Opera The Rape of Lucretia (Gwałt na Lukrecji), napisana w 1946 roku, stanowi w twórczości Benjamina Brittena (1913-1976) zwrot ku formie o intymnym i kameralnym charakterze. Niewielka obsada – zarówno wokalna, jak i instrumentalna – ukazuje geniusz twórcy w zakresie kształtowania brzmienia zespołu. Poszczególne arie są niezwykle sugestywne, ale i zróżnicowane – przejmująca delikatność współbrzmień w scenach nocnych jest pr(...) ... więcej »
Gdyby się z Nim umówić, porozmawiać o życiu, miłości, modzie i muzyce?
Zobaczyć jak przyszedł ubrany, co lubił jeść?
Poznać Jego przyjaciół, przyjrzeć się modzie z tamtego okresu…
Zobaczyć jak ubierały się kobiety które kochał…
Fryderyk Chopin najbardziej cenił kameralne koncerty w gronie przyjaciół. Kochał muzykę improwizowaną chwilą. Do dziś Jego muzyka jest źr(...) ... więcej »
Niezwykły kunszt biblijnych Lamentacji, w żydowskiej tradycji przypisywanych prorokowi Jeremiaszowi, inspiruje kompozytorów od czasów średniowiecza. Wśród muzycznych interpretacji księgi Starego Testamentu wyróżnia się kompozycja Jana Dismasa Zelenki (1679-1745), czeskiego kompozytora i kontrabasisty służącego na drezdeńskim dworze Augusta II Mocnego.
Jest to opowieść o klęsce Królestwa Judzkiego, w konsekwencji której upadł(...) ... więcej »
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na koncert niepodrabialnego Marka Dyjaka! Wydarzenie odbędzie się 13 kwietnia o godz. 20:00 w gmachu Kuźni Społecznej przy ul. Marka Kotańskiego 1.
Marek Dyjak to głos absolutnie fenomenalny. Spiżowy, szeroki i ciężki jakby Dzwon Zygmunta miał za patrona. Przy tym ma niepowtarzalną chrypę, ten głos, intrygującą. Coś jakby bulgot siarki piekielnej we młynie do skalnego kruszywa. W dodatku zawsze (...) ... więcej »
W twórczości współczesnych kompozytorów nierzadko dostrzec można inspiracje muzyką dawną. W takim nurcie utrzymane są Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego z 1963 roku. Stanowią one odpowiedź na żartobliwy zarzut Tadeusza Ochlewskiego, jakoby w muzyce Góreckiego brakowało melodii. Może się wydawać, że niewielki cykl nawiązujących do renesansu miniatur nie pasuje do awangardowej postawy reprezentowanej w lata(...) ... więcej »
Oratorium Mesjasz zajmuje szczególne miejsce w twórczości Georga Friedricha Haendla. Siła jego wyrazu oraz uniwersalność przesłania sprawiły, iż jeszcze za życia kompozytora Mesjasz został okrzyknięty Arcydziełem. Choć skomponowane w zaledwie 24 dni, to do dziś cieszy się niegasnącą popularnością, za każdym razem wzbudzając entuzjazm publiczności.
Libretto przygotowane przez Charlesa Jennensa jest kompilacją tekstów zacz(...) ... więcej »
Andrzej Garczarek to legenda polskiego bardowstwa. To wzór pieśniarza-poety. Artysta, który wywarł bodaj największy wpływ na całe pokolenie polskich bardów. To spod jego pióra i gitary wyszły pamiętne, jakże i dzisiaj aktualne słowa: „Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał, wrogów poszukam sobie sam, dlaczego {…} bez przerwy poucza ktoś, w co wierzyć mam”.
Tym prostym pytaniem Andrzej Garczarek zapewnił sobie trwałe(...) ... więcej »
NotaBene to śpiewająca a cappella grupa wokalna, pracująca pod kierownictwem artystycznym Andrzeja Borzyma – wybitnego warszawskiego chórmistrza, aranżera i kompozytora. To właśnie Andrzej Borzym nadał artystyczny kształt programowi kwietniowego koncertu; wszystkie piosenki w wykonaniu NotaBene zostały przezeń w mistrzowski sposób zaaranżowane, do wielu z nich skomponował on także muzykę. Usłyszymy ponadto utwory Jerzego Wasows(...) ... więcej »
Zapraszamy na kolejną odsłonę koncertów z cyklu Ikony Jazzu. Tym razem naszym gościem będzie wybitny skrzypek jazzowy - Nigel Kennedy. Angielski muzyk wraz ze swoim zespołem zapraszają nas na program “Spiritual Connection” - retrospektywny projekt, w którym Kennedy przedstawia wachlarz swojej ulubionej muzyki, w tym m.in. kompozycje własne, utwory Bacha, a także własne aranżacje kompozycji autorstwa Komedy i Sakamoto.
Nigel Kenn(...) ... więcej »
18 kwietnia, godz. 21:00, Fabryka Norblina Food Town, Warszawa
Jeśli wszystko jest tu i teraz to teraz jesteś częścią tego.
Koncert z długo wyczekiwanej autorskiej płyty Januszkiewicza jest skierowane do osób nie tylko zainteresowanych twórczością wokalisty, lecz także spragnionych powiewu muzycznej świeżości. Artystyczną drogę Marcina Januszkiewicza wyróżnia głębokie zrozum(...) ... więcej »
W dniu obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim Artyści Polskiej Opery Królewskiej zapraszają na wyjątkowy koncert, podczas którego zabrzmią pieśni austriackiego kompozytora żydowskiego pochodzenia – Viktora Ullmanna (1898-1944). Urodzony 125 lat temu w Cieszynie twórca w wieku 11 lat przeniósł się z matką do tętniącego życiem kulturalnym Wiednia. Tam też uczęszczał na seminaria do słynnego Arnolda Schö(...) ... więcej »
Zapraszamy na kolejną odsłonę koncertów z cyklu Ikony Jazzu. Tym razem naszym gościem będzie wybitny skrzypek jazzowy - Nigel Kennedy. Angielski muzyk wraz ze swoim zespołem zapraszają nas na program “Spiritual Connection” - retrospektywny projekt, w którym Kennedy przedstawia wachlarz swojej ulubionej muzyki, w tym m.in. kompozycje własne, utwory Bacha, a także własne aranżacje kompozycji autorstwa Komedy i Sakamoto.
Nigel Kenn(...) ... więcej »
Inscenizacja opery Le nozze di Figaro (Wesele Figara) Wolfganga Amadeusza Mozarta przygotowana przez Polską Operę Królewską cieszy się niegasnącym zainteresowaniem publiczności. Dzieło, które od ponad dwustu lat jest obecne w repertuarze teatrów operowych całego świata, zachwyca bowiem doskonałością formy i lekkością muzycznych przebiegów.
Libretto opery sporządził Lorenzo da Ponte. Jest ono adaptacją komedii Le mariage de F(...) ... więcej »
Giovanni Battista Pergolesi, słynny przedstawiciel włoskiego baroku, mimo iż żył zaledwie dwadzieścia sześć lat, pozostawił po sobie dzieła, które zapewniły mu trwałe miejsce w historii muzyki. Najjaśniejszą gwiazdą w katalogu jego twórczości pozostaje na pozór skromne intermezzo La serva padrona (Służąca panią). Ten niewielkich rozmiarów utwór, który wyszedł spod pióra zaledwie 23-letniego Pergolesiego, do dziś nie s(...) ... więcej »
MOK Olsztyn zaprasza na wyjątkowy koncert grupy Riverside! Zespół wystąpi przed Wami już 3 maja o godz. 20:00 w auli im. Anny Wasilewskiej przy ul. Kościńskiego 11.
Czy komuś trzeba jeszcze przedstawiać tę doskonałą grupę? Riverside to zespół z pogranicza rocka i metalu progresywnego, założony w 2001 roku przez Piotra Grudzińskiego i Piotra Kozieradzkiego. Po kolejnych znakomitych i doskonale przyjętych płytach, po setkach (...) ... więcej »
Wolfgang Amadeusz Mozart napisał „Don Giovanniego” w 1787 roku, na zamówienie opery w Pradze. Zaledwie rok wcześniej praska publiczność entuzjastycznie przyjęła jego „Wesele Figara”. Wobec tego sukcesu, dwudziestodwuletni wówczas kompozytor został wkrótce poproszony o szybkie przygotowanie nowego dzieła. Lorenzo da Ponte, librecista, z którym Mozart wielokrotnie współpracował, zaproponował mu opowieść o rozpustniku Don J(...) ... więcej »
Już Marco Scacchi – teoretyk i kompozytor włoskiego pochodzenia działający przez ćwierć wieku na królewskim dworze polskich Wazów – podkreślał zróżnicowanie muzyki w zależności od jej przeznaczenia. Wymieniał muzykę tworzoną do wykonywania w kościele, w teatrze i w komnacie. Jak do tego ostatniego nurtu podchodzili kompozytorzy w kolejnych wiekach, będzie można się przekonać podczas tegorocznej odsłony Nocy Muzeów. Prz(...) ... więcej »
Nie powinno nikogo dziwić, że Aaron Hill, dyrektor Queen’s Theatre w Londynie, chcąc wprowadzić do angielskiego repertuaru włoską operę, jako temat pierwszej premiery wybrał epizod ze słynnej Jerozolimy wyzwolonej. Genialna epopeja Torquata Tassa łączy w sobie tematykę historyczną (rzecz dzieje się podczas pierwszej krucjaty), chrześcijański etos i świat magii. Wpisane w ten kontekst porywające miłosne uniesienia i ciekawie z(...) ... więcej »
Od najdawniejszych czasów muzyka stanowiła integralną część mszy świętej – centralnej liturgii Kościoła zachodniego. Początkowo występowała w postaci śpiewów chorałowych, następnie przybrała kształt kunsztownych opracowań wielogłosowych, aż wreszcie rozbudowanych kompozycji wokalno-instrumentalnych. Szczególny rozkwit rodzimej muzyki sakralnej nastąpił za czasów królów z dynastii Wazów, co musiało znajdować wyjąt(...) ... więcej »
Staropolska muzyka sakralna skrzy się różnorodnością. Obok pięknych w swej prostocie opracowań psalmów w języku ojczystym znajdują się wyrafinowane kompozycje, które śmiało można przyrównać do osiągnięć największych mistrzów niderlandzkiej czy włoskiej polifonii. W pierwszej części koncertu zabrzmią wybrane utwory ze słynnych Melodii na Psałterz polski Mikołaja Gomółki z 1580 roku do przekładów Jana Kochanowskiego(...) ... więcej »
wiosenny koncert charytatywny na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego „Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych” w Krakowie
Po raz siódmy w NCK organizowany jest koncert, podczas którego zbierane są środki na pomoc dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego pn. Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych w Krakowie. W tym roku ośrodek obchodzi również swoje 10-cio lecie istnienia. C(...) ... więcej »
Podczas koncertu usłyszymy utwory z najnowszej płyty artysty, który jest wielkim fanem serii „Opowieści z Narni”, może dlatego, że jest pełna alegorii i odniesień. To dla mnie płyta najbardziej osobista i najbardziej terapeutyczna. Płyta, która mnie w jakimś sensie uratowała, bo praca nad „Narnią” była równocześnie pracą nad sobą.(...) ... więcej »
Kochasz śpiewać, "czujesz" muzykę i chcesz nadal rozwijać swoje umiejętności wokalne?
Zapraszamy serdecznie zarówno młodzież, jak i wszystkich chętnych na warsztaty wokalne z krakowskim chórem gospel Joyful Voice, które poprowadzi dwóch instruktorów z USA!
Czeka na Was niesamowita muzyczna przygoda, instruktorzy z pasją, wieloletnim doświadczeniem, którzy zarażą Was miłością do muzyki, śpiewu i poszukiwania własnych (...) ... więcej »
Najbardziej rozpoznawalny zespół z kręgu piosenki poetyckiej i ballady folkowej w Polsce, od przeszło trzech dekad prowadzony przez Krzysztofa Myszkowskiego. Występy tej legendarnej formacji stanowią atrakcję koncertową na niespotykaną skalę.
Zespół wystąpi w składzie: Krzysztof Myszkowski, Tomasz Pierzchniak, Wojciech Czemplik.
bilety: 90 zł(...) ... więcej »
Warsztaty Muzyki Gospel odbędą się w dniach 28 i 29 kwietnia br., na terenie Młodzieżowego Domu Kultury Fort 49 „Krzesławice”, os. Na Stoku 27b. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich, którzy kochają śpiewać i marzą o energetycznym, dobrze spędzonym czasie.
Warsztaty gospel poprowadzi Agnieszka Krauz.
Warsztaty perkusyjne poprowadzi (...) ... więcej »
Warsztaty Muzyki Gospel odbędą się w dniach 28 i 29 kwietnia br., na terenie Młodzieżowego Domu Kultury Fort 49 „Krzesławice”, os. Na Stoku 27b. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich, którzy kochają śpiewać i marzą o energetycznym, dobrze spędzonym czasie.
Warsztaty gospel poprowadzi Agnieszka Krauz.
Warsztaty perkusyjne poprowadzi (...) ... więcej »
Muniek i Przyjaciele to akustyczna odsłona koncertów w wykonaniu Zygmunta „Muńka” Staszczyka, lidera formacji T. Love. W koncertach towarzyszą Muńkowi: Cezariusz Kosman – gitara akustyczna oraz Janek “Jahlove” Pęczak – gitara akustyczna.
Program koncertu jest wypadkową różnych projektów artystycznych Muńka, zarówno z repertuaru zespołu T.Love, jak i działań solowych wokalisty, zawiera też przeboje z najnowszej solow(...) ... więcej »
Wydarzenie odbędzie się w HALA LIPOWA w Krakowie przy ul. Lipowej 4D w godzinach 12:00 - 16:00 w dniu 7 maja!
Giełda muzyczna to świetna okazja do zdobycia poszukiwanej płyty lub kasety wśród kilku tysięcy nośników! Posiadamy kolekcjonerskie wydania w super stanach oraz współczesne wydania w świetnych cenach!
Gatunki muzyczne, które dostarczymy na wydarzenie to: Rap / Reggae / Soul / Funk / Disco / World Music / Filmowa / Pop (...) ... więcej »
Pełna ekspresji podróż przez świat filmowych hitów! Składają się na nią kolorowe sceny, przepełnione znanymi przebojami, muzyką i tańcem z największych filmowych produkcji świata. Wyjątkowe doznania wokalno-muzyczne potęgują piękne kostiumy, energetyczna choreografia, oprawa świetlna i multimedialna. Przeniesiemy widzów na ekrany całego świata. W repertuarze wieczoru można będzie usłyszeć utwory muzyki filmowej m. in. z (...) ... więcej »
Właśnie mija 20 lat od rozpoczęcia solowej kariery Raya (2003), kiedy to wraz z bratem Steve’em i szkocką wokalistką Amandą Lyon zagrali 12 wyprzedanych koncertów akustycznych na Edinburgh International Festival. Podczas tych 2-godzinnych koncertów Ray wykonał utwory ze swojego debiutanckiego albumu solowego „Change”. Stąd trasa koncertowa w 2023 r. sygnowana będzie tytułem pierwszego solowego albumu Raya – #Change20, a public(...) ... więcej »
Ewa Bem – niepowtarzalny, ciepły głos, sceniczna charyzma i autentyczność. Wspaniała wokalistka, wyjątkowa osobowość o nienagannych manierach estradowych. Nagrała 15 albumów, zaśpiewała setki koncertów przed publicznością w kraju, a także w Europie, Ameryce, Afryce i Azji. Należy do grona najwybitniejszych polskich wokalistek, a w środowisku jazzowym uważana za pierwsza Damę Polskiego Jazzu. Swą wielką karierę rozpoczęł(...) ... więcej »
Fabryka Norblina, Food Town
Warszawa, Żelazna 51/53
18-04-2023 -
21:00
Marcin Januszkiewicz
„Wolny Spokój”
18 kwietnia, godz. 21:00, Fabryka Norblina Food Town, Warszawa
Jeśli wszystko jest tu i teraz to teraz jesteś częścią tego.
Koncert z długo wyczekiwanej autorskiej płyty Januszkiewicza jest skierowane do osób nie tylko zainteresowanych twórczością wokalisty, lecz także spragnionych powiewu muzycznej świeżości. Artystyczną drogę Marcina Januszkiewicza wyróżnia głębokie zrozumienie wokalisty z towarzyszącymi mu muzykami. W ten sposób powstała także autorska wariacja na temat muzyki jazzowej, piosenki poetyckiej, trapu oraz elementów muzyki elektronicznej.
Marcina Januszkiewicza nie sposób zaszufladkować. Bardziej niż wokalistą jest on osobowością sceniczną. Jego twórczość wolna od jednoznacznych rozwiązań pulsuje silnymi emocjami, trafnymi obserwacjami świata, odważnymi komentarzami związanymi z życiem każdego człowieka.
Marcin zaprasza do świata muzyki z pogranicza gatunków. Artysta z przyjemnością eksperymentuje z różnymi stylami oraz nurtami, a przy tym bardzo świadomie kieruje własną drogą twórczą . Wszystkie kolejne wydania, koncerty i realizowane projekty składają się na przemyślaną i spójną całość.
Zarówno w utworach, jak i podczas koncertów brak jest artystycznego zadęcia. Próżno szukać również przerostu formy nad treścią. Ekstrawagancja Januszkiewicza polega na poszukiwaniu w przekazie maksymalnej prostoty oraz prawdy w pełnej jej krasie – bez masek, kostiumów czy cekinów. Marcin Januszkiewicz na każdym kroku mówi o codzienności i to do niej odnosi większość pisanych tekstów. Czerpie inspiracje z najdrobniejszych rzeczy. Zamyka w słowach znane wszystkim obrazy. Jest jednym ze swoich odbiorców, doświadcza podobnych sytuacji, zmaga się z tymi samymi wyzwaniami. Dlatego nawet przypadkowy słuchacz czuje szczerość oraz uczciwość przekazu płynącego z głośników.
