to jeszcze nie koniec atrakcji – o zachodzie słońca obejrzymy „Kwiat Paproci”- spektakl Teatru Latarnia.
Wstęp wolny – zapraszamy serdecznie
APK

Zioła w Noc Świętojańską – godz. 19:30 – poznamy znaczenie ziół podczas obrzędów Nocy Świętojańskiej. Wykonamy własnoręcznie kadzidła – kompozycje z kwiatów i ziół, gałązek drzew oraz umieszczanie w nich intencji. Nie trudno zgadnąć, że intencja towarzysząca temu procesowi będzie związana z miłością. Każdy uczestnik wybierze, czy intencja miłości będzie do ukochanego, ukochanej, do siebie, świata czy natury.
Prowadzenie: Edyta Wysocka – Jeżówka
Wstęp bezpłatny – OBOWIĄZUJĄ ZAPISY – tel. 87 643 36 59

WOWAKIN – koncert – godz. 19:30 – zespół tworzą Paula Kinaszewska - skrzypaczka i śpiewaczka, Bartłomiej Woźniak - kompozytor, śpiewak, multiinstrumentalista i Mateusz Wachowiak - harmonista. Ich wspólną pasją jest muzyka, a szczególnie polska muzyka ludowa. Odkrywają przed nami świat polek, mazurków, oberków, walczyków, fokstrotów - czyli świat królującej niegdyś w Polsce muzyki tanecznej, będącej niezapisanym a fascynującym skarbem polskiej wsi. Muzycy czerpią swój repertuar z żywego przekazu, jeżdżąc na wieś i ucząc się od starego pokolenia muzykantów i śpiewaczek. Przyjaźnią się z wieloma muzykami ze wsi. Muzyka zawarta na tej płycie pochodzi z tradycji regionów radomskiego, kieleckiego i sannickiego.

KWIAT PAPROCI - spektakl Teatru Latarnia. - 21:03 (godzina zachodu słońca)
Widowisko zostało zrealizowane na podstawie baśni Ignacego Kraszewskiego „Kwiat paproci” opartej na polskiej tradycji Nocy Świętojańskiej. Główny bohater - Jacuś w drodze po tytułowy kwiat, w drodze ku dorosłości, mierząc się z leśnymi strachami oraz własnymi słabościami stanie przed kluczowym pytaniem - gdzie jest prawdziwe szczęście? W mrocznym, leśnym świecie można się zagubić, przestraszyć, ale i spotkać z sobą samym. Podczas takiej wędrówki mamy szansę odnaleźć prawdę o wartościach i relacjach.
W dzisiejszym pędzie nie chcemy przyglądać się własnym mrokom... a może warto? Pośród wielu baśni, które serwuje nam współczesna kultura, ta zdecydowanie wyróżnia się głębią, a także zakończeniem bez znieczulającego "happy endu". Finał opowieści o Jacusiu jest prawdziwy... i właśnie przez to tak poruszający.
Przedstawienie emanuje ludową wrażliwością. Widz ma tu okazję w niezwykłej bliskości usłyszeć, dotknąć, zobaczyć, poczuć i być częścią świata przedstawionego. Scenografia została wykonana m. in. z naturalnych materiałów znalezionych podczas wędrówek po Puszczy Knyszyńskiej na Podlasiu, gdzie mieści się wieś Borki, w której powstawał spektakl. Muzyka jest grana i tworzona na żywo na tradycyjnych instrumentach, na których grają aktorzy i muzykanci - członkowie zespołu (przedwojenne cymbały, akordeon, baraban itd.) i jest wzbogacona o efekty elektroniczne i elektroakustyczne.
W spektaklu, przeznaczonym za równo dla dzieci, jak i dla dorosłych, zabawa miesza się z poezją, żart z patosem, a stara jak świat opowieść przynosi nam wielką, prostą mądrość, której tak bardzo potrzeba we współczesnym skomplikowanym świecie.


https://www.apk.augustow.pl/wydarzenia/noc-swietojanska-2024
Miejsce:
Błonia nad rzeką Nettą (ul. Rybacka)
Godz.
18:30
23-06-2024 niedziela

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury