Światowe Forum Miejskie w Katowicach,
Pawilon Polski na WUF11, Strefa Urban EXPO
28-06-2022 -
BEZPŁATNE
14.15-15.45
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa zapraszają 28 czerwca 2022 r . podczas Światowego Forum Miejskiego na dyskusję panelową pt. „Dziedzictwo ma wartość dla miasta! Dlaczego dziedzictwo kulturowe jest ważne dla zrównoważonego rozwoju miast? – doświadczenia i wyzwania z perspektywy Polski”.
Lata 70. XX wieku odsłoniły słabości dotychczasowych modeli rozwoju i przyniosły konieczność rewizji dotychczasowego podejścia do przemian. Ostro zarysował się konflikt między koncepcją „nieskończonego wzrostu” a problemem kurczących się zasobów naturalnych. Wtedy też rozpoczęła się debata nad koniecznością prowadzenia transformacji w sposób zrównoważony.
Koncepcja dziedzictwa kulturowego ściśle wpisuje się w istotę zrównoważonego rozwoju. Wymaga ona korzystania z zasobów odziedziczonych z przeszłości w sposób odpowiedzialny, nie pomniejszając ich wartości. Prawidłowo prowadzona ochrona dziedzictwa sprzyja zachowaniu ciągłości miejsca, jego charakteru i specyfiki, jest niezwykle istotna dla formowania poczucia tożsamości i związków z miejscem zamieszkania.
Żywiołowe przemiany cywilizacyjne w miastach wymagają nowego, całościowego spojrzenia na przestrzeń miejską. Taka perspektywa pozwala zintegrować elementy kulturowe, społeczne, tożsamościowe, historyczne i artystyczne. Tymczasem ani ochrona dziedzictwa, ani wykorzystanie jego potencjału dla tworzenia podstaw dla zrównoważonego rozwoju miast, nie są stałym elementem polityk miejskich.
W dyskusji udział wezmą:
- dr hab. Monika Bogdanowska – Narodowy Instytut Dziedzictwa
- Michał Krasucki – Stołeczny Konserwator Zabytków
- dr Joanna Sanetra-Szeliga – Międzynarodowe Centrum Kultury/Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
- dr hab. inż. arch. Piotr Gerber – Europa Nostra, Politechnika Wrocławska
- dr hab. Monika Murzyn-Kupisz – Uniwersytet Jagielloński
Wprowadzenie:
- dr hab. Katarzyna Zalasińska – Dyrektorka Narodowego Instytutu Dziedzictwa
Moderator:
- dr Michał Wiśniewski – Międzynarodowe Centrum Kultury/Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Podczas debaty ekspertki i eksperci odpowiedzą na pytania: jakie ograniczenia i jakie szanse daje dziedzictwo w realizacji celów zrównoważonego rozwoju miast? Czego można się nauczyć przyglądając polskim przykładom zarządzania dziedzictwem w miastach? Jakie wyzwania stoją przed Polską w integrowaniu dziedzictwa i celów zrównoważonego rozwoju?
Kiedy: 28 czerwca 2022, godz. 14.15-15.45
Miejsce: Światowe Forum Miejskie w Katowicach, Pawilon Polski na WUF11, Strefa Urban EXPO
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja (aktywna do 25 czerwca).
Terminy:
04.07.2022 (poniedziałek) – zapisz się i zapłać
07.07.2022 (czwartek) – zapisz się i zapłać
godz. 11.00-11.40
opłata: 35 zł – pojedyncze zajęcia
instruktorka: Kamila Janaszek-Hańska
sala: Tupot Małych Stóp, 305, III piętro
Zajęcia ruszają od 4 zapisanych osób.
Osoby uczestniczące w akcji Lato w „KADRZE” automatycznie akceptują poniższy regulamin. Prosimy o wypełnienie dokumentów (regulaminu i załącznika nr 1, nr 2) i złożenie go w recepcji DK „KADR” do 5 dni przed rozpoczęciem warsztatów.
Plik do pobrania:
1. Regulamin LATO W KADRZE 2021/2022
Zajęcia umuzykalniające dla dzieci (4-6 lat): Wakacje to czas zabawy, radości, tańca i śpiewu. Na zajęciach skorzystamy z tych właśnie form. Dzieci będą mogły, tańczyć, śpiewać, brać udział we wciągających zabawach. Zajęcia będą przeplatane elementami wywodzącymi się wprost z teatru. Dzięki temu dzieci odkryją w sobie nowe pokłady kreatywności i talentów.
W ramach cyklu ULOTNE Park Jakubowo po raz kolejny wypełni kulturowa energia i fantastyczna muzyka na żywo! MOK Olsztyn zaprasza na bezpłatny koncert znakomitego młodego zespołu Al Bert, który wystąpi na plenerowej scenie w sąsiedztwie jeziorka Mummel w niedzielę 3 lipca o godz. 18:00. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu "Kultura w Parku!", finansowanego z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.
Al Bert pisze o sobie:
W świetle nakazów i zakazów luźne podejście pozwoliło mi wreszcie zauważać małe codzienne detale. Zacząłem poznawać pięknych, szczerych ludzi, słuchać co mają do powiedzenia. Każda historia była piosenką. Mimo że prosta, to najczęściej dawała do myślenia.
Zastanawiałem się, jak wyglądałaby moja piosenka?
Co chciałbym opowiedzieć, gdybym dostał taką okazję?
W 2016 roku powstał zespół Al Bert, który w odpowiedzi na smutne piosenki postawił na dystans i pozytywną energię. Ponieważ członków zespołu łączą podobne inspiracje, tworzą muzykę bliską sercu każdego z nich. Czynnikiem scalającym jest groove i energia, którą dzielą się razem z publicznością. W 2017 roku ukazała się EPka "Al Bert.zip", na której znajduje się pięć utworów z tekstami Mikołaja Grażula. Kolejnym wydawnictwem był singiel "Frustracje", który ukazał się wraz z teledyskiem. W 2020 roku światło dzienne ujrzał singiel "Sam na sam" z gościnnym udziałem Anny Grzelak. W międzyczasie koncertował w klubach w Warszawie oraz brał udział w festiwalach muzycznych (Scyzoryki, Emergenza oraz innych).
Obecnie Al Bert jest w trakcie tworzenia materiału na debiutancki album.
Zespół występuje w składzie:
Mikołaj Grażul (Al Bert) – wokal
Piotr Kępa – instrumenty klawiszowe
Karol Godek – gitara elektryczna
Aleksander Renda – gitara basowa
Roman Gasiorowski - perkusja
Anna Grzelak - wokal (gościnnie)
Współorganizatorzy cyklu "Kultura w Parku!":
❤️ Olsztyński Budżet Obywatelski
❤️ Miasto Olsztyn
OBO Kultura w Parku: Al Bert
👉 3 lipca (niedziela) / godz. 18:00
Scena w Parku Jakubowo
Wstęp wolny
---
Projekt "Kultura w Parku!" realizowany od kilku lat na scenie w Parku Jakubowo ma na celu ożywienie tej zabytkowej i urokliwej przestrzeni, a także ułatwienie dostępu do życia artystycznego mieszkańcom Osiedla Wojska Polskiego i Zatorza. W tym roku w cyklu sześciu bezpłatnych koncertów plenerowych będzie można posłuchać muzyki poruszającej się w klimatach folk czy piosenki poetyckiej, z obowiązkowym udziałem artystów ze sceny lokalnej.
Projekt jest realizowany ze środków finansowych Gminy Olsztyn w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.
Mała Galeria Augustowskich Placówek Kultury (Rynek Zygmunta Augusta 9) zaprasza w piątek 1 lipca 2022 o godz. 18:00 na wernisaż wystawy malarstwa Marka Borowskiego.
Ekspozycja pt. ”Po drugiej stronie samotności” jest pierwszą indywidualną wystawą Marka Borowskiego, od 14 lat mieszkającego w Augustowie. Na co dzień prowadzi swój męski salon fryzjerski. Hobbystycznie od 4 lat maluje obrazy techniką akrylową. Jest samoukiem i z każdym powstającym obrazem rozwija swoje umiejętności malarskie. Projekty obrazów tworzy z wyobraźni, gdzie tematem jest człowiek, czas i to co nas dotyka na co dzień. Jego obrazy to abstrakcje, w których odbiorca ma możliwość własnej interpretacji. Poza malarstwem interesuje się muzyką, kolekcjonowaniem płyt.
Pan Marek Borowski w piątek osobiście opowie o swoich inspiracjach i fascynacjach artystycznych, a wystawę jego prac będzie można podziwiać do końca lipca.
Czytelnia naukowa
Filia 21 Biblioteki Kraków
ul. Królewska 59
28-06-2022 -
BEZPŁATNE
18:00
Zapraszamy na spotkanie autorskie z Jakubem Zającem. Będziemy rozmawiać o najnowszej książce „HALT. Zapiski z domu trzeźwienia" (Wielka Litera). "To nie jest zwykła książka o alkoholiku, który dzieli się swoimi wspomnieniami z ośrodka odwykowego. To raczej opowieść o skatowanej duszy, udręczonym ciele i niezwykle bystrym umyśle".
Międzynarodowe Centrum Kultury
Kraków
Rynek Główny 25
sala Pod Kruki
27-06-2022 -
BEZPŁATNE
ONLINE
18:00
Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z udziałem Lecha Kończaka, Magdaleny Nowakowskiej i Łukasza Galuska, które odbędzie się w związku z publikacją najnowszego numeru magazynu HERITO: „Dusza Gruzji”.
Korzenie gruzińskiej kultury sięgają czasów antycznych, a jednak wiemy o niej bardzo niewiele. Wydarzenie będzie okazją do bliższego poznania twórczości wywodzących się z Gruzji artystek i artystów, poetek i poetów.
Skąd czerpał inspiracje NikoPirosmani – gruziński prymitywista? Czego możemy dowiedzieć się na temat historii Gruzji na podstawie losów tamtejszych poetek i poetów? Dlaczego w Tbilisi tak wiele pomników, ulic i skwerów poświęcono ludziom nauki i sztuki?
Literatura i sztuka staną się punktem wyjścia do opowiedzenia o gruzińskiej tożsamości, historii i kulturze, a spotkanie pozwoli poznać i zrozumieć dziedzictwo kulturowe Gruzji.
Udział wezmą: Lech Kończak, Magdalena Nowakowska
Prowadzenie: Łukasz Galusek
Dyskusja z tłumaczeniem na Polski Język Migowy odbędzie się 27 czerwca o godz. 18.00 w Międzynarodowym Centrum Kultury, Rynek Główny 25, sala Pod Kruki.
Będzie także transmitowane na profilu facebookowym MCK.
Lech Kończak – dyplomata i badacz Kaukazu. Szef Instytutu Polskiego w Tbilisi. Za wkład w rozwój kultury gruzińskiej i stosunków polsko-gruzińskich został odznaczony Orderem Złotego Runa i medalem św. Grzegorza Peradze.
Magdalena Nowakowska – animatorka kultury, ekspertka ds. komunikacji i tłumaczka gruzińskiej i polskiej literatury współczesnej. Pracowała jako specjalista ds. komunikacji w UNDP Georgia oraz w Ambasadzie RP w Gruzji jako ekspert ds. mediów i kultury. W latach 2003–2009 była korespondentką i współpracowniczką międzynarodowych mediów, takich jak „Gazeta Wyborcza”, BBC, Al-Jazeera i AFP.
Łukasz Galusek – dyrektor programowy Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Ekspert w dziedzinie kultury i sztuki Europy Środkowej, skupia się na związkach pomiędzy przestrzenią, pamięcią oraz tożsamością. Jest autorem ponad 150 publikacji naukowych poświęconych dziedzictwu kulturowemu Europy Środkowej, a także kwestiom pamięci i edukacji kulturalnej.
Zapraszamy najserdeczniej na wyjątkowe targi PIĘKNA w stylu BOHO!
To spotkanie fanów wyjątkowych, ręcznie wykonywanych przedmiotów.
Targi BOHO zrodziły się z MIŁOŚCI do rękodzieła, czyli sztuki kreacji i pasji, zamkniętych w wyjątkowych przedmiotach.
Rękodzieło jest tak wyjątkowe dlatego, że każdy przedmiot jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju!
Nie ma i nie będzie dwóch identycznych…, a to czyni Twój egzemplarz tak wyjątkowym.
Na targach można kupić między innymi:
- magiczne łapacze snów,
- wyplatane z największą starannością makramy,
- cierpliwie odlewane świece sojowe,
- zachwycające torebki i inne części garderoby,
- kojące zmysły kosmetyki naturalne,
- wyjątkową ceramikę
- przepiękną biżuterię wykonywaną ze świetnej jakości metali szlachetnych, naturalnych kamieni, z piór i innych łapiących za serce materiałów.
NAJBLIŻSZA EDYCJA 3 Lipca, KRAKÓW! Hala Lipowa, ul. Lipowa 4D
Od godziny 12!
W programie:
1. Mnóstwo wystawców z wyjątkowym rękodziełem i możliwość zakupu pięknego BOHO rękodzieła.
2. Możliwość zakupu pysznego jedzenia, ciast i napoi w sekcji FOOD.
3. Muzyka na żywo, koncert coverowy.
WSTĘP ZA FREE!
Szkoła Hipnozy i samouzdrawianie metodą KSRO
umożliwia poznanie powiązań psychosomatycznych. Pozwala na rozpoznawanie własnego "kodu wejściowego", daje umiejętność relaksacji i sterowania swoim zachowaniem oraz fizjologicznymi reakcjami. Działanie jest ukierunkowane na rozwój umiejętności takich jak: pamięć, koncentracja, szybki odpoczynek, doskonalenie umiejętności zawodowych, uczenie się nowych modeli zachowania (np. prowadzenie auta, języki obce, zdrowie...).