Na polskiej scenie muzycznej Marcina Januszkiewicza wyróżnia umiejętność wydobywania z tekstów tego, co w nich ukryte. On bawi się muzyką i znaczeniami. Pokazuje, że każda historia ma wiele interpretacji i że my – ludzie z krwi i kości – wszystko możemy przepuszczać przez filtr, do którego jest nam najbliżej.
Podczas koncertu artysta zaśpiewa utwory z autorskich płyt: „Wolny Spokój” (2022) i „Dzięki kochana” (2021) oraz kilka premierowych piosenek.
Występują:
• Marcin Januszkiewicz
• Jacek Kita - piano
• Jan Pieniążek – perkusja
Katarzyna Dąbrowska
„13 randek DaNuty”
Rinn piosenki o miłości
Występują:
• Katarzyna Dąbrowska
• Urszula Borkowska – piano
• Wojciech Gumiński – kontrabas
• Marcin Słomiński – perkusja
Scenariusz: Magdalena Smalara
Kierownictwo muzyczne i aranżacje: Urszula Borkowska
Danuta Rinn była wszechstronnie wykształcona muzycznie, a łatwość z jaką śpiewała arcytrudne kompozycje, lekkość i wdzięk jej swingowania to pułapka dla tych, co próbują się z jej piosenkami mierzyć. Niewiele współczesnych wokalistek posiada możliwości wokalne odpowiadające poziomowi trudności tego materiału; jedną z nielicznych jest z pewnością Katarzyna Dąbrowska, której oryginalna barwa głosu, nadaje znanym i lubianym piosenkom Rinn zupełnie nowego brzmienia. Wspomagają ją w tym błyskotliwe aranżacje Urszuli Borkowskiej i zabawny scenariusz Magdaleny Smalary.
13 wybranych do programu utworów stało się pretekstem do snucia rozważań o miłości. A myli się ten, kto twierdzi, że wszystko już na ten temat zostało powiedziane. Większość z nas ma swoją miłosną historię, większość z nas chodziła, chadza lub w końcu pójdzie na jakąś randkę. Randka. Randka jako obietnica, randka jako wrota do przyszłości, randka jako preludium związku, przedpokój relacji, randka jako koszmar.
Skąd wziąć potencjalnych partnerów i partnerki? Dokąd iść na randkę, w co się ubrać, co jeść? Jak o związek dbać, jak go utrzymać? No cóż, na te pytania nie znajdziecie odpowiedzi w spektaklu „13 randek DaNuty”. Ale być może nauczycie się przyjmować komplementy, poznacie sekret bezbolesnego rozstawania się z partnerami „nierokującymi” za pomocą dedykowanej poezji i pojmiecie czego objawem może być brak apetytu. No i posłuchacie świetnych, świeżo i energetycznie brzmiących piosenek jednej z największych polskich wokalistek wszechczasów, Danuty Rinn, w wykonaniu zjawiskowej Katarzyny Dąbrowskiej.
Piosenki:
1. Jestem tylko Babą
2. Całujmy się
3. Gdzie ci mężczyźni
4. Prowizorycznie
5. Sposób na panów
6. Czy to wszystko ma sens
7. Jerzy Blues
8. W tej piosence nie ma ciebie
9. Nie mam o to żalu
10. Obejmę dozorcostwo
11. Nie mam woli do zamęścia
12. Polska Baba
13. O jakbym…
Kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy, plac St. Małachowskiego 1, Warszawa
27-05-2023 -
19.00
Staropolska muzyka sakralna skrzy się różnorodnością. Obok pięknych w swej prostocie opracowań psalmów w języku ojczystym znajdują się wyrafinowane kompozycje, które śmiało można przyrównać do osiągnięć największych mistrzów niderlandzkiej czy włoskiej polifonii. W pierwszej części koncertu zabrzmią wybrane utwory ze słynnych Melodii na Psałterz polski Mikołaja Gomółki z 1580 roku do przekładów Jana Kochanowskiego. Szczególną uwagę warto zwrócić na ścisłą relację muzyki i tekstu. Opadająca melodia fragmentu „pisarz pismo leje” w Psalmie XLVb znakomicie obrazuje spływający po stalówce atrament, a w Psalmie XI drobne wartości nieprzypadkowo towarzyszą słowom „uciekaj co najdalej”. W zupełnie innym stylu utrzymany jest motet In Te Domine speravi Wacława z Szamotuł – pierwsza polska kompozycja wydana za granicą. Utwór opublikowany w Norymberdze w 1554 roku znalazł się obok dzieł takich mistrzów jak Clemens non Papa czy Nicolas Gombert.
Ostatnią część koncertu wypełnią wybrane kompozycje z imponującego zbioru Offertoria e communiones totius anni Mikołaja Zieleńskiego. Dzieło „po raz pierwszy przez Polaka nowym sposobem ułożone”, jak zaznaczał sam kompozytor, zostało opublikowane w Wenecji w 1611 roku. Ofertoria utrzymane w stylu weneckiej polichóralności świadczą o głębokiej wrażliwości kompozytora na brzmienie, możliwe do uzyskania za pomocą różnych rejestrów głosów oraz instrumentów. Najbardziej okazałym tego przykładem jest uroczysty Magnificat przeznaczony na trzy czterogłosowe zespoły. Wielość barw zaklętych w partyturach „największego kompozytora wolnej Polski przed Chopinem” zabrzmi w interpretacji Chóru Kameralnego Polskiej Opery Królewskiej prowadzonego przez Renatę Szczypior.
◆ PROGRAM ◆
• Mikołaj Gomółka
Psalm XLVb Serce mi każe śpiewać Panu swemu
Psalm CXL Broń mię, mój Panie, od ludzi złośliwych
Psalm XI Panu ja ufam
Psalm XXX Będę Cię wielbił, mój Panie
• Wacław z Szamotuł
In Te Domine speravi
Psalm CXVI Alleluja. Chwalcie Pana Boga…
Modlitwa, gdy dziatki spać idą
• Mikołaj Zieleński
Deus firmavit orbem terrae
Viderunt omnes
Laetentur caeli
Per signum crucis
Haec dies
Laetamini in Domino
O gloriosa Domina
Beata es Virgo
Magnificat
◆ WYKONAWCY ◆
CHÓR KAMERALNY POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ
RENATA SZCZYPIOR ⎮ dyrygentka, przygotowanie chóru
Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 3
26-05-2023 -
20.00
Od najdawniejszych czasów muzyka stanowiła integralną część mszy świętej – centralnej liturgii Kościoła zachodniego. Początkowo występowała w postaci śpiewów chorałowych, następnie przybrała kształt kunsztownych opracowań wielogłosowych, aż wreszcie rozbudowanych kompozycji wokalno-instrumentalnych. Szczególny rozkwit rodzimej muzyki sakralnej nastąpił za czasów królów z dynastii Wazów, co musiało znajdować wyjątkowy wyraz podczas ważnych uroczystości kościelnych. Do takich niewątpliwie należało święto Ofiarowania Pańskiego. We wprowadzonej przez sobór trydencki w 1570 roku nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego święto znane było jako Festo purificationis, zaś w polskiej tradycji do dziś powszechnie funkcjonuje jako święto Matki Bożej Gromnicznej. Na program koncertu składają się dzieła wiodących kompozytorów kształtujących repertuar Rzeczpospolitej XVII wieku. Ułożone w porządku odzwierciedlającym muzyczną sferę uroczystej liturgii dają obraz wyrafinowania mszy wieńczącej radosny okres Bożego Narodzenia.
Części stałe zaczerpnięte zostały z Missa Sancta Anna Marcina Mielczewskiego, kompozytora w XVII wieku okrytego sławą nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Msza oparta na melodii popularnej wówczas pieśni O Maryja cna dziewica jest przeznaczona na sześciogłosowy chór, coro capella o takim samym składzie oraz zespół instrumentalny. Odtworzenie muzycznego przebiegu całego obrzędu wymaga także doboru odpowiednich propriów, a więc utworów ułożonych do tekstów właściwych dla danego święta. Procesyjnemu wejściu przy blasku świec wtórować będzie wywiedzione z chorałowej melodii ośmiogłosowe Lumen ad revelationem Giovanniego Francesca Aneria, a jako introit zabrzmi dziesięciogłosowe Ave Maria Asprilia Pacellego. Obydwaj Włosi pełnili funkcję maestro di capella na dworach polskich władców i wnieśli do polskiej praktyki muzycznej najnowsze techniki kompozytorskie rodem z Italii. Pierwszym rodzimym kompozytorem, który wdrożył stile moderno w swojej twórczości był Mikołaj Zieleński. Ofertorium i komunia pochodzą z jego słynnego zbioru wydanego w Wenecji w 1611 roku. Nie zabraknie także ustępów instrumentalnych polskich kapelmistrzów – Franciszka Liliusa czy Adama Jarzębskiego, a także pełnych dostojeństwa tradycyjnych fragmentów chorałowych.