Kurs wyjaśnia także, czym jest hipnoza, jak rozpoznać hipnotyczne stany i jak w nie wprowadzać; co można zrobić w hipnozie, a czego się nie da. Pokazuje, w jakich aspektach można wykorzystać hipnozę np. do zmiany fizjologicznych funkcji organizmu, rozwoju osobistego.
Kolejny aspekt kursu to praca z innymi ludźmi – poznanie hipnotycznego modelu zachowania, języka, sposobu podawania sugestii, powiększenia podatności hipnotycznej odbiorcy. Podstawy prowadzenia terapii, tajemnice estradowej hipnozy, pokaz niezwykłych umiejętności i ukrytych zdolności.
Na kursie nabędziesz praktyczne umiejętności:
Sposoby prowadzenia medytacji, relaksacji i płytkich i głębokich stanów transowych. Umiejętność efektownej demonstracji swoich hipnotycznych umiejętności.
Tajemne techniki rosyjskiej szkoły hipnozy publicznej i estradowej: szybkie, skuteczne, efektowne wprowadzanie w stany transowe, zabawy z ogniem, most kataleptyczny, znieczulanie i inne.
Umiejętność programowania pożądanych stanów psychicznych i reakcji fizjologicznych.
Informacje organizacyjne:
1. Szkolenia rozpoczyna się w środę 9 listopada o godz. 10.30.
W kolejnych dniach zajęcia będą zaczynały się od godz. 10.30, a szczegółowy rytm zajęć zostanie ustalony z grupą na miejscu. Minimalny czas trwania zajęć to 6 – 7 godz. Dziennie. Zajęcia kończą się w niedzielę 13 listopada w godzinach popołudniowych.
2. Zajęcia będą prowadzone w siedzibie firmy na ulicy Hetmańskiej w Krakowie, co pozwala na prowadzenie zajęć w kameralnej domowej niekrepującej atmosferze.
3. Wyżywienie w czasie trwania szkolenia we własnym zakresie – organizator zapewnia
w czasie przerw napoje zimne i gorące. W pobliżu szeroka oferta gastronomiczna.
4. W kursie mogą uczestniczyć wyłącznie osoby dorosłe, nie będące w trakcie terapii psychiatrycznej. Szkolenie nie jest terapią!
5. Koszt kursu „Szkoła Hipnozy i Samouzdrawianie metodą KSRO”
przy wpłacie całej kwoty na rachunek bankowy na minimum 7 dni przed rozpoczęciem szkolenia:
Santander Bank Polska S.A. 15 1090 2053 0000 0001 1024 0638
wynosi 1650 zł
przy wpłacie do dnia 30 września – tylko 1 400 zł
Cena obejmuje udział w kursie, materiały pomocnicze, korzystanie z WiFi, przerwy kawowe, dyplom ukończenia szkolenia, godzinny indywidualny coaching online do zrealizowania w ciągu 3 miesięcy po szkoleniu.
6. Skorzystaj z promocji:
• jesteś uczestnikiem dowolnego innego naszego szkolenia – rabat 100 zł
• zgłoś się na szkolenie we dwoje – osoba zgłaszająca się z nowym pełnopłatnym uczestnikiem otrzymuje rabat 30 % tj. aż 495 zł ( cena po rabacie tylko 1155 zł!)
UWAGA: rabaty nie sumują się!
7. Osoby spoza Krakowa uczestniczące w szkoleniu mogą skorzystać z pobytu w pokojach gościnnych w budynku firmy w miarę ich dostępności. Ceny zależne od rodzaju pokoju.
Na miejscu będzie działał sklepik z książkami i pomocami.
Gwarantujemy dobrą zabawę, dużo wiedzy i nowych umiejętności!
Stan Kontrolowanej Samoregulacji Organizmu (KSRO)
Jest specyficznym stanem umysłu pozwalającym w sposób świadomy w pełni kontrolować szereg procesów fizjologicznych i stanów emocjonalnych (np. odchudzanie się, wzmacnianie mięśni, usuwanie napięć, regulacja pracy żołądka i inne, radzenie sobie w sytuacjach stresowych, regeneracja sił po stresie, programowanie określonych modeli zachowań ...). Stan KSRO bazuje na uzyskiwaniu podwójnej świadomości, gdy organizm - niezależnie od wykonywanej świadomie czynności - realizuje założony program uzdrawiający.
Dzięki nowatorskim opracowaniom S. Litwinowa KSRO opiera się nie na wizualizacji jak
w metodzie Silvy a na odczuwaniu – udostępnianiu organizmowi możliwości działania według jego podstawowych naturalnych mechanizmów autoregulacyjnych.