◆ PROGRAM ◆
PROCESJA ZE ŚWIECAMI
Giovanni Francesco Anerio (1569-1630) – Lumen ad revelationem [a 8]
INTROIT
Asprilio Pacelli (1570-1623) – Ave Maria [a 10]
INTONACJA
Franciszek Lilius (zm. 1657) – Toccata
KYRIE I GLORIA
Marcin Mielczewski (zm. 1651) – Missa Sancta Anna [a 12]
GRADUAŁ
Chorał – Suscepimus Deus
CREDO
Marcin Mielczewski (zm. 1651) – Missa Sancta Anna [a 12]
OFIAROWANIE
Mikołaj Zieleński – Felix namque es [a 8]
PREFACJA
Chorał – Vere dignum et iustum est
SANCTUS
Marcin Mielczewski (zm. 1651) – Missa Sancta Anna [a 12]
PODNIESIENIE
Adam Jarzębski (zm. 1648/49) – Concerto [a 2]
AGNUS DEI
Marcin Mielczewski (zm. 1651) – Missa Sancta Anna [a 12]
KOMUNIA
Mikołaj Zieleński – Responsum accepit (a voce sola)
PO KOMUNII
Tarquino Merula (1590/95-1665) – Nigra sum (a voce sola con violino)
Chorał – Ite missa est
Franciszek Lilius (zm. 1657) – Jubilate Deo omnis terra [a 11]
◆ WYKONAWCY ◆
JULITA MIROSŁAWSKA ⎮ sopran
JOANNA TALARKIEWICZ ⎮ mezzosopran
ŁUKASZ KÓZKA ⎮ tenor
ALEKSANDER REWIŃSKI ⎮ tenor
MIKOŁAJ ZGÓDKA ⎮ tenor
PIOTR CHWEDOROWICZ ⎮ bas
ZESPÓŁ WOKALNY POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ
ZESPÓŁ INSTRUMENTÓW DAWNYCH POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ CAPELLA REGIA POLONA
JAKUB SZAFRAŃSKI ⎮ przygotowanie Zespołu Wokalnego
JAKUB BURZYŃSKI ⎮ dyrygent
Wydarzenie odbędzie się w HALA LIPOWA w Krakowie przy ul. Lipowej 4D w godzinach 12:00 - 16:00 w dniu 7 maja!
Giełda muzyczna to świetna okazja do zdobycia poszukiwanej płyty lub kasety wśród kilku tysięcy nośników! Posiadamy kolekcjonerskie wydania w super stanach oraz współczesne wydania w świetnych cenach!
Gatunki muzyczne, które dostarczymy na wydarzenie to: Rap / Reggae / Soul / Funk / Disco / World Music / Filmowa / Pop / Jazz / Blues / Elektronika / Hard & Metal / Soft / Rock Prog. / Alternatywa 🙂
Dbamy o to aby każdy znalazł coś dla siebie 🙂
Zapraszamy również osoby, które chcą sprzedać własne płyty lub kasety audio. Przy większych ilościach prosimy o kontakt telefoniczny.
Wstęp bezpłatny.
Kontakt do organizatora: 537 624 377
Do zobaczenia 🙂
WARSZTATY:
Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 "Krzesławice"
os. Na Stoku 27b
KONCERT FINAŁOWY:
Parafia Miłosierdzia Bożego,
Wzgórza Krzesławickie
28-04-2023 - 29-04-2023
BEZPŁATNE
Warsztaty Muzyki Gospel (28 i 29 IV 2023)
Trwają zapisy na Warsztaty Muzyki Gospel.
Warsztaty Muzyki Gospel odbędą się w dniach 28 i 29 kwietnia br., na terenie Młodzieżowego Domu Kultury Fort 49 „Krzesławice”, os. Na Stoku 27b. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich, którzy kochają śpiewać i marzą o energetycznym, dobrze spędzonym czasie.
Warsztaty gospel poprowadzi Agnieszka Krauz.
Warsztaty perkusyjne poprowadzi Tomasz Majewski.
Założeniem warsztatów jest przygotowanie uczestników do występu przed szerokim gronem publiczności na koncercie finałowym. Koncert finałowy odbędzie się w Kościele Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby stać się częścią tego niezwykle ciekawego wydarzenia.
Serdecznie zapraszamy !!!
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Szczegółowy program warsztatów
28.04 (piątek)
g. 16.00-19.00 warsztaty perkusyjne
28.04 (piątek)
warsztaty gospel
g. 16.00 – 17.30 Sesja 1
g. 18.00 – 19.00 Sesja 2
29. 04 (sobota)
warsztaty gospel
g. 9.30 – 11.30 Sesja 1
g. 12.00 – 14.00 Sesja 2
g. 16.00-17.00 próba w Kościele
29 kwietnia (sobota), o godz. 19.00
KONCERT FINAŁOWY UCZESTNIKÓW WARSZTATÓW
Parafia Miłosierdzia Bożego, na Wzgórzach Krzesławickich
(po Mszy Świętej o godzinie 18.00)
Obowiązują zapisy:
Zainteresowani udziałem w zajęciach mogą, zapisać się przesyłając zgłoszenie na adres: imprezy@mdkfort49.krakow.pl lub telefonicznie 12 645 27 14 /Dział Imprez/.
W zgłoszeniu należy podać: Imię i Nazwisko. Kontakt telefoniczny.
Ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapisy trwają!!!
Organizator wydarzenia:
Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” wspólnie z Radą i Zarządem Dzielnicy XVII Miasta Krakowa – Wzgórza Krzesławickie
Patronat medialny:
Stowarzyszenie Gospel
Radio Plus Kraków
Głos Tygodnik Nowohucki
Serdecznie zapraszamy !!!
Kochasz śpiewać, "czujesz" muzykę i chcesz nadal rozwijać swoje umiejętności wokalne?
Zapraszamy serdecznie zarówno młodzież, jak i wszystkich chętnych na warsztaty wokalne z krakowskim chórem gospel Joyful Voice, które poprowadzi dwóch instruktorów z USA!
Czeka na Was niesamowita muzyczna przygoda, instruktorzy z pasją, wieloletnim doświadczeniem, którzy zarażą Was miłością do muzyki, śpiewu i poszukiwania własnych artystycznych dróg rozwoju!
INSTRUKTORZY:
Micheal A. Davidson oraz Christine Bailey
Micheal A. Davidson – od dziecka muzyka była jego pasją, teraz pomaga dorosłym i dzieciom cieszyć się muzyką i korzystać z jej terapeutycznego działania. Gra na pianinie, gitarze basowej oraz perkusji. Założyciel M.A.D Music, LLC oraz iLive Ministries, gdzie służy jako pastor,
a przez nie wspiera finansowo organizacje charytatywne w Południowej Karolinie.
Christine Bailey ma w sercu „usługiwanie” muzyką, od 25 lat śpiewa w zespołach i chórach, przez wiele lat grała na skrzypcach. Kilkakrotnie śpiewała w Brooklyn Tabernacle Choir.
Chór gospel Joyfull Voice powstał w 2002 roku z inicjatywy Aleksandry Slawik (współorganizatorki pierwszych w Polsce warsztatów chóralnych gospel) i gromadzi młodych ludzi z różnych środowisk, o różnych zainteresowaniach. Wspólnym celem jest głoszenie gospel – Dobrej Nowiny i jest to źródłem prawdziwie energetyzującej radości, którą zarażają innych.
Czas:
21-23 kwietnia 2023
Koszt warsztatów: 50 zł.
Nowohuckie Centrum Kultury
al. Jana Pawła II 232, 31-913 Kraków
Sobota, 04.11.2023, Scena NCK
04-11-2023 -
godz. 18:00
Ewa Bem – niepowtarzalny, ciepły głos, sceniczna charyzma i autentyczność. Wspaniała wokalistka, wyjątkowa osobowość o nienagannych manierach estradowych. Nagrała 15 albumów, zaśpiewała setki koncertów przed publicznością w kraju, a także w Europie, Ameryce, Afryce i Azji. Należy do grona najwybitniejszych polskich wokalistek, a w środowisku jazzowym uważana za pierwsza Damę Polskiego Jazzu. Swą wielką karierę rozpoczęła od zespołu Bemibek, formacji wyjątkowej na ówczesne czasy na polskim rynku muzycznym. Współpracowała z największymi nazwiskami polskiej sceny jazzowej min. z Wojciechem Karolakiem, Zbyszkiem Namysłowskim, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Markiem Blizińskim, Henrykiem Miśkiewiczem. Od 1987 r., z krótkimi przerwami, współpracuje z Andrzejem Jagodzińskim, pianistą, aranżerem, kompozytorem, kolejną wielką postacią polskiej sceny muzycznej.
W tym roku artystka obchodzi 50. rocznicę pracy artystycznej. Zawsze niewątpliwym atutem programów Ewy Bem była różnorodność repertuaru, ale szczególnie w roku jubileuszowym wybór utworów stanowi przekrój jej repertuaru z ostatnich 50 lat. Począwszy od jej największych przebojów, poprzez nowe opracowania utworów innych wykonawców, artystka wykonuje także utwory o typowo jazzowym brzmieniu. Jesienią 2021 roku ukazała się, nakładem wydawnictwa AGORA, jej najnowsza płyta zatytułowana EWA BEM-LIVE. Podczas koncertu są wykonywane utwory pochodzące z tej właśnie płyty